Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Jól csinálta a villanyszerelő?

Jól csinálta a villanyszerelő?

Figyelt kérdés

Fel lett újítva a ház, új elosztódoboz, fi relé, új vezetékek. Eddig ok.


Aki csinálta nem volt regisztrált szerelő, így az órától a lakáselosztóig nem tudta kicserélni azt az egy kisebb darab kábelt.


Nemrég cserélték a villanyórát, gondoltam egy füst alatt megcsináltatom a szerelővel a kábel cseréjét is, mert a régiről már mállott a szigetelés, előbb-utóbb mindenképp ki kellett volna cserélni.


Eddig a védővezető és a nulla a mérőóra mögött volt szétválasztva, onnan már három vezeték jött a lakáselosztóba.


Most viszont a szerelő csak kettőt hozott fel, akkor még úgy gondoltam majd az elosztó dobozban fogja elágaztatni, ezért nem is szóltam, de aztán a lakáselosztóba se kötötte össze a földelést és a nullát (gondoltam még mielőtt megy a fi relébe ott fog megtörténni), ezek most teljesen szét vannak választva.


Kérdeztem, hogy mért így csinálja, azt mondta jó a földelésem, meg van fi relé, ez így tökéletes, nem kell összekötni. Úgy tudom ilyen rendszer is van, de úgy gondolom biztonságosabb ahol a nulla és a földelés össze van kötve (vagy úgy is mondhatjuk ott van szétválasztva), mert az akkor is működik, ha nem tökéletes a földelésem.


Mit gondoltok, maradjon így, vagy legyen a fi relé előtt összekötve?



2017. nov. 24. 13:25
 1/9 anonim ***** válasza:
60%

Az emberiség szellemi kapacitásának csúcspontját a múltszázad ötvenes éveiben érte el, azóta csak hanyatlott.


A magyar eredetű magyar szabványok idején erősen ügyeltek arra, hogy egy transzformátorkörzeten belül a két érintésvédelmi mód ne legyen keverve - mivel ezt az egyikre nézve veszélyesnek tartották. Később megengedték, de külön előírásokkal.


Aztán, mikor ezek a szabványok megszűntek, akkor az előírásokat általában átemelték Ctrl C- Ctrl V módszerrel a vállalati előírásokba. De már ez is csak a ziher iszt ziher alapon ment, gondolkodni már nem tudott senki.


Hogy most mi a helyzet, azt ki tudja, lehet, hogy szolgáltatóként más és más az elképzelés.


Az biztos, hogy a külföldről átvett szabványokban ez a téma nem szerepel, de nem azért, mert nem tartják fontosnak, hanem esetleg csak azért, mert még nem gondoltak rá (ezek az IEC szabványok eredetileg épületről szóltak, nem pedig az egész körzetről).


Hogy az összekötés és az össze nem kötés mennyire és milyen szempontból veszélyes, arról diplomamunkát lehetne írni.


Ha valaki közben ugyanezt leírta, akkor megüt a guta. :D

2017. nov. 24. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nyilván igazad van, ennyire magamtól is jutottam, hogy így is jó lehet, meg úgy is persze az ellenkezője is előfordulhat.
2017. nov. 24. 14:15
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Mondd neki, hogy ez a mondat a

"MEE VET JEGYZET

REGISZTRÁLT VILLANYSZERELŐKNEK

Regisztrációs vizsgához

MEE VET

Budapest

2015."

355. oldalán található:

"Ugyanarra a táppontra (transzformátorra) kapcsolt hálózaton tilos egyidejűleg nullázást és nullázás nélküli védőföldelést létesíteni."

2017. nov. 24. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Aha, hát nem hiszem hogy most emiatt visszajönne, hogy szabványokat olvasgasson :)


Egyébként szinte minden házban nullázás van már amiről tudok, szerintem ez lenne a jó itt is. Előnye szerintem, hogy akkor se maradok védelem nélkül, ha a földelés nem tökéletes (pl. nyáron száraz a föld), hátrányát nem tudom, de ha valaki megírja újra gondolom az elképzelésem.


Végül is teljesen elég, ha csak az ír aki érdemben hozzá tud szólni. Nyilván nem ismerheti a körülményeket, de amit írtam az alapján lehet véleménye és lehet annak indoklása, lehet egy gyakorlata hogy ezt vagy azt preferálja és miért.

2017. nov. 24. 15:52
 5/9 anonim ***** válasza:

Ott voltam az óra cserénél.

2 vezetéket kötött be.

Egy másik ingatlanunknál földkábeles bekötés

A kert elejében le van állitva a szabvány villanyóra doboz.

A tartó konzul mellé földelő szondát is levertek,és a konzulhoz erősitették .

A belső szereléshez nem kell hogy regisztrált szerelő legyen,csak kell egy villamos mérnöki végzettséggel rendelkező,aki vállalja a felelősséget .

2017. nov. 24. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Persze, bárki ki tudja cserélni a vezetéket az óra meg az elosztódoboz között, csak az óra nyilván le van plombálva, nem lehet csak úgy bontogatni.


Eddig az óra mögött volt szétválasztva a PEN vezeték, most ez szűnt meg, most már max az elosztódobozban lehet ezt megcsinálni, ha egyáltalán.

2017. nov. 24. 16:30
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Jó volna visszahíni , hogy szabályosan csinálja meg. Főképpen mert nullázás az érintésvédelmi mód és nem földelés; ez így van.

Másodszor az FI egy dolog, de ki tudja, hogy rövidzárlatnál elég jó e a földelésed, hogy leoldjon a kismegszakító. "Elég jó a földelés", meg nem jelent semmit sem, mert azt méréssel kell bizonyítani és nem szavakkal, valamint nyáron és évek alatt csak rosszabb lesz, és egyszer csak...hoppá semmi sem lesz.

Ezt hívják kontár munkának, mert jó ez úgy is....hát nem jó.

Ragaszkodj az előírásokhoz, és csináltassad meg megfelelően, vagy egyszerűen kössed össze és kész.

2017. nov. 24. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Végre egy ember aki vállalja a véleményét és nem csak süketel.🏅
2017. nov. 24. 19:52
 9/9 anonim ***** válasza:
48%
Mint az okos villanyszerelő Wekerlén. Nem volt földelés a társasházban viszont vízcső igen. Rámért lámpával és világított. Bekötötte az elosztóba a vízcsőröl lehozott "földet" sőt okosan még le is nullázta. F@$za volt addig amíg az oszlopról bejövő csatlakozóvezetéken a nulla vezető el nem szakadt. Villany volt a házban (igaz pislákolt a terhelésre) hiszen a vizcsövön keresztül zárodott a kör de nem tökėletesen ės summa-summárum feszültsėg jelent meg a vízcsőrendszerben. Kár hogy a földszinten lakó 5ėves kisfiúnak nem szólt senki, mert ő meg a fürdőszobai padlóösszefolyón állva(igazi föld) megnézte milyen meleg a víz a kádban. Nem halt meg, csak elvitte a mentő.
2017. nov. 24. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!