Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Szomszéd házára néző ablakot...

Szomszéd házára néző ablakot kialakíthatok?

Figyelt kérdés

Találtam egy nagyon jó kis kertes házrészt, nagyszerű helyen. Meg szeretném vásárolni, viszont egyik szobájában sincs ablak.. az egyik szobában egyáltalán nincs, koromsötét van, a másikban csak konyhára néző ablak van és onnan jön be egy kis fény, de ott is csak félhomály van. Ráadásul a levegő is nagyon meg van állva így.


Balra és jobbra a szomszéd van, a ház mögött a szomszéd telke van házzal együtt. Tehát technikailag csak arra a falra tehető ablak. Kérdés, hogy lehetséges e szemmagasság fölött berakni a kis szobába 1 db, a nagy szobába 2 db 150 cm széles 60 cm magas ablakot?


Be lehet ilyet rakni? Vagy csak a szomszéd engedélyével? Vagy az engedélyével se lehet legálisan?


Köszönöm!



#ablak #szomszédra néző ablak
2017. nov. 21. 17:49
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
85%

A szomszéd oldalra,180 magasságban beépithető helységenként 1 db 60 x90 ablak. Ez lehet nyiló-búkó,álló,vagy fektetve.

A üvegnek nem szabad átlátszónak lenni.Ehhez nem kell a szomszéd engedélye sem .

ha eddig nem volt ablak,akkor ezt rá kell rajzoltatni a ház

alaprajzára.Ez viszont plusz költséget jelent.

Az épitésügyi hatóságnál majd elmondják mit,hogyan .

hasonló helyzet miatt tavaly mi is így épitettünk be ablakokat .

2017. nov. 21. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
70%

Úgy igaz, ahogy az 1-es írta.

(Igaz, mi 10 éve nem rajzoltattuk be a tervrajzra, de psssszt!:)

2017. nov. 21. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
46%

Csak félig igaz amit az #1. írt!

A törvénybe 180cm magasság és 0,4m2 van megadva,

a 60*90cm-s ablak már nem fér bele (0,54m2).

Hogy milyen üveg, arról nem szól a törvény, tehát bármilyen lehet.

Már egyszer belinkeltem a törvényt nem fogom minden ilyen kérdezőnél, aki lusta megkeresni az ilyen kérdést itt.

2017. nov. 21. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Akkor viszont szobánként egy darab pl. max. 100x40 cm ablakot tehetek be. Nem tudom ez vajon elég fényt eresztene e be és elég lenne ahhoz, hogy jobban mozogjon benn a levegő..


Viszont keresgéltem a törvényt és ott most ezt találtam:"Az épületnek a telek oldalhatárán vagy attól 3 m-en belül álló és a telekhatárral 60°-nál kisebb szöget bezáró homlokzati falában és a vízszintessel 30°-nál nagyobb szöget bezáró, a telekhatár felé lejtő tetőfelületén csak tároló-, közlekedő-, tisztálkodó-, főzőhelyiség és illemhely, legalább 1,80 m-es mellvédmagasságú és helyiségenként legfeljebb 1 db 0,40 m2 nyíló felületű szellőzőablaka, szellőzőnyílása lehet. "


E szerint csak tároló-, közlekedő-, tisztálkodó-, főzőhelyiség és illemhelybe szabad ilyen ablakot csinálni. Most akkor egy rendes hálószobába, nappaliba még egy ilyen kicsit ablakot se tehetek? Vagy rosszul értelmezem?

2017. nov. 21. 20:21
 5/11 anonim ***** válasza:

"E szerint csak tároló-, közlekedő-, tisztálkodó-, főzőhelyiség és illemhelybe szabad ilyen ablakot csinálni. Most akkor egy rendes hálószobába, nappaliba még egy ilyen kicsit ablakot se tehetek? Vagy rosszul értelmezem?"


Így van!

Hálószobára nem rakhatsz!

(-megjegyezném, tudok olyan helyet ahol raktak 150*150-s 80cm-re és kocsma(nem üzemelő) udvarára néz, de szabálytalan, és ha valaki bejelenti akkor bírság, befalazás, szóval többe fog kerülni)


A 100*40-s ablaknak is csak vízszintesen van értelme.

Tehát 100 széles 40 magas, az alja 1,8m-re van és így szélesen világít és megfelelő szögbe a nap.

2017. nov. 21. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Igen, természetesen széltében gondoltam. Viszont mivel szobákról van szó (nevezhetjük hálószobának, nappalinak, ebédlőnek mindegy is..) így akkor úgy tűnik veszett az ügy. Ha nem lehet berakni ablakot, akkor szerintem élhetetlen a ház, akármilyen jó adottságai is vannak. :(
2017. nov. 21. 21:20
 7/11 anonim ***** válasza:

Most látom csak, hogy ez házrész, annál ne csodálkozz a rossz elosztáson.

Javaslat, ne vedd meg, nézz olyat ami megfelelőbb, -és persze amire van kereted is.

2017. nov. 21. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

3 as,pár éve módositották a törvényt,pontosan ilyen esetek miatt. 1 megyei jogú városnál biztos jól tudja az épités ügyi hatóság mit szabad,és mit nem .

1 voltam

2017. nov. 22. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
90 x 60 as helységenként 1 db,és alsó szintje 180 alatt nem lehet .
2017. nov. 22. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"3 as,pár éve módositották a törvényt,pontosan ilyen esetek miatt. 1 megyei jogú városnál biztos jól tudja az épités ügyi hatóság mit szabad,és mit nem .

1 voltam"


Mutasd már légyszi a módosítást.

Bemondásra, hallomásra nem ér semmit.


A törvény:

OTÉK (253/1997. (XII. 20.) Kormányrendelet) 37.§. szabályozza.


Mutasd a módosítást #1-s vagy bárki!

2017. nov. 22. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!