Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Értékbecslős foglalót aláírnátok?

Értékbecslős foglalót aláírnátok?

Figyelt kérdés
én vagyok az eladó, viszont a vevőim olyan foglalói szerződést akarnak aláírni, hogyha az értékbecslő rosszul becsül a számukra, nem kapnak hitelt a banktól, akkor nekem vissza kéne fizetnem az egész foglalót. Nagyon húzom a szám, nem tudom mi a szokás mostanában, azt se tudom mikor derül hogy kapnak-e hitelt, egy hét vagy 1 év. Nem ismerem ezt a rendszert, régen eladtam már ingatlant de ott önerőből fizettek.
2019. aug. 28. 11:02
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:
pedig szó szerint foglaló van a szerződésbe írva, de mindegy is, mondtam hogy így nem írom alá
2019. aug. 29. 11:08
 12/21 anonim ***** válasza:
100%
A foglaló pont azért foglaló,hogy mindkét fél számára egyfajta biztosíték az adásvétel létrejötte felől,ill ha nem akkor annak pedig "súlya" pontosabban anyagi vonzata van.Amennyiben az egyik fél számra nyitott,tehát következmény nélkül visszatáncolható a dolog onnantól értelmetlen az egész.Általában a vevőjelöltek szokták ezt erőltetni,ő bármikor beinthet,de a te kezed legyen megkötve... :-)) na persze egy lófaxt... Ilyet biztos,hogy nem írnék alá..
2019. aug. 29. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
81%

11: Akkor az az ügyvéd, aki ezt javasolja neked, hogy írd alá, nem akarja mindkét fél érdekeit képviselni az adásvételben, ahogy az kötelessége.

Különben bíróság előtt nem is lenne védhető a vevőnek.

2019. aug. 29. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
16%

Nem tudom a válaszadók közül hányan jogászok, de sikerült ösztönből válaszolnia mindenkinek... Teljesen legális(!!!) ilyen adásvételi szerződést íratni, sőt egyes pénzintézetek vagy nyilatkozatot, vagy a foglalóra vonatkozó ilyen kritéiumot kérnek az adásvételibe (hogy a vevő ne tudja perelni a bankot ha bukja a foglalót a hitelbírálat során).


A mi ügyvédünk pl. rutinszerűen így írja hiteles ügyeknél a szerződést, és erről tájékoztatja az eladót is - az eladók egy jó része nem is kekeckedik, ugyanis van annyi belátása, hogy egy hitelbírálat bizonytalan, és ez bár jogilag a vevő felelőssége, azért mégsem... Akkor szokta kihagyni ezt a passzust, amikor valamilyen speciális eset van. Pl. nálunk anno az eladók a foglalóból végtörlesztették az ingatlanon lévő hitelt; nyilván így nem lehetett volna felróni a mi eladóinknak, ha nem tudják visszaadni a foglalót bukta esetén, így nálunk ez kimaradt.


Kérdező, ha még aktuális, a te döntésed, hogy aláírod-e vagy sem. Amit tehetsz:

- aláírod, és akkor kb. 2 hét, mire kiderül hogy lesz-e hitel vagy sem,

- nem írod alá. Ebben az esetben (mint a vevő helyzetét átérő személy) azt javaslom, hogy akkor ajánld fel, hogy megvárod az értékbecslőt. Általában 1-2 héten belül kijönnek és megmondja a tuti. Még mindig megteheted, hogyha jön az álom készpénzes vásárló, akkor odaadod neki közben, hiszen nem köt téged sem szerződés. Ki kell perkálnia a másik vevőjelöltnek az értékbecslés díját, de még mindig inkább 30-40e bukta, mint több millió. Tudom hogy az itteni gyíkjogászok és önjelölt ingatlanmágnások imádnák lenyúlni a foglalót, de gondolj bele a szerencsétlenek helyzetébe - ha nem kapnak hitelt, és te még grátiszban elnyeled a több millió forint spórolt pénzüket. Szerintem ez masszívan etikátlan. Akkor már inkább az értékbecslős bukta vevő szempontjából...


