Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Milyen buktatói lehetnek...

Milyen buktatói lehetnek ennek a budapesti lakás adás-vételnek? A komplett társasház, lakásokkal együtt osztatlan közös tulajdonban van, alapító okirat nincsen. Milyen gyakori ez az eset?

Figyelt kérdés

Pár napja voltam egy lakást megtekinteni, ami nem sokkal, de piaci ár alatt van (kb. -10%). Az ingatlanos már a személyes megtekintés elején mondta (telefonban nem), hogy a lakásra nem lehet hitelt felvenni, mert minden (pince, közös területek, lakások) osztatlan közös tulajdont képeznek. Van ugyan használati szerződés, ahol le van írva, hogy ki melyik lakást használja, de a tulajdoni lapon ez már nincs jelölve.

A jelenlegi és az új tulajdonos a tuladoni lap szerint a társasházban szerez tuladont, a "birtokolt" lakás méretének megfelelő adott arányban.


Amit még fontos tudni: A társasháznak nincsen alapító okirata, azaz nem is számít társasháznak.


Adás-vétel esetén a többi tulajdonosnak elővásárlási joga van, erről a jogról való lemondatásról már kimentek a levelek, de felhívták a figyelmem arra, hogy vannak olyan lakások (tulajdonosok), amit azóta már megszűnt (elérhetetlen) cégek birtokolnak.


A társasházzá válást, vagyis az alapító okirat készítését már elindították, de itt is gondot okozhatnak a megszűnt cégek, mint társtulajdonosok, hiszen 100% tulajdonosi beleegyezés szükséges az alapításhoz. Ez a téma már bíróságon van, állítólag küzdenek vele. Az ingatlanos 1 évet saccolt a téma lezárására, de azt mondta, ettől függgetlenül az adás-vétel lehetséges 1 hónapon belül (hazudott vajon?).


Összességében nagyon tetszik a lakás, az a -10% árelőny kb. 3 millió Forintot jelent, ami nekem most elég sok, mert a vásárlás után még így is lenullázódnék. Természetesen nem szeretném kockáztatni a pénzemet egy hangyányit sem.


Van valamilyen tényleges buktató, amivel pénzt veszíthetek, vagy megszívhatom?

Gyakori példa ez a lakások esetében? Még nagyon az elején vagyok a lakás témának, nincs mélyebb tapasztalatom.

Esetleg lehet gond később olyan problémák esetén, mint pl. külső szigetelés felrakása, vagy tető beázás esetén a költségek elosztása?


2021. jún. 9. 15:28
A kérdező szavazást indított:
Ez egy teljesen átlagos eset, még lehet jó adás-vétel
Menekülj! Átverés vagy jogi hercehurca lesz belőle! Az ilyen lakás eladhatatlan.
Bele lehet vágni, de csak ügyvéddel egyeztetve és óvatosan (drága lesz)
24 szavazat
 1/8 anonim ***** válasza:
92%

Azt nem tudom, hogy mennyi a jogi buktatója, de nem normâlis eset. Szerintem mindenképp keress egy ügyvédet, mert nekem az az érzésem, hogy nem is adhatják el. Bár lehet, hogy ajánlott levéllel meg lehet oldani, ezt nem tudom.


Ügyvéd nélkül semmiképp, sőt(!) jó ügyvéd nélkül semmiképp ne vágj bele.


Amúgy szerintem a lakás nem ér annyit, amennyiért hirdetik, ennek bőven piaci ár alatt kéne lennie, mert a hiteles vásárlôk nem tudják megvenni.

2021. jún. 9. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
35%

Nem igaz hogy hitelt nem lehet felvenni rá. Magánszemely vehet fel rá hitelt. Mi is ilyen tásasházat vettünk. Ha van megosztási szerződés,akkor abban minden benne van. A bankhoz ezt, illetve a tulajdonos tarsak elővásárlásról lemondó nyilatkozatát kell csatolni az adásvételihez, illetve majd az ertékbecslőnek is ezt kell bemutatni.

Mivel nem társasház, igy mint társasház nem vehet fel hitelt, illetve bizonyos pályázatokat is bukik a teljes ház.

Megosztási szerződést nézd meg,

átláható, egyértelmű e. Buktatója nincs.

2021. jún. 9. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
81%
2es vagyok. Még annyit ha valóban elérhetetlenek a cégek, aki tulajdonosok, az amiatt lehet necces, hogy nekik is alá kell irniuk a előv.lemondást. Enélkül nem tudsz továbbmenni. Adásvételit úgy kötnék, hogy belefoglaltatnám ezt a részt. Hogy ha x időn belül nincs meg a lemondás, elálhatsz és visszakapod a foglalót is.
2021. jún. 9. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
86%
Nagyon gyorsan felejtsd el
2021. jún. 9. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
81%

Egy dolgot nem értek: ha az alapító okirat aláírásához nem lehet előkeríteni a céges tulajokat, akkor a megvásárlásához szükséges nyilatkozatokhoz hogy fog sikerülni?

Én inkább elfelejteném.

2021. jún. 9. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
100%

"a társasházban szerez tuladont" vö. "A társasháznak nincsen alapító okirata, azaz nem is számít társasháznak." ...??


Nézd, nem véletlenül olcsóbb az ilyen lakás.


Beárazták a plusz macerát.


Ha nem társasház, akkor kb. mindent a szomszédokkal kell egyeztetni. Úgy értem, hogy anélkül, hogy lenne:


- közös képviselő, aki általánosan a házbeli lakosok érdekeit hivatott képviselni

- közgyűlés, ahol lehet javasolni, szavazni stb.

- protokoll, jegyzék...


Ha van bírósági ügy is, felejtsd el, hogy belátható időn belül megoldódik.


A buktató, hogy a saját lakásodon kívül semennyire nem tudsz érvényt szerezni a kívánalmaidnak:


- fel kéne valamit újítani a házban? nem társasház, ki fogja állni? te, vagy a szomszéd Jancsi, esetleg valamelyik elérhetetlen cég?

- fel kéne szerelni egy légkondit? rendben, egyeztesd le mindenkivel a házban. de nem társasház, ne feledd.

- beázott a tető? a tetőtéri lakást egy elérhetetlen cég birtokolja? sebaj, majd átázik az alatta lévő lakásba...


És nem utolsósorban, hogyan fogod majd eladni a lakást, ha majd a potenciális vevő is rátalál erre a kérdésre, és ugyanezeket olvassa majd?

2021. jún. 9. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Én inkább rászánnám még azt a 3 milliót, csak biztos talaj legyen a lábam alatt. Ez nem az.
2021. jún. 9. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ez nem csepeli gyártelep?

Ott alakítanak most át lakássá ipari épületeket. De azok nem lakások... Szóval piaci ár fölött vannak valójában.

2021. jún. 9. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!