Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Miért karácsony meg húsvét...

Miért karácsony meg húsvét előtt csinálnak az emberek nagytakarítást? Amúgy nem kell takarítani ennyire?

Figyelt kérdés
Nálam nem függ össze a takarítás az ünneppel. Azt értem, hogy legyen rend, ha vendégek mennek, de a többi napon is mehetnek, akkor nem készülnek ennyire a takarítással.
2010. dec. 8. 12:14
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

régebben tavaszra lehetett meszelni, akkor már hozzáalakították a húsvéthoz, hogy addig kész legyen. Ősszel el kell takarítani az udvart, majd utána jut idő a házra is - karácsonyra ez is elkészül.Innen a hagyomány.

A nagytakarítás nem a szokásos takarítás, hanem a rejtett zugok is, lomtalanítás is, megújulás is. Az életünk az év fordulóihoz igazodik, a nagytakarítás

2010. dec. 8. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Gondoltam, hogy innen ered, de ma már nem sokan tudják ezt és az ünnep miatt csinálják.
2010. dec. 8. 12:22
 3/9 anonim ***** válasza:

Én azért csinálok, mert számomra az ünnep egy kiemelt nap. Régen, régen olvastam Márai gondolatát róla, ami kicsit talán már elcsépelt, én mégis átérzem.


Hadd idézzem:

"Ha az ünnep elérkezik életedben, akkor ünnepelj egészen. Ölts fekete ruhát. Keféld meg hajad vizes kefével. Tisztálkodjál belülről és kívülről. Felejts el mindent, ami a köznapok szertartása és feladata. Az ünnepet nemcsak a naptárban írják piros betűkkel. Nézd a régieket, milyen áhítatosan, milyen feltétlenül, milyen körülményesen, mennyi vad örömmel ünnepeltek! Az ünnep a különbözés. Az ünnep a mély és varázsos rendhagyás. Az ünnep legyen ünnepies. Legyen benne tánc, virág, fiatal nők, válogatott étkek, vérpezsdítő és feledkezést nyújtó italok. S mindenekfölött legyen benne valami a régi rendtartásból, a hetedik napból, a megszakításból, a teljes kikapcsolásból, legyen benne áhítat és föltétlenség. Az ünnep az élet rangja, felsőbb értelme. Készülj föl reá, testben és lélekben.

S nemcsak a naptárnak van piros betűs napja. Az élet elhoz másféle, láthatatlan ünnepeket is. Ilyenkor felejts el mindent, figyelj az ünnepre."


Szentimentálisan hangzik, de ez az írás alapvetően változtatta meg az ünnephez való hozzáállásomat. Előtte nem különösebben érdekeltek a mindenféle ünnepek, persze szerettem azt, hogy nem kell iskolába menni, meg az ajándékokat, de körülbelül ennyi volt.

Ma már érzem, hogy jó, ha olyan igazi ünnepeket tudunk ülni. A karácsony és a húsvét a két legnagyobb, leghosszabb ünnep. Ezekre jó érzés előre készülni. A lakásomban alapvetően rendet és tisztaságot tartok, de ilyenkor extra alaposan kitakarítok mindent. Ha kívül is minden tiszta, fényes, csillog-villog, könnyebben kerül az ember lelke is emelkedett, ünnepi állapotba.


Egyébként én pont a vendégek kedvéért nem szoktam takarítani. Mindig olyan állapotú a lakás, hogy bárki jöhet, mondjuk nálunk nagy vendégjárás is van. Pont mert az ismerősök, barátok, rokonok tudják, hogy én nem problémázom azon, hogy jelentsék be magukat előre, stb., hanem mindig fel vagyok készülve a fogadásukra, ha mást nem, egy teát tudok adni.

Inkább nagyobb vendégeskedések _után_ szoktam takarítani, ha összejárkálták a lakást.

2010. dec. 8. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Az elmúlt hétvégén csináltam nagy takarítást. Még magam sem hittem mennyi ruhaneműt válogattam ki a szekrényből és vittük fel a padlásra.Amire már abszolút nem volt szükségem kitettük két nagy zsákba, egy nagy konténer elé. Legyen vele boldog és használja egészséggel, aki a benne levő holmikat elvitte.
2010. dec. 8. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Hát manapság? Mert hagyomány, megszokás, nagyi meg anyu is így csinálta. Meg oké, hogy az ember tisztaságot tart, de azért minden héten munka, család, egyéb mellett nem ér rá mindenki minden zugot alaposan kisúrolni, lomtalanítani, stb. És ilnyen ünnepek körül jönnek a távoli rokonok, barátok, mindenki más tömegesen, szóval főleg jól kell kinéznie a lakásnak. :D
2010. dec. 8. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Megújulunk karácsonykor, amikor a Fény is újjászületik(hosszabbodnak a napok) és megújulunk tavasszal, mikor az Élet újjászületik. Nem a kosz miatt van - az 50m2-et fel tudom nyalni év közben is - szakrális takarítás. Kiseperjük a múltat, helyet adunk a jövőnek, az év rendjébe illeszkedve, mert azért mégis a természet gyermekei is vagyunk.
2010. dec. 9. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat! :)

Utolsó: gondoltam, hogy innen ered a dolog. :)

2010. dec. 10. 22:52
 8/9 anonim válasza:
jó de figyelj ünnepekor nem nem csinálod aszt amit általában hanem ünnepelsz beszélgetsz a vendégekkel meg minden és azért én nem vagyok egy tisztaságmániás de annyira idegesít amikor az az egy pohár ott van a mosogatóba nincsenek ott van a kosz amit nem nagyon látsz de tudod hogy ott van és szerintem te is jobban éreznéd magad szép rendben tisztaságban és úgy ünnepelsz :) ( SZERINTEM )
2010. dec. 14. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Ünnepkor senki nem jön hozzám, én szoktam menni. Ha jönnének, se takarítanék az ő kedvükért, hanem, mint mindig, a magamért.
2010. dec. 15. 15:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!