Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Miért gondolják sokan, hogy a...

Miért gondolják sokan, hogy a CSOK az oka a soha nem látott ingatlanár-növekedésnek?

Figyelt kérdés

A szüleim 8 millióért vették a jelenlegi házunkat a 90-es évek végén, akkor a szocpollal 2,2M Ft támogatáshoz lehetett hozzájutni 3 gyerekkel. Ma egy hasonló kaliberű lepukkant házért a környéken 40-50 milliót el lehet kérni, tehát 5-6-szor annyiba fáj. A CSOK 10 milliós összege a szocpolhoz képest szintén nagyjából ötszörös.


Összehasonlítottam az akkori (bruttó) átlagbért a mostanival, és ugyanúgy kijött az ötszörös különbség. Az infláció pedig:

[link]

(Oké, ez 1994-2015 közötti, de nem lesz nagy különbség, ha 1998-2019 között nézzük)


Szóval ami a kiugró az ingatlanárakban, az nem a mostani, hanem a 2010-es évek eleje (amikor sokkal olcsóbb volt minden), azóta csak a korrekció történt meg. Ehhez nyilván hozzájárult a CSOK is, de legfeljebb akkora mértékben, mint a 90-es években a szocpol (jó kérdés, hogy azt is ennyien utálták-e).


Ami még szerintem hozzájárult: Budapesten és egyéb frekventált területeken a kereslet óriási növekedése. 20 éve a nyolcadik-kilencedik kerület még Budapest gettója volt, most pedig az egyik legfelkapottabb környék. Nyilván nagyobb mértékben nőttek az árak, mint a fent említett példámban.


A fizetőkées keresletet tovább növelik a külföldről hazaköltözők, akik azért kuporgattak a jóval magasabb nyugat-európai bérükből, hogy aztán itthon vehessenek belőle egy olyan ingatlant, amit itthoni fizetésből nem tudtak volna megtenni. Egyre nagyobb a piacon a külföldi befektetők jelenléte, most megéri befektetni az albérletpiacba és az AirBnB-be. Ez pedig jelentősen csökkenti a kínálati oldalt, ami szintén árnövekedést okoz.


Minden normális kommentet szívesen látok, írjátok le a véleményetek a kérdésben.



2019. aug. 20. 12:50
1 2 3
 21/23 A kérdező kommentje:

#20

Köszi a részletes választ!

Az odáig érthető, hogy az eladók beárazzák az ingatlanjukat "csokos" szintre. De ezeket el is viszik, akkor is, ha a vevő nem tudja igénybe venni a kedvezményt. Ha senki nem jelentkezne, akkor egy idő után árat kellene csökkenteni. De erről ugye szó nincs. Szóval mégiscsak van pénze az embereknek, vagy tévedek?

2019. aug. 24. 19:54
 22/23 anonim ***** válasza:
47%

21: Miből gondolod ezt?

Sokszor igaz ez, de mi spec. 15%-os alkuval vásároltunk 2x is az elmúlt években Bp. belvárosában.

Még pedig úgy, hogy eleve 5-10%-kal az ingatlanosok alá árazta be a tulaj, és mi még a tulajtól alkudtunk 10+ %-ot.

Az pedig ritka eset, hogy érdeklődsz egy lakás iránt, megnézed, elkél, és utólag megkérded, mennyiért kelt el végül. szóval érdekelne, honnan gyűjtötted az efféle infót. ;)

2019. aug. 24. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:
56%

"Szóval mégiscsak van pénze az embereknek, vagy tévedek?"

Ha lenne, akkor tavaly nem emelkedett volna az jóváhagyott lakáshitelek száma és összege 2017-hez képest. Kérelmenként 7,9M átlag hitelösszeg, ha jól emlékszem a KSH jelentésre.

Az államilag támogatott hitelek igénylései pedig csökkentek. Azaz fogy a kedvezményezett réteg, de Átlagjózsi a két csemetéjével már jóformán csak a csokosoknak árazott pecók között válogathat, ha megunták az anyóséknál lakást, vagy sokallják az albérletet. A nagy átlagnak nincs pénze, ezért vesz fel hitelt.

2019. aug. 25. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!