OFF: aki írta, hogy egy hitelt nem szabad kicentizni, annak annyit mondok, hogy januárban kezdtünk hitelt ügyintézni, annyi pénzzel a zsebünkben, hogy az adott bank ügyintézői szerint biztonsággal 27-28M vételárig vagyunk hitelképesek 20 éves futamidővel. Mire nyár elején az ügy végére értünk, egy rosszindulatú értékbecslés, két inkompetens ügyintéző, több éles hangnemű panaszlevél, kártérítés és egy nyakatekert ügylet után 24M-ért vettünk lakást, az önerő mellé még több millió forintot kellett pluszban előteremteni, és 30 év futamidő meg adóstárs lett belőle. Szürreális dolgokon bukott el a kikalkulált ügylet, és az volt az óriási szerencsénk, hogy nagyon türelmes eladóink voltak.

2019. aug. 31. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
100%

#14! Legális, csak akkor ez nem foglaló, hanem előleg.

Kár maszatolni a xart.

Nonszensz, hogy ilyen szerződés esetén eladóként be vagy szorítva, de a vevőnek nincs kockázata. Hát meg a nagy lopéniszt!

2019. aug. 31. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%

#15 Hogyne lenne kockázata, hiszen továbbra is foglalóként viselkedik az összeg, nem léphet ki, hogy bocs, megvan a hitelbírálat, de nekem más tetszik. Ez a két mondat annyit ír le, hogy a hitelbírálat ha befuccsol, az a vevőn kívül álló ok, de ennyi. Ettől még foglalónak minősül.


Az eladó meg dönthet, hogy belemegy-e vagy sem. Az egy más kérdés, hogy most az ingatlanpiac az eladóknak kedvez a kereslet miatt jelenleg így lehet várni a készpénzes vevőt, de ha pangás lenne, bármit - akár előleget is - aláírnának ha csak az esély felmerülne, hogy valaki elviszi az ingatlant.


Csak arra reflektáltam, hogy marhaságot írtak itt egy csomóan, hogy ez nem szabályos meg nem áll meg, illetve hogy előleg lesz belőle. Nem, nem lesz előleg, csak van egy menekülési útvonala a vevőnek a több milliós (egyébként rajta kívülálló ok miatti történő) esetleges buktára, és írtam néhány okot meg példát arra, hogy miért is lehet ez teljesen rendjén.

2019. aug. 31. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
72%

"egyébként rajta kívülálló ok miatti történő"

Kicsit sem rajta kívül álló!

Az értékbecslés a hitelbírálat egy része, de nem csak ettől függ, hanem a hitel összegétől (önrész nagysága) és a fizetéstől. Ennek kockázatát viselje a vevő!

2019. aug. 31. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

De kár ezen vitázni, ha az eladó aláírja mehet a dolog, ha nem jön másik vevő.

A vevő meg keres másik házat.

2019. aug. 31. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
24%
A foglaló attól még nem lesz előleg, mert bizonyos eseteket nem a vevő hibájának ítélünk meg (mindkét fél közös akarataként). Nem kell csak azért okoskodni, mert életetekben hallottátok már ezt a két kifejezést.
2019. aug. 31. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

19:

"Értékbecslős foglalót aláírnátok?"


Szerintem egy ilyen cím determinálja, hogy olyanok nyitják meg, akik szoktak ingatlan adás-vételi szerződéseket aláírni, azt pedig ügyvédi tanácsra teszik, tehát több ügyvédtől hallották már az ezzel kapcsolatos szakmai állásfoglalást, sőt írásba is foglalták és aláírták.

Itt most a Kérdezőnek az ügyvéd állásfoglalásával szemben merült fel kétsége, teljesen érthető ha ehhez a körhöz fordul véleményért.

Ez alapján majd megfontolja, elmenjen-e ügyvédi tanácsra 20-30 E Ft-ért.

2019. aug. 31. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!