Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ha egyáltalán nem fűtök télen...

Ha egyáltalán nem fűtök télen egy családi házban, bepenészedhet ott valami?

Figyelt kérdés

A tulajdonos meghalt, hónapokat kell várni a hagyatéki tárgyalásra, majd ezután arra is, hogy a földhivatal bejegyezze az új tulajdonosokat (én leszek az egyik).


Arra gondoltam, hogy a téli időszakra víztelenítem a csöveket, hogy ne fagyjanak be.

Most az egyik rokonom azt mondta, ha egyáltalán nem fűtök a házban, bepenészedhetnek a falak. Ez valóban így van?


A ház 80-90 éve épült, nincs jól kialakítva a fűtés, nincs semmilyen szigetelés, ezért a fűtés mindig nagyon sokba került...

A másik kettő leendő örökösnek nincs semmi pénze, nem tudják fizetni a költségeket és én sem tudom egyedül fizetni az egész ház alapfűtését.


Kérdezni szeretném, azoktól az emberektől, akik télen nem fűtöttek a házban, hogy keletkeztek-e ez miatt károk?


Eszembe jutottak a nyaralók, amelyek télen üresen állnak, gondolom, ott sem fűtenek. Megártott nekik a téli fagy?



2019. szept. 7. 09:54
 1/9 anonim ***** válasza:
62%
Igen, fagykár keletkezhet. Ilyenkor temperáló fűtést szoktak alkalmazni, ami 8 fokon tartja a házat, ha az alá esne a hőmérséklet. Minden modern rendszer tudja ezt, van ahol fagy elleni védelem a neve. Ez lényegesen olcsóbb, mint 18-20 fokon tartani.
2019. szept. 7. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
A házban cirkó van.
2019. szept. 7. 10:15
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez kizárólag a háztól függ.

Nekünk volt vályognyaralónk, (60 cm-es kőalapon állt) amit nem fűtöttünk semennyire sem télen és nem lett dohos, penészes.

Ellenben amikor egy télen nem laktuk a 2 szintes téglaházunkat, az északi fal és az azon levő bútorok, képek mind penészesek lettek.

Nem vagyok szakember, nem tudom mitől függ.

2019. szept. 7. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
72%
Nekünk is van egy öregebb hétvégi kőházunk, az utóbbi 2 télen nem jártunk ki egyáltalán fűteni, de nem volt gond belőle, nem penészesedett.
2019. szept. 7. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
91%
Szerintem nem csak a penész lehet gond. Hiába zártad el a vizet, a csövekben, radiátorokban lévő víz is megfagyhat, ami hatalmas kárt okozhat. Meg kellene beszélni a többi leendő örökössel, hogy megelőlegezed ennek a költségét, és eladásnál majd megadják, mert többet vesztenek, ha nem lenne fűtve.
2019. szept. 7. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha van cirkó, akkor érdemes 8-10°-ra állítani, ez persze valamennyi gázfogyasztással jár (ha gázüzemű). Ha ezt is soknak tartod, akkor minden vizet le kell engedni a fűtési rendszerből és a vízvezeték rendszerből, az esetleges villanybojlerből, a wc és a mosdók szifonjából (vagy a szifonokba konyhasót önteni, hogy ne fagyjon be), a wc tartályból is leengedni a vizet, sőt, ha golyóscsapos a wc öblítése, akkor nyitva kell hagyni a golyóscsapot.

A fűtési rendszer víztelenítése sajnos azzal a következménnyel jár, hogy majdan az újra feltöltés során a szükséges légtelenítés a szokásos gondokat okozza. Ha vas anyagú a vezeték és a radiátorok, akkor sajnos fokozott korróziót is jelent az oxigénnek a nedves rendszerbe való bejutása miatt.

Mivel a hőveszteség fokozottan jelentkezik az üvegezett ablakoknál, ezért a bedeszkázás vagy az esetleges meglevő redőnyök leengedése ajánlott (ami persze vagyonvédelmi szempontból "felhívás keringőre").

Mindenképpen ajánlott viszont valamelyes szellőzést (légmozgást) létrehozni, mert az gátolja a penészesedést.

Summa summárum, a legjobban akkor jössz ki, ha kiadod albérlőnek.

2019. szept. 7. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat. Szerintem az a legjobb megoldás, ha novembertől február végéig fűtök, beállítom a cirkót, hogy fűtse fel a házat 8-10 fokra. Gyakran ennél melegebb is van kint, még télen is, szóval, nem fogok belehalni a költségekbe.


Albérlőknek soha nem adnám ki. Olyan károkat szoktak okozni, amelyek messze meghaladják az alapfűtés költségeit. Ezt sajnos tapasztalatból tudom. Kb. 12 évig bérbe adtam a lakásomat és végül nagyon megbántam. Akármilyen megbízhatónak tűnik a bérlő (alaposan leellenőrizve a munkahelye, családja, stb.) soha nem lehet tudni, mit fog tenni. Az egyik bérlőm 4 évig tökéletesen rendes volt, mindent időben fizetett, semmilyen gondom nem volt vele. Majd, ezután váratlanul közölte, hogy nincs pénze, nem akar fizetni. Felmondtam a szerződést és akkor közölte, hogy nem akar kiköltözni sem, pereljem be, majd 5 év múlva kilakoltatják, addig ingyen ott lesz. Rövid úton kidobtam, de a rendőrség majdnem engem letartóztatott.

Egy másik bérlő kb. 1 évig rendesen viselkedett, mindent fizetett. Majd a párjával részegen kergették egymást (verekedtek?) és szinte az összes ajtót a lakásban megrongáltak. Gondolom, az egyik bezárkózott egy helyiségbe, a másik pedig valamilyen tárggyal megpróbálta szétverni az ajtót. És, azután a következőt...

Nyilván, be lehet perelni az embereket, de kinek van erre ideje?

Inkább befűtök a házban és tavasszal vagy nyár elején eladható lesz. :-)

2019. szept. 8. 08:32
 8/9 anonim ***** válasza:
Az albérlő valóban felejtős. Nekem leégett a házam, mikor külföldön tartózkodás miatt kiadtam albérletbe.
2019. szept. 8. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Szia!

Ha gumitömítéssel ellátott ablakai vannak a háznak, akkor nagy valószínűséggel penészedni fog. Ha az ablakok régiek és nincs bennük gumitömítés, akkor van elegendő légycsere, nem valószínű a penész. Ha műanyagok az ablakok, akkor rejtett ablakszellőzőt lehet beszerelni a szellőzés biztosítására. A fűtési rendszerbe én hasonló helyzetben autóból lecserélt fagyállót tettem. Azóta nem volt fagyás. Persze a házban a rendszer nagyon régi, még vascsövekből készült.Ha tágulási tartály van a rendszerben és az hideg helyen van, javaslom leszigetelni. Temperáló fűtés esetén is sokat spórolhatsz ezzel meg. A vízvezeték rendszerből (csapok, WC tartály, bojler) mindenképp le kell engedni a vizet.

2019. szept. 10. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!