Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Miért olyan lehetetlen a mai...

Miért olyan lehetetlen a mai fiataloknak az önálló életkezdés?

Figyelt kérdés
Sokan állítják, a mamahotel kényelmes a fiataloknak, én sokkal inkább egy átmeneti kényszermegoldásnak látom. Jómagam is fiatal felnőtt vagyok, hátam mögött egyetemi évek, de ma már dolgozom. Úgy látom a mi generációnk egyszerűen csóró, és sokkal rosszabbul áll anyagilag, mint a 70-80-as években életkezdő fiatalok. Vidéki vagyok, szüleim családjai mellékállásban mezőgazdasággal foglalkozott, volt földművelés, fűszerpaprika, hízó sertés. Szakmájuk mellett ez mind plusz bevételt jelentett a családnak, így rövid idő alatt össze tudtak spórolni lakodalomra, kétgenerációs családi ház építésére. A hitel kamata ugyan sokkal magasabb volt, de mivel akkoriban biztos volt a munkahely (nem úgy, mint manapság), így nem volt ördögtől való, hogy felveszik. Ma minimális a kamat, mégis bármelyik pillanatban megszűnhet a munkahely, vagy épp leépítésbe kezdhet a cég, fizetni pedig ha nem tud miből az ember mehet az utcára. Valahogy azt látom, hogy akkoriban dolgozni kellett rendesen, de annak meg is látszott az eredménye. Most mi van? Diplomásként volt olyan időszak, amikor fél évig munkanélküli voltam. Ha hitelem lenne, fogalmam sincs miből fizettem volna. Bemegyek a boltba, alig van tele a kosaram, és elmegy 5-6 ezer Ft. És alig vettem valamit. Az ingatlan árakról ne is beszéljünk... szerintem soha nem volt ilyen rossz a bér-érték arány, mint napjainkban. Már-már azt érzem, szinte felhígult a pénz értéke. Tudom CSOK, babaváró, blabla...de egy fiatalnak, vagy fiatal párnak először saját lakás kellene, ahol össze tudnak csiszolódni, szülői házból önállósodni tudnak. Nem egyből szülni, miközben még nem is éltek együtt. Márpedig a kormány célja nagyon ez...Ti is úgy érzitek, hogy lehetetlen egy életkezdő fiatalnak az önálló életkezdés?

2021. jan. 24. 18:27
1 2 3 4
 1/37 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Nem egyszerű. Nincs más csak a hitel vagy jól fizető külföldi munkával spórolni hosszù évekig.
2021. jan. 24. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 anonim ***** válasza:
100%
Lehetetlennek nem mondanám , nehéz az tény, de régebben se volt sokkal könnyebb.
2021. jan. 24. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/37 anonim ***** válasza:
90%

"Úgy látom a mi generációnk egyszerűen csóró, és sokkal rosszabbul áll anyagilag, mint a 70-80-as években életkezdő fiatalok."

Lótuszt! Akkoriban sokkal csóróbbak voltunk, csak az igényeink is ehhez igazodtak. Volt olyan albérletem, ahol reggelre belefagyott a víz a pohárba, ha este 10-kor már nem tudtam a derékig érő hóban hátraverekedni magam az olajoshordóig!

2021. jan. 24. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/37 anonim ***** válasza:
81%

Van akinek igen, és van akinek kevésbé. Olyan régebben is ritka lehetőség volt amikor a fiatal pár azonnal közös otthonba költözött. A '90-es évek elején mentem férjhez, 3 évig a szüleimnél éltünk, minimális hozzájárulással a rezsihez, és minden fillért félretettünk,hogy házat tudjunk venni. Kockaházat vettünk, amibe bevezettettük a gázt, kifestettük és belementünk lakni. Ahogy gyűjtögettünk úgy alakítottunk, újítottunk rajta.


Manapság is működhet ez így. Legalábbis működhetne. Ha pár évig tudomásul vennék a fiatalok,hogy a szülőknél maradnak össze tudnak annyit gyűjteni,hogy legalább a hitelhez meglegyen az önerő. Mi nem kaptunk pl. semmi támogatást, manapság tobzódhatnak a fiatalok a lehetőségekben.


Nem tudom kérdező milyen diplomád van és hol élsz,hogy fél évig munkát kerestél. Manapság azért jóval több a munkalehetőség mint a szüleid idejében volt. És bocs", a kapa ott van most is...lehet vállalni kiegészítő munkát.Mi is ezt tettük, 8 óra munka után.


A gyerekem diplomás, és ugyan segítettük lakáshoz jutni, de látom,hogy gyarapszik a jövedelme.


Én nem látok most olyan óriási nagy lehetetlenséget a fiatalok lakáshoz jutásánál, azt viszont látom,hogy a szülőktől már mindenki igyekszik el, már akkor is, amikor még egyedül él.

2021. jan. 24. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/37 anonim ***** válasza:
60%

Persze, hogy igyekeznek el szerencsétlenek, mert a sok idióta proli állandóan azt majmolja, hogy 18 éves kor fölött szülőnél élni gáz és takarodjon el a gyerek. 40 éve ez nem így volt, egymást segítve sokkal könnyebben előre jutottak.

