Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Régi adás-vételi szerződést...

Régi adás-vételi szerződést hogyan lehet hitelesíttetni, ha ez régen nem történt meg?

Figyelt kérdés

Elég bonyolult sajnos, Anyósomék régen vettek/kaptak egy házat a nagyszüleiktől. A nagyszülőn kívül még kb. 5 másik tulajdonos is volt, akik akkor aláírták az adás-vételi szerződést, lemondtak a házról. De valahogy a szerződés nem lett eljuttatva a földhivatalhoz, és nem lett hitelesíttetve. Az Apósom 10 éve meghalt, és most van egy ház, akinek 6 tulajdonosa van valahol az országban, nem ismerjük őket, de azt tudjuk, hogy már páran meghaltak közülük.

A földhivatalban azt mondták, újra kell csinálni az adás-vételit, ami elég bonyolult lenne, de kaptunk egy olyan tanácsot is, hogy vigyük el közjegyzőhöz, és az előzményekre hivatkozva lehet, hogy hitelesíti.

Nekem ez elég hihetetlenül hangzik, szerintetek lehet rá esély, hogy hitelesítse?



2016. szept. 6. 11:27
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem vagyok szakmabeli, úgyhogy ne vedd szentírásnak a szavaimat, de van egy hasonló problémám nekem is (üres telekkel), és emiatt körbejártam a témát. Ez alapján úgy gondolom, nem valószínű, hogy hitelesítenék. Esetleg részben, ha a még élők írnának egy elismerő nyilatkozatot bármely közjegyzőnél.

Mindenesetre, írj egy e-mailt az illetékes közjegyzőnek, és kérdezd meg, az nem kerül pénzbe. Lehet, hogy a válasza az lenne, hogy így nem tudja megmondani, ezért írd bele, hogy "tudom, hogy a részletek nélkül nem lehet teljesen biztos választ adni, csak azt szeretném tudni, hogy egyáltalán elképzelhető-e a hitelesítés".


Szerintem az lesz a megoldás, hogy ha 15 évnél régebben történt az adásvétel, akkor elbirtoklást kell indítani, ügyvédnél. Ha az illetők elismerik a tényt, hogy ők vagy őseik lemondtak a házról, akkor nem kell bírósági pert indítani ellenük, hanem aláírják, hogy lemondanak a házrészről, ezt az ügyvéd beadja a földhivatalhoz, és kész. (Persze, fizetni kell az ügyvédnek és a földhivatalnak is.)


A még élő tulajdonosok címét ki tudja deríteni az ügyvéd a lakcímnyilvántartóból (további pénz), és az is kiderül, hogy melyik halt meg. Ezek örököseit az utolsó lakhely szerinti közjegyző tudja megmondani.

De még ha nem derül is ki, hogy kinek a nevén van most az adott hányad, akkor is lehet ismeretlen személy, ill. ismeretlen helyen tartózkodó személy ellen elbirtoklási pert indítani a bíróságon.

Ennek vannak feltételei a 15 éven kívül is, de nem teljesíthetetlen feltételek, az ügyvéd majd megmondja.

2016. szept. 6. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Így van. Ebben az esetben az elbirtoklási per az egyetlen célravezető opció.
2016. szept. 9. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 xswerdy ***** válasza:

Ha jól értem, amikor ez a szerződés köttetett, akkor még nem volt kötelező ügyvédnél írni az adásvételi szerződést, így az ügyvédi ellenjegyzés nélkül is érvényes. Próbáld meg bevinni a földhivatalba, nem tudom, hogy mit szólnak egy 20 éves szerződéshez.


Közjegyzőhöz nincs értelme menni, ő nem fogja "hitelesíteni".


A javasolt elbirtoklásnak feltétele, hogy ténylegesen csak anyósodék használták az ingatlant, de ha jól értem, ez így van.

2016. szept. 9. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!