Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Hogy lehet “rendet tartani”...

Hogy lehet “rendet tartani” otthon, munka és egyebek mellett?

Figyelt kérdés

Mindenhol azt hallom-olvasom hogy csak egyszer kell rendet rakni otthon, utána már csak meg kell tartani.

De erre hogy van energiája annak aki dolgozik is?


Egy hete hétfőn volt némi szabadidőm, patika rendet raktam odahaza. Azóta mindent elkövetek hogy ezt “megtartsam” de már egy hét után el vagyok keseredve és belefáradtam.

Tegnap este például 10-kor hagytam abba a takarítást - nem lettem kész, csak akkor már nem bírtam tovább és otthagytam a francba. Ma hazaérek majd olyan este 7 körül remélhetőleg, folytathatom ahol abbamaradt.

Majdnem minden estém azzal telik hogy 9-kor még valamit takarítok vagy mosogatok vagy hasonló. Ami nem lenne gond, ha nem kéne másnap korán kelnem hogy dolgozni menjek… elvileg kéne 7-8 órát aludni de ha akarok fél-egy óra szabadidőt a nap végén hogy ne csavarodjak be, akkor marad úgy 5-6 órám aludni, fáradtan aztán még nehezebb rávennem magam a vég nélküli mosogatásra, takarításra, pakolászásra.

Az egész lakás érintett a kupi-dologban, de magasan viszi a prímet a konyha, ott igazi szélmalomharcot vívok a káosszal.


(Ketten élünk a lakásban, de például a konyha olyan kicsi hogy nem férünk oda ketten takarítani. Persze amíg egyikünk vakarja a konyhát addig a másik se unatkozik, ott a kerti munka, ott a ház többi része stb. Szóval az sajnos nem segít hogy “segítsen” az akivel együtt élek.)


Szóval hogy lehet “fenntartani” a rendet úgy, hogy ne késő estig kelljen gürizni vele minden nap?


máj. 13. 14:57
1 2 3 4
 1/32 Rakott karfiol ***** válasza:
76%

Nem ismerlek, de azt gondolom, hogy ez inkább mentális probléma lehet, hogy állandóan mindent takarítani, meg patikába akarsz. Valószínűleg hozott minta, vagy valaminek a kompenzálása, esetleg kényszeresség.

Mit fantáziálsz mi fog történni, ha nincs rend? Illetve mi olyat tudtok csinálni, hogy állandóan káosz van?

Naponta mosogatok, nincs gépünk. Ketten vagyunk mi is.

Heti egy porszívózás, portalanítás vízkőoldás. Nem főzök mindennap, de mivel eszünk, elmosogatok, ha morzsa van, azt felseprem. Heti 3-5x mosok, teregetek. Kb. ennyi a mindennapi.

máj. 13. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 A kérdező kommentje:

#1

Nem hinném hogy kényszeres, ha szeretném ha nem lenne ragacsos, morzsás, lisztes a pult és elférne rajta 1-2 tányér, vágódeszka ha épp neki akarok állni főzni, ilyesmik… :/

máj. 13. 15:29
 3/32 anonim ***** válasza:

Elöször tényleg mindent rendbe kell egyszer tenni - ha úgy könnyebb, keress valakit, aki segít, ezt nem lehet megúszni.

Másodszor mindennek legyen helye és mindent azonnal tegyél oda vissza, ami szemét, dobd ki azonnal - egyszer olvastam, hogy nem hagyj semmiféle bizonyítékot a lakásban, hogy ott voltál - kicsit hülye ötlet így, de ha erre gondolsz, sokat segíthet.

Harmadszor egy-egy munka elvégzése után (fözés, mosás) tegyél rendes magad után, mosogass el, tedd rendbe a gépet, stb., Mosakodás, zuhanyozás után a fürdöt tedd valamennyire rendbe - hajszálak kidobása, csapok letörlése száraz kendövel, zuhanyfülke/csempéröl a vizet egy ablaklehúzóval húzd le. Nem kell törölgetni, ha a nagyja vizet azonnal leszeded, nem marad vízköves.

Negyedszer, minden nap (vagy reggel, ha van idöd, ha nincs, munka után) menj végig minden helyiségen, és ami nincs a helyén, azt tedd oda, ami kidobnivaló, azt dobd ki - ez kb 5-10 percnél nem több, ha az elözöeket betartod.

Ötödször: minden nap (munka után) egyetlen helyiséget tegyél tényleg rendbe - portörlés, felmosás/porszívózás, vagy hasonló - ez max. 2025 perc).

Hatodszor hét végén csinálj egy-egy helyen rendes takarítást - ablakmosás, szekrényajók, polcok letakarítása, ez egy helyiségnél egy óránál nem több.


Meg ahogy írtad, ketten vagytok, a szabályokat a másik félnek is be kell tartani, illetve a napi munkákat megosztani, mindenki egy helyiséget vesz sorra.

máj. 13. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 A kérdező kommentje:

#3

De ez az, este 10-kor már nem bírok “rendes lenni” és eltakarítani már, mikor reggel 5:30-kor kelnem kell legkésőbb….

Megosztjuk a munkákat amennyire tudjuk, de így is rettenet fárasztó és sok meló.

máj. 13. 16:23
 5/32 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, de miért este 10-kor?

Meddig dolgozol, mikorra érsz haza?

Meg ha betartod/betartjátok az elsö néhány szabályt, akkor egy-egy este max fél órát kell valamit csinálni, nem többet. (Csak ehhez természetesen a másik félnek is meg kell tanulnia/szoknia, hogy mindent azonnal helyreteszünk, mert így nem keletkezik igazán rendetlenség.)


