Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Szerintetek h jobb mosni?...

Szerintetek h jobb mosni? 60°C vagy 40°C áztatás program?

Figyelt kérdés

A világos/fehér ruhákra gondolok, hogy vajon melyik programmal lenne jobb mosni?!

1h12p a sima mosás 60°C-al

1h40p az áztatás pl 40°C-al


Szóval 60-an fokkal mossak

Röviden.

Vagy 40 fokkal mossak hosszan?



2017. máj. 25. 19:40
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Annak idején (47 éve) módomban volt elolvasni egy összehasonlító tanulmányt, ami az akkoriban újdonságnak számító fehérjebontó enzimet (bakteriális proteáz) tartalmazó mosópor-keverékek hatékonyságát elemezte kísérleti adatok alapján. Tulajdonképpen a proteáz enzimet hozzákeverték az akkor hazai forgalomban levő mosóporokhoz és nézték, hogy a stsndard módon összekoszolt fehér rongyok adott hőfokon adott ideig mosva mennyire fehéredtek vissza. Az bizonyult a legjobbnak, amikor az akkori Duna mosóporhoz keverték. Ez ugyan nagyon lúgos volt a benne levő mosószóda (nátriumkarbonát) miatt, ami elvben roncsolja magát az enzimet, de végül is ebből lett a mai Biopon mosópor őse. Elvben a 60°C már erősen károsítja az enzim hatását (de nem tudni, hogy ténylegesen mennyi ideig érvényesül az enzimet károsító 45-60°C közötti hőhatás és a közeg pH-ját sem ismerjük (a mai mosóporok kevésbé lúgosak) és azt sem tudjuk, hogy milyen enzimet tartalmaznak (és annak milyen tulajdonságai vannak). Szóval moss, ahogy akarsz. Csinálj összehasonlító vizsgálatokat, hátha kiderül valami. Vagy ha nem, akkor kisnyúl.
2017. máj. 25. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

Minden ruhába belevarrnak egy mosási KRESZ címkét. Az első jel mutatja ,hogy az adott ruhadarabot milyen mosási hőmérsékleten kell mosni. Ennek a cimkének az alapján kell meghatározni, hogy melyik hőfokot, vagy melyik programot kell beállítani.

60 fokon a törülközőt, ágyneműt szoktam mosni. A pamut pólókat 30 fokon, hogy ne nyúljon ki.

2017. máj. 25. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Én eddig a gyerek ruhákat amik világosak/fehérek 60 fokon mostam, nem lett bajuk. Pedig 40 fok van rá írva, csak a foltok miatt gondoltam h kell a 60 fok
2017. máj. 26. 07:33
 4/17 A kérdező kommentje:
40 fokon rendesen feloldodik a mosópor?
2017. máj. 26. 10:35
 5/17 anonim ***** válasza:

Hideg vízben is feloldódik, atyaég.

Pamutot, gyapjút, lent hogy mosol 60 fokon? Mindegyiket kidobom egy mosás után ha összement??

2017. máj. 26. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 mi lenne ***** válasza:
soha nem mostam 60 fokkal. ha hót retek a ruha, akkor áztatok, előmosok és 40 fokban mosok. bejáratot mosószerrel. a centrifuga meg mindig 800-ra van állítva, hogy ne kelljen még +-ban gőzvasalózni.
2017. máj. 26. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
65%
én is a lehető legritkább alkalommal mosok 60 fokon. Felesleges energiapazarlás.
2017. máj. 27. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Csak fehér lepedőt, ágyneműt, törölközőt mosok 60 fokon. Átlag ruhákat 30 fokon.
2017. máj. 27. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

60-on csak törölközőket és konyharuhákat mosok, na meg fehérneműket


Fehéreket, színeseket 40-en rövid programon 1 órás. Ha foltosak, akkor is 40-en csak másfél órás programmal.

Nem porral mosok, hanem géllel.

2017. máj. 27. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Tapasztalataim alapján a hosszabb programokon tisztább a ruha, 60 fokot csak törölközőkre használok, 40 fok sokkal jobb a ruhának és a környezetnek is.
2017. máj. 29. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!