Itt vidéken nagyon elterjedtek a kétgenerációs házak is, meg az egy telken két ház, nagyobb szülői, kisebb a fiataloknak. Csak ezt a 30 nm-es panelban rothadók nem képesek megemészteni és köpködnek, hogy 18 évesen szégyen az élet, ha szülőknél vagy.

2021. jan. 24. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/37 anonim ***** válasza:
71%
4-es vagyok. Ahogy írtam, mi is a szülőknél kezdtük. A gyerekemmel szemben nem volt elvárás,hogy maradjon itthon,sőt, támogattam abban,hogy elköltözzön, falun nem látok jövőt a fiataloknak. Viszont tényleg azt látom - tisztelet a kivételnek-,hogy az iskolapadból már önálló lakásra/lakhatásra vágynak sokan. Ez sosem ment ilyen könnyen a fiatalok nagyrészének.
2021. jan. 24. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/37 anonim ***** válasza:
83%

"a 70-80-as években életkezdő fiatalok"


Régen mennyivel jobb volt. Fizették 10 évig a lakáshitelt, AZTÁN kaptak, nem ám választottak, a tanács által KIUTALT másfélszobás panelt, amit még 20 évig fizettek.


Vagy.


Elkezdtek építkezni és munka mellett 5 év alatt a saját kezükel a megrokkanás határán felépítettek szakismeret híján egy hibáktól hemzsegő házat, majd 20 év múlva az állandó hajtás okozta kiégéstől és alkoholizmustól kaptak egy szívrohamot és ennyi volt.

2021. jan. 24. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 anonim ***** válasza:
100%

Hát nem egyszerű. A vőlegényem külföldön dolgozik hogy el tudjunk indulni én is kint voltam de haza kellett jönnöm a virus miatt. Otthon lakom. Dolgozom és gyűjtöm a pénzt. Nem tudok mit csinálni.

Jövőre lesz az esküvőnk ha a vírus is így akarja... Utána már szeretnénk mi is házat magunknak... De még így is kelleni fog nem kevés hitel.. sajnos itt a Dunántúlon se olcsók az ingatlanok..pedig nincsenek őrületes elvárásaink.


27N

2021. jan. 24. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/37 anonim ***** válasza:
100%

Az en szuleim gyakorlatilag mai napig mamahotelesek mert anyukam anyukajanal laknak mar 24-30 eve, tehat ok nem epitettek, bar ha nagyon akartak volna akkor tudtak volna. Vannak korukbeli parok akik epitettek de sokan kimentek nemetbe dolgozni, akkoriban feketen es hoztak haza a nemet markat. Masok dinnyeztek, paprikaztak foallas mellett es abbol vettek telket, kesobb epitettek ra.

Azt se felejtsd el hogy vannak akik nehany evig szuloknel laktak es csak akkor tudtak hazat epiteni vagy venni mikor mar volt 2-3 kisgyerek.


A masik hogy manapsag tobb a szamla mint 30 eve. 30 eve nem volt mobiltelefon, internet se, sot nalunk kabel tv sem volt nagyon sokaig hanem nemetbol hoztak parabola antennakat es ugy neztek tv-t. Aztan sok csaladnak autoja sem volt volt regen, ma meg egyre gyakrabb hogy 2 auto van.


Diplomaskent ha nincs fix allasod akkor tenyeleg nehez. Regen nem volt sok diplomas es a gyarakban mindig volt munka. En szakmunkas vagyok, nem keresek jol de tudom hogy ha megszunik az allasom akkor barmikor talalok masikat par heten belul. Igy siman bevallaltam a hitelt. A masik dolog meg hogy ha nem a hitelt fizetem akkor az alberletre megy el a penzt. A foberlot es a bankot sem erdekli hogy elveszteted e a munkad. A bankot fizeted 20-30 evig, a foberlodnek meg addig tomod a zsebet ameddig a hazaban laksz.

2021. jan. 24. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/37 anonim ***** válasza:
69%
Nem lehetetlen, csak nehéz. De régen sem volt sokkal könnyebb. A szüleim a 80-as évek közepén építkeztek. A nagyszüleimnél laktak, spóroltak ahogy tudtak, felvettek lakáshitelt. A legtöbb dolgot maguk csináltak a házon, mert nem volt pénz szakemberre. Ugyanúgy ahogy régen, a fiataloknak ma sincs nagyon más választása mint a hitel, vagy esetleg külföldi munka, vagy családi segítség (vagy akár ez így mindhárom). A hitel nem ördögtől való, csak okosan kell felvenni. Mi hónapokig számolgattunk, költségtáblázatokat készítettünk míg végül kiválasztottuk a legmegfelelőbbet. Persze semmi sem biztos, pláne ebbben a helyzetben, ahol sokan elveszítik az állásukat. De én még mindig azt mondom, inkább egy hiteltörlesztő, mint bérleti díj.
2021. jan. 24. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!