Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Budapesti társasházban:...

Budapesti társasházban: Gázüzemű vízmelegítő cseréje feketén - lehetséges, FŐKÉTÜSZ ellenőrzés megúszható? Valakinek tapasztalata?

Figyelt kérdés

Légyszíves tatózkodjatok a nevelő jellegű kommentektől.


Gondolom sokan vannak hasonló helyzetben, akinek van tapasztalata, megköszönöm, ha megosztja.

(Hasraütéses ötletekből hivatkozás nélkül, városi legendákból már sokat kaptam.)


Szeretem betartani az előírásokat, főleg, ha életveszéllyel függenek össze, de: 1985ös (potenciálisan lassan veszélyessé váló) FÉG V4-es átfolyós vízmelegítőmet próbálok lecserélni újonnan költözött lakásomban, és mivel gyüjtőkéménybe megy, teljesen meg van kötve a kezem:

elvben MINDEN cseréhez engedély kell (enyhébb előírások már nem érvényesek), ami itt kéménybélelést jelent, ami 4 emeletnél több millió forint ÉS 1-2 év, hiszen a társasház csinálja, közgyűlési határozat, stb. (pénze persze nincs rá).


Feketén le lehet cserélni valamely alkalmas modern készülékre, biztonságosan is(turbós, stb), de elvben évente van rendes, 4-évente meg kiterjesztett kéményellenörzés (FŐKÉTÜSZ, kemenysepro.hu), és a kseprő, ha új készüléket lát, gondolom papírt kér (vagy zsebpénzt?)


Sokan megoldják ezt valahogy, kiskapukkal így úgy - én legalább 10 gázszerelővel, kéményessel, Főkétüsz munkatárssal beszéltem, de hivatalos lehetőségem nincs.

lásd még:

http://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__epitkezes__5357595-feg..


(Villanyra nem szeretnék áttérni).



2014. márc. 25. 11:12
 1/9 anonim ***** válasza:
Elvileg nem kér semmit. Nem tudja, hogy új vagy sem. Tőlünk sem kérte. Mondjuk a turbós kazán elég drága. A probléma viszont akkor az igazi, ha valaki, vagy akár ti is páraelszívót kötöttök be. Akkor simán visszajöhet az égéstermék.
2014. márc. 25. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Azért ha már feketén akarod ne veszélyeztesd mások életét!!!!!

Gyűjtőkémény


A nagyvárosi bérházakban jellemző az ún. gyűjtőkémény. Az ilyen kéménykürtőbe az egymás felett lévő kémények csatlakoznak be, a kéményhuzat biztosítja, hogy az égéstermék felfelé kimenjen az épületből. Az ilyen gyűjtőkéménybe egyedileg tilos bekötni a zárt égésterű - turbó - fali kazánokat, mert azokban nem a kéményhuzat fújja ki az égésterméket, hanem a kazánba épített ventilátor. Ez a túlnyomás, azonban visszafújja a többi - a gyűjtőkéménybe kötött - nyílt égésterű kazán égéstermékét. Gyűjtőkéménybe csak - összefogva a tulajdonosoknak - az összes oda csatlakozó kazán zárt égésterűre cserélése esetén szabad a kémény átalakítása után az égésterméket vezetni

2014. márc. 25. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Nem műszaki tanácsot kérek, mert az megkapható, hogy mi a veszélyes a kéményes meg a gázszerelő eldönthetik. A kéménybélelés viszont kivitelezhetetlen, részint anyagi, részint szervezési okokból.


Kben valóban, ez gyüjtőkémény, tehát nem turbósra gondoltam, hanem a mostanihoz hasonló nyilt égésterü de modernebb melegítőre, vagy kéményes gázbojlerre - de nem gondolhatok semmire, hiszen nincs bélelve a kémény, turbósra, parapetre nincs lehetőség, stb.