Amiket írtam, az tapasztalat, elöször én sem hittem, hogy müködik, de amikor rászántam magam, és belevvágtam, megdöbbentö módon kategóriákkal jobb lett a helyzet. A legnehezebb volt a párodat is megszoktatni a szabályokra, utána már nem volt gond.


De tényleg írd meg légy szíves, mikor érsz haza és mit csinálsz este 10-ig, hogy akkor kellene takarítanod.

máj. 13. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 A kérdező kommentje:

#5

Hétköznap jó esetben olyan fél7 körül érek haza ha nincs túlóra, fennakadás a közlekedéssel meg semmi hasonló. (Szóval gyakoribb a 7…) Elintézem a kertben ami akad, edzek, lezuhanyzok, vacsorázunk, ilyesmik, máris 9 múlt, akkor kéne nekiállnom takarítani…

Tegnap délután átmentünk a párom családjához egy órára hogy az elmúlt időszak szülinapjait megtartsuk, utána bevásároltunk, kerti locsolás, hajat is kellett mosnom, utána csináltunk ebédet 2 napra, utána kezdhettem takarítani ugye a sütés-főzés után. Hétvégén tudunk ilyen egy-két órákat szorítani családra és barátokra, ennek az az ára hogy még későbbre marad a házimunka. Arról nem szeretnénk lemondani hogy lehessen heti 1-2 óra szociális életünk… de a tegnap csak egy példa, addig se nagyon ment a rend megtartása.

máj. 13. 16:57
 7/32 anonim ***** válasza:
39%

Ne haragudj, de a kérdésedben arról volt szó, hogy a kerti munkákat a párod végzi, ezért nem foglalkozik a háztartással, most meg azt írod, te csinálod a kerti munkák jó részét. Akkor most mit csinál a férjed????

A másik, hogy amikor hazaérsz, akkor szánj rá 10-15 percet arra, hogy helyretedd azokat, amik nem ott vannak, ahol kellene. Ha ugyanis ezt minden nap megteszed, akkor gyakorlatilag alig van helyrepakolnivaló.

Akkor nem 9 után kezdesz takarítani (amit nem kell, mert nincs rendetlenség és kosz), hanem vacsora után szabadidöd van.


Tènyleg ne haragudj, de az az érzésem, nem akarsz lépni, elkezdeni rendszeresen rendet tartani, illetve a másik, hogy a férjed gyakorlatilag nem csinál semmit sem a lakásban, sem a kertben a leírásod alapján.


Próbálj meg elgondolkodni ezen, meg azokon, amiket korábban írtam, ne támadásnak vedd, tényleg segíteni szeretnék, de ehhez neked is kell tenni valamit.


Ha megfogadod amiket írtam, böven lesz idöd a hétvégéken szociális életre.

máj. 13. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:

"Nem hinném hogy kényszeres, ha szeretném ha nem lenne ragacsos, morzsás, lisztes a pult és elférne rajta 1-2 tányér, vágódeszka ha épp neki akarok állni főzni, ilyesmik… :/"

Ez cirka 2 percbe telik. Elteszed ami azon a kis felületen van és letörlöd. Ez nem egy több órás meló. Ha neked ez sok időbe telik akkor az gond, nem azt csinálod amit kellene hanem valami extrém dolgot.

A lakás van teérted vagy te vagy a lakásért?

Alig vagytok otthon, azt sem ébren, mégis mit kell ezen annyit takarítani?

Legyél praktikus és engedd el a felesleges dolgokat!

Ne akarj patika rendet, de eleve ne is dobálj szét semmit, akkor nem kell rendet rakni! Amikor főzöl akkor KÖZBEN mosogass el olyasmiket ami nem fog beférni a mosogatógépbe! Beteszed a koszos edényt, tálat, akármit a mosogatóba és ahelyett hogy csak megmosnád a kezed már ezt is mosd el - pár másodperc! Akkor nem a végére gyűlik össze a temérdek mosatlan a főzésből.

Legyen praktikus a tárolótok, nem kell mindent élére hajtogatni meg szabályos rendben betenni a fiókokba. legyen előle pár szép, modern kosár vagy hasonló és fogod aztán beledobod. Amit hajtogatnál az csak menjen vállfára, amit válogatnál az mehet egy helyre - csak ne legyen elől az asztalon!

Kis konyha, kis idő, akkor nem kell cifrázni. Összevágod, beleteszed - azonnal el is mosod amit használtál, már keverheted is. Kifröccsent, kiszóródott - fogsz egy darab papírtörlőt, benedvesíted, letörlöd vele vagy összeszeded és megy a kukába, kész.

Este van, fáradt vagy, persze hogy lassan megy és nem szereted csinálni - senki sem szeretné. Azt döntsd el mi az a minimum ami fontos neked és ne akarj többet! Az időd véges és ha ennyire kevés a szabadidőd akkor ne pazarold felesleges takarításra!

máj. 13. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
81%
De ha egész nap nem vagy otthon, mit kell takarítani?
máj. 13. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 A kérdező kommentje:

#7

Nincs így elosztva, mindent az csinál aki épp úgy áll. Vasárnap együtt intéztük a kertet, tegnap én mert a párom későn ért haza (túlóra).

Nincs férjem :D a párom sokat túlórázik + egy ideje csinálja munka után a kocsinkat hogy használható legyen + írtam hogy pl más helyiségeket tud takarítani, pl a fürdőt kipucolja amíg én a konyhát. Nem tudom honnan vetted hogy “semmit” nem csinál.


#8

Nem két perc lemosni mindent, elmosogatni egy teli mosogató cuccot


#9

Főzni, sütni, tisztálkodni, bevásárolni stb mi is szoktunk. Hogyhogy mit kell takarítani? Hiszen erről írtam a kérdésben, hogy késő este van kész a kaja és utána még el kellene takarítani.

máj. 14. 06:56
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!