Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Mérhetően megjelenhet-e a...

Piterator kérdése:

Mérhetően megjelenhet-e a fázis a földelésen?

Figyelt kérdés

A kapcsolótáblától az első dobozig leválasztottam a kábelezést az elektromos hálózatnál. A kapcsolótábla föld sinére csatlakoztatattam a műszer egyik kábelét, a másikat meg a kezembe fogva a talajon (beton) állva mérek attól függöen, hogy hány kör fázisa fan felkapcsolva 5-16 V-ot AC.

Ha a hálózat többi szakaszát is hozzákötöm, akkor (fogyasztó bekötése nélkül) akár 32 V-ot is kimutat a műszer. Magyarul ekkora feszültség megy át az emberi testen, ha megérinti mezítláb a földelést.

Ez normális? Mi lehet a gond? Amúgy a kábelezés új. Volt már valakinek ilyen tapasztalata? Nem vagyok villanyszerelő.



2016. máj. 11. 11:03
 1/6 anonim ***** válasza:

Hát csak az a baj, hogy az első kérdésem mindjárt feltételezne valami kis ismeretet az erősáramból...

Az első kérdésem az lenne, hogy mi van arra a föld sínre kötve?

2016. máj. 11. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem egészen értem milyen kábelezést is bontottál meg, hol mértél. Rajzold le pontosan mit csináltál. Előfordulhat hogy ha kikötötted a földelést akkor rámérsz a föld vezetékre és mérsz rajt feszültséget, ha mellette fut áram alatt a fázis az indukció miatt. Erre tudok gondolni. Persze az a 32 V ahogy le van terhelve azonnal leesik.
2016. máj. 11. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Kapacitìv vagy induktìv feszültsèget mèrsz te mint földelő ès a főld sined közt - ami talán nincs leföldelve, rendesen ès az csak egy vèdővezető sin nem föld sin- mint másik földelö között. Ha raksz rá mèg áramkőrt èrtelem szerint magasab lesz.
2016. máj. 11. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Kezdek én is arra gyanakodni, hogy esetleg a földelés nem jó.

A 3. emeleten hogy tud földelést csinálni az ember rendesen? :-)

2016. máj. 11. 23:38
 5/6 anonim ***** válasza:

Nevezzük a madzagot földelő/védővezetőnek, és ami fémtárgy le van szúrva a talajba, azt földelésnek. :)


Ezek szerint tehát van egy lentről jövő és több, a lakás felé menő védővezető a sínre kötve.

Azt, hogy a földelés felé menő vezeték szakadt, azt egyszerűen úgy lehet megnézni, hogy a műszeren méréshatárt váltasz, akár felfelé, akár lefelé, vagy mindkettő. Ekkor meglepő (nem meglepő :) ) módon más számértéket mérsz, nagyjából mindig a méréshatár ugyanakkora százalékát.

Az ember a harmadik emeleten nem csinál külön földelést, szabályos esetben van egy földelés a ház mellett, és a kapualjból minden áramkörrel együtt feljön a külön védővezető (hát vagy "csak" a PEN vezető).

Persze, régi házban minden előfordulhat, például hogy felfelé menő vezeték helyett a vízcsőhálózatot használva oldották meg 1962-ben, aztán 10 éve jött egy vízszerelő, és kicserélte a cső egy szakaszát műanyagra.


Többemeletes házban, ha lefelé valahol szakadt a védővezető, akkor az összeszedhet annyit, hogy lentebbi lakásban a készüléket megérintve akár még csíphet is. Főleg konyhában vagy fürdőszobában félig nedves kézzel.

2016. máj. 12. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm, kipróbálom amit mondtál.

A ház 1910-ben épült, a 2. világháború alatt találatot kapott és 1960-61-ben lett újjáépítve az a rész. De elméletileg 2006-ban felújították az elektromos hálózatot... :-)

2016. máj. 12. 12:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!