Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Mit tehet az egyik tulajdonos...

Mit tehet az egyik tulajdonos az alábbi esetben?

Figyelt kérdés
Édesapám halála után a ház felét testvérem, másik felét én örököltem, édesanyámé pedig a haszonélvezeti jog. Viszont testvérem lemondott a részéről édesanyám javára, tehát a ház fele az ő tulajdona lett. Édesanyám lakja a házat életvitelszerűen, én nem ott lakok és a későbbiekben sem szándékozom. Ha a későbbiekben nekem szükségem lenne arra az összegre, ami az én tulajdoni részem értéke, viszont édesanyám nem akarná eladni a házat, akkor én mit tehetek?
2016. márc. 23. 11:03
 1/10 anonim ***** válasza:
92%

Miért akarná eladni anyukád azt a házat, amiben édesapáddal együtt lakott ki tudja hány évig és gondolom ők vették maguknak. A fele az övé és a haszonélvezeti jog is, tehát nyugodtan lakhat benne élete végéig.

Nekem eszembe nem jutott volna apukám halála után anyukámat ilyen választás alá állítani. Várd már meg, amíg meghal, utána majd örökölhetsz.

2016. márc. 23. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
90%

Mivel haszonélvezeti jog van rajta, ezért semmit. Maximum eladhatod a részed így, töredékáron, ha találsz rá balekot, vagy hiénát, de édesanyádnak elővételi joga van.


De szép kis ember lehetsz, ha pénzért képes lennél eladni édesanyád feje felől a házat...

2016. márc. 23. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Nem kioktatást kértem, főleg nem ítélkezést, nem értem, hogy ezen az oldalon miért nem képesek az emberek csak a kérdésre válaszolni, miért ugranak neki rögtön a másiknak. Főleg, hogy semmit nem tudtok rólunk, mégis milyen jogon ítélkeztek? Egyébként meg eszembe nem jutott a feje felől eladni a házat, én úgy gondoltam volna, hogy majd egyszer, ha esetleg valamikor szükségem lenne arra a pénzre, akkor ésszerű lenne közösen eladni, mert az a ház elég nagy, ő nem fogja tudni egyedül fenntartani sem anyagilag, sem fizikailag, és az ő részéből vehetne magának egy kisebbet, praktikusabbat, amit egyedül is könnyen fenn tudna tartani.
2016. márc. 23. 11:45
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Akkor miért nem így tetted fel a kérdést? Beszéld meg vele, talán egyenesebb választ fogsz kapni, neki mik a szándékai.
2016. márc. 23. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Ahogy fentebb írták, ilyen estben a haszonélvezeti jog erősebb.

Kiegészíteném azzal, hogy a haszonélvezeti jognak is van éréke:

[link]

2016. márc. 23. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 xswerdy ***** válasza:
100%

Ha édesanyád nem akarja eladni a házat, akkor eladhatod a saját részedet haszonélvezettel terhelten, nyílván a beköltözhető piaci ár töredékéért.


Ha ő is belátja, hogy nem tudja fenntartani, akkor persze megoldás az eladás, ha de ehhez szükség van az ő együttműködésére is.

2016. márc. 23. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező, valóban, ha a kérdésedet kizárólag jogi oldalról közelítjük meg, akkor talán lehet úgy fogalmazni, ahogy te fogalmazol. De mindannyian érzékeny emberi lelkek vagyunk, erkölcsi értékrenddel és etikával. És némelyikünknek nagy szíve van.

Azt írod, hogy "akkor ésszerű lenne közösen eladni, mert az a ház elég nagy".

És ebből ered a konfliktus, hogy az ész és a szív mást mond. Hiába ésszerű amit mondasz, ha édesanyád szíve meg azt diktálja, hogy ragaszkodjon ahhoz a házhoz, ahol édesapáddal szívott egy levegőt, ahová az emlékek garmadája köti.

És ha neked is nagy szíved van, akkor megérted ezt.

2016. márc. 24. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Hát, akkor most leírom a fejleményeket az ügyben. Tegnap délután volt a tárgyalás véglegesítése, én nem voltam jelen személyesen, mert külföldön vagyok most és nem tudtam hazamenni, a testvérem képviselt. A véglegesítésen testvérem visszavonta, hogy lemond anyukám javára az örökségéről, mert egy apró részlet tisztázásával kiderült, hogy még sincs adósság a házon. Este, mikor elmondta az ott történteket, azt mondta, hogy ez amúgy is csak névleges dolog lett volna, hogy ő lemondott volna, mert hogy szerinte úgy természetes, hogy eladjuk a házat és 3 felé osztjuk az árát. Közben az is kiderült, hogy ők már megbeszélték ezt a ház kérdést maguk közt ( nélkülem ) és, hogy már anyu is hajlik az eladásra. Ezek után, nem tudom, kivel van a probléma.
2016. márc. 24. 15:25
 9/10 xswerdy ***** válasza:
76%

a ház étékének 1/3-ából tud édesanyád egy megfelelő ingatlant venni? Az OK, hogy ha ezt nem tudja fenntartani, akkor kisebbet vesztek, de - ha most megint tisztán jogi szempontból nézzük akkor - neki a jelenlegi házban van joga haláláig lakni. Ezzel nemigen egyenértékű az ár 1/3-a.


Szerintem az lenne a korrekt, ha vesztek egy kisebbet, ami neki elég, de azt is a ti nevetekre, édesanyád haszonélvezetével. És a maradék pénzt osztjátok el, ami azért feltehetőleg jóval kevesebb lesz a 2/3-nál (hacsak nem valami rendkívül értékes a mostani ház).

2016. márc. 25. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Igen, az 1/3-ából simán tudna venni egy kis lakást magának.
2016. márc. 27. 13:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!