Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ha a lakás megvásárlása óta...

David82 kérdése:

Ha a lakás megvásárlása óta nem telt még el az öt év, akkor érdemes-e úgy kihúzni a szükséges időt, hogy kiadom albérletbe, én pedig másik albérletbe költözöm?

Figyelt kérdés

Három évvel ezelőtt, 2016-ban vettem egy lakást Szegeden. Jelenleg itt élek, de terveztem az elköltözést egy másik városba.

Tudom, ha öt éven belül adom el az ingatlant, akkor az szja bizonyos meghatározott százalékát kell befizetnem. Ez alapból 15%. Az évek előrehaladtával ez az érték azonban csökken. A 3. évtől már a 15 százalékos adó 60%-át kell térítenem, ami 9%, a 4. évtől pedig a 30%-át, ami 4,5%.

Tehát, ha most adom el, a vásárlás és az eladás különbözetének 9%-át kellene megtérítenem. Ez egy olyan lakás esetében, amit 10 mFt-ért vettem, és most 20 mFt-ért kívánnám eladni, tehát a nyereségem 10 mFt, annak vesszük a 9%-át, ez 900 ezer forint. Ennyit kellene befizetni, ennyi lenne az szja (személyi jövedelemadó) jelenlegi összege. Ami nem kevés.

Gondolkodtam egy olyan megoldáson, hogyha nem adom el a lakást, hanem kivárom az öt év leteltét, és addig kiadom albérletbe. Én pedig szintén albérletbe költözöm a másik városba, ahová szerettem volna költözni.

Ezt az albérletet úgy lehet megoldani, hogy határozott idejű ingatlan-bérbeadás szerződéssel, ami 2 év lenne. Ugyanennyi időre mennék én is a másik albérletbe. Tehát egy személyben lennék főbérlő a saját lakásomban, és albérlő más lakásában.

Ez vajon járható út-e, ha mindenképpen el szeretnék költözni, és nem akarom kivárni a hátralévő két évet?

Persze fontos, hogy az albérlet árak nem mindenütt egyformák, és nagy eltérések lehetnek. Két város esetében akár lehet 60 ezer forint különbség is egy ugyanolyan lakás bérbe adása esetében.

Nem mindegy, hogy 70 ezer forintért adok ki egy kétszobás panellakást, én meg 130 ezerért bérlek egy ugyanolyat pár száz kilométerrel arrébb.


2019. okt. 26. 21:33
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Naptári és év számít, tehát ha dec. 31-én kötöd a szerződést, akkor a földhivatali bejegyzés az már jan. 2., tehát az a 4. év, és akkor csak 450 000 Ft az adó.

Én vélelmezem, hogy ha most kezdenéd hirdetni, nem sikerülne korábban szerződni.

2019. okt. 26. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

"nem akarom kivárni a hátralévő két évet?"

Valójában már csak 14 hónap van hátra.

2019. okt. 26. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Akár el sem kell adnod a mostanit hosszú távon sem.

Ha más városban (ez fontos!) bérelsz, akkor adózásnál ezt levonhatod.

Szerintem mindenképpen megéri, ha nem tartasz attól, hogy az új helyen jobban elszállnak az ingatlan árak 1-2 év alatt, mint Szegeden.

2019. okt. 26. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
74%

Szerintem itt ténylegesen az a kérdés, hogy mennyiért tudnál bérelni és mennyiért tudnád ezt kiadni. Mennyiért tudnád eladni és mennyiért tudnál a másik helyen venni?

Ezeket kell átrágni és számolgatni, hogy hogyan jársz jobban.

2019. okt. 29. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat mindenkinek!


Veszprémbe szeretnék költözni, de ahogy megnéztem az ingatlanokat, a lakásárak földhöz vágtak. Hihetetlen drága hely. Dehát érthető, turisztikai szempontból sem elhanyagolható, illetve a Balaton közelsége is szerepet játszik az ingatlanárak alakulásában.

Ahogy számolom, a felújított szép szegedi lakásomért ott csak egy putrit kapnék, vagy egy lakásnak nem nevezhető romhalmazt.

Amikor körbenéztem az ingatlanpiacon, Tatabányát láttam megfizethető helynek, illetve Zalaegerszeg is olcsó valamennyire.

Ezért mindenképpen át kell gondolnom, hogy hogyan is döntsek.

2019. okt. 29. 13:22
 6/14 anonim ***** válasza:
Roppant egyszerű,az adásvételire ugyanazt az összeget írjátok mint amennyiért vetted,így egy fillért sem kell fizetned.(a vevőnek meg az illetéke lesz jóval kevesebb) :-)
2019. okt. 30. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

6: Az adóhivatal felülvizsgálja a vételárat!

Attól még megveheted annyiért, de az adót és az illetéket a valós érték alapjén fogja kérni.

2019. okt. 30. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

"Az adóhivatal felülvizsgálja a vételárat!"


Ahol extrémen kilóg a lóláb.

Nyílván egy 50m ft ingatlanra hiába írsz 10m-t azt a kiskutya nem fogja elhinni. A kérdező esetében nem tudom mennyi a szakadék az árak között,én mindenesetre megpróbálnám.

2019. nov. 2. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

#8

Ha megnézed az elmúlt 3 év lakásár változásait, akkor rájössz, hogy elég nagy különbség van 2016 és 2019, lassan 2020 között, és nem kell sok ahhoz, hogy a NAV kijöjjön szemlézni.

2019. nov. 2. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Én mindenesetre megpróbálnám,ha csak abból indulok ki,hogy átlag napi ~500 adásvétel történik,nyilván erre a NAV nak sincs kapacitása,hogy ezt tényszerűen fölülvizsgálja,ill egy fölújított és lelakott(ugyanolyan) ingatlan között nyugodtan lehet valósan is 30-50% árdifi.Ettől függetlenül a szórásba természetesen bele lehet esni...
2019. nov. 2. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!