Elvben egy azonos (új) bojlert sem rakhatok be bélelés nélkül, tehát bürokratikus akadályok igenis elég nagyok.

Hogyan oldják meg mások? 2040ig üzemeltetik a 1990 kürűl gyártott kazánt, bojlert?


Tudom, minden szabályozásnak megvan "valahol" az értelme, de én meg élni szeretnék. Már az előírások kiderítése is rengeteg energiámat emésztette föl, mert a szerelők is ösze-vissza beszélnek, és nincs egy hatóság ahol rendesen informálják az embert....

2014. márc. 25. 19:00
 4/9 anonim ***** válasza:
Esetleg gondolkodj el egy kivezetés nélküli gázbojler beüzemelésén, a kémény nyílását meg szüntesd meg, mert nincs rá szükség.
2014. márc. 27. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Pénzügyi értelembennem tudom egyszerüen "megszüntetni" a kéménynyílást. Ugyanis, ha valamikor kéményt bélel a társasház, ami pár éves távlaton elég valószínű de nem biztos, nekem is bele kell adnom a közgyűlés által meghatározott összeget. A közös képviselő (végre egy értelmes fazon a sok félinformált de öbizalomtúltengéses szerelő után!) a lifthez hasonlítja: a földszinti lakó is ugyanannyit fizet bele.


Valóban, már elhatároztam, hogy ha nem tudom sehogy sem megoldani a fenti problémát, fölvetem a Kémény Nélküli Gázbojler alternatívát a Társasházban (néhány év múlva mindenki ugyanott tart mint én most), de szervezési okokból és közgyűlések dinamikájából adódóan kevés esélyt látok rá, hogy "közösen" akarjon mindenki bojlert szerelni. Mellesleg fontos tudni, hogy egy KN gázbojlerhez jó szellőzés kell, amit egy sor előírással formalizált az illetékes hatóság (asszem itt a Főgáz) - egy szerelővel való beszélgetés után úgy tűnik, hogy az én lakásomban pont adott lenne a lehetőség.


Ha szakpolitikus vagy illetékes államtitkár olvassa: egyem a pici szíveteket, csináljatok már valamit...!;)

2014. márc. 28. 11:13
 6/9 anonim ***** válasza:

Lehetséges, amenyiben nem sorszámozott, ugyanolyan típusúra!

De még a sorszámozást is át lehet ütni.

2016. aug. 20. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Avillanyossal egyébként is jobban jársz mert a kéménybélelésre előbb utóbb kötelezni fognak.. Vagy birságolnak.

Ha viszont te kiiktatod, lefalazod a kéményt becsókolhatnak egy életre!

2016. aug. 20. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

A Főkétüsz két éve, jól látható helyre azonosítót ragasztott minden gázüzemű készülékre és nyilvántartják.

Ha eltávolítod, súlyos büntetést kapsz, és akár le is zárhatják a gázt, ideiglenesen elvihetik a gázórádat.

Az életveszély megéri? Nem csak magatokat sodrod veszélybe, hanem a szomszédaidat is.

2019. okt. 5. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

# 8

2016-os kérdésre válaszoltál, ha nem tűnt volna fel.

Szerintem meg butaság az egész, a témára van olcsó és korrekt megoldás.

A FÉG V4 máig használható, nagyon jó konstrukció, egyszerűen csak meg kell javítani.

Komplett készülékekhez lehet hozzájutni, amit ma már kidobálnak, alkatrészei felhasználhatók, de még új utángyártott alkatrészek is kaphatók.

Ragasztgathat rá azonosítót a bohóc, a burkolat átrakható egy másik szerkezetre.

Ha felírták a gyári számot, ami az alaplemezre van szegecselve, viccnek az is jó, kiröhögöm.

Az alaplemez is átcserélhető, nem romlik el.

Jó, műszerészként én könnyen beszélek, de ha szerelővel csináltatják, azt is ki lehet fizetni.

2019. okt. 5. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!