Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Elővásárlási jog létezik még?

Elővásárlási jog létezik még?

Figyelt kérdés

belterületi építési telek


ha a hátsó telekszomszédunk el akarná adni valakinek a telkét, létezik még olyan Mo.-on h. elővásárlási jog?


tehát ha tudok róla, ha nem tudok róla, "nagyobb jogom lehet??" megvenni a telkét?


persze beszélek az illetővel, mondom neki h. ha esetleg el szeretné adni, vevő lennék, de mi van h. ha jön vki 1m-val többet ajánlva, lenne több jogom megvenni? v. esélytelen ez az "elővásárlási jog", mert nem is biztos h. tudni fogok róla h. elkelt a telek?


Köszi.



2022. máj. 6. 08:39
 1/8 anonim ***** válasza:
69%
Elővásárlási jogod van, tehát abban az esetben azt az összeget kell kifizetned, amit a "riválisod" ajánlott a telekért. Ha megfizeted, a tied. Ha nem fizeted meg, akkor már nincs elővásárlási jogod.
2022. máj. 6. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
igazából bátyám keres házat/telket és nem lenne baj h. ha közel lennénk egymáshoz, azért esetleg én megvenném és később testvérek közti ajándékozással megoldanánk h. én ajándékozom neki a telket, ő meg nekem az összeget
2022. máj. 6. 09:00
 3/8 anonim ***** válasza:
96%
Szerintem egy ingatlanjogászi óradíjat megér a kérdés, ha komolyan gondoljátok. Ő mindent el fog magyarázni.
2022. máj. 6. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
95%
Építési teleknél ha jól tudom nincs ilyesmi, mezőgazdasági területeknél van. A tévedés jogát fenntartom.
2022. máj. 6. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
96%

Elővásárlási jog mint olyan létezik.


Közös tulajdonban lévő ingatlanon a tulajdonostársaknak. (Tehát a vázolt esetben akkor, ha a "telekszomszédod" egy telken van veled, illetve, ha az Alapító Okirat azt előírja, akkor társasházban. Szerződéssel is lehet elővásárlási jogot alapítani, ingatlannál ezt ilyenkor be is kell jegyezni a tulajdoni lapra.


Illetve mezőgazdasági telkekre is van, jól írták előttem, de az megint más, azok bizonyos ingatlanok csak, amik a Földtörvény hatálya alá tartoznak, és csak helyben lakó mezőgazdászoknak, nem bárkinek van ilyen joga.


Egyébként, ha valaki többet ajánlana, akkor így is, úgy is neki adhatná az eladó, mert az elővásárlási jog úgy működik, hogy megköti a szerződést azzal, akivel akarja, majd ezt a szerződést (annak lényeges pontjait, többek között az árat) megküldi neked mint elővásárlásra jogosultnak, és abba a szerződésbe "léphetsz be" vevői oldalon. Tehát nem kell olcsóbban neked adja akkor sem, mint amennyit más ígért neki, hanem ugyanazon az áron lenne jogod, ugyanolyan feltételekkel megvenni.


"Sima" lakóingatlanoknál "sima" szomszédoknak nincsen elővásárlási joguk.

2022. máj. 6. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
95%

Csak ha osztatlan közös tulajdon lenne a ket telek...


Egyezz meg a masik tulajjal.

2022. máj. 6. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Csak osztatlan közös tulajdon esetén van ilyen.

Meg társasházakban jellemző.

De alapbol a telekszomszédnak nincs elővásárlási joga.

2022. máj. 6. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

"Elővásárlási jog létezik még?"

Az elővásárlási jog létező dolog, viszont építési teleknél ALAPESETBEN nincs elővásárlási joga a szomszédnak.


"de mi van h. ha jön vki 1m-val többet ajánlva, lenne több jogom megvenni?"

Még ha lenne is elővásárlási jogod, az az jelentené hogy te UGYANANNYIÉRT veheted meg, amennyiért talált rá vevőt a szomszéd. Ha bárki más csak egy forinttal is többet ajánl érte mint amennyit te adnál, akkor semmire nem mész az esetleges elővásrálási joggal sem.

2022. máj. 6. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!