Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ez mi? Szántóföld osztatlan...

Ez mi? Szántóföld osztatlan közös tulajdon megszüntetése?

Figyelt kérdés

Van egy kis szántóföld részem, örököltem. Ma jött egy levél. Segítene valaki, hogy ez most mit jelent?


"xy földrészlet osztatlan közös tulajdonlása a 374/2014 kormányrendelet ( a részarány földkiadás során keletkezett osztatlan közös tulajdon megszüntetésének részletes szabályairól) szerint az ön vagy tulajdonostársa kérelmére megváltozik. A földrészlet a rendeletben foglaltak szerint megosztásra kerül"


Stb, és meghívnak a kitűzött határpontok átadására.


Ez mi? Most elvették a tulajdonrészem? Vagy valaki eladta az övét? Vagy ez mi lehet?

Semmiről nem tudtam, ez az egy levél jött ma.

Nagyon megköszönöm, ha valaki tud segíteni!


2016. szept. 9. 13:53
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Utána nem osztatlan közös tulajdon lesz, hanem az egyik fele a tiéd, a másik fele pedig a másik tulajé.
2016. szept. 9. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Ja, értem, köszi! Vagyis megszűnik a közös tulajdon, és mindenkinek lesz egy zsebkendőnyi területe, ami csak a saját nevén van? Több tulajdonostárs van. Ilyenkor hogy dől el, hogy kié hol van? És mindenkinek automatikusan kitűzik a saját részét,vagy ezt kérvényezni kell?
2016. szept. 9. 14:05
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

A kormányrendelet sokaknak segítség. Sok osztatlan közös tulajdonnál van/volt sok (8-15, vagy több) tulajdonos. Egy részük lehet, hogy távol, külföldön él, semmilyen kapcsolatban nincsenek a tulajdonos társakkal. Ha valaki bármit akart a részével kezdeni, akkor az összes tulajdonostárs együttes elhatározása kellett. De jelenthet ez gondot 2 tulajdonos társnál, például testvéreknél is. Az egyik el akarja adni, a másik nem, vagy mindketten el akarják adni, de egyik elfogad egy alacsonyabb árajánlatot, a másik nem.

Ennek feloldását segíti a kormányrendelet, mód van ingyen feldarabolni a közös tulajdont, ki-ki azt kezd a saját részével, amit akar. (Azon belül, amit lehet.)

Ha 1/2 részben voltál tulajdonos, akkor a kijelölt fele kizárólag a tiéd lesz. Ha 3/17 arányban voltál résztulajdonos, akkor kimérik neked a 3/17 részt, és az lesz kizárólag a tiéd.


A kormányrendelet nélkül megosztásra csak nagyon bonyolultan, idő- és költségigényesen volt mód, és akkor is szükség volt minden tulajdonostárs belegyezésére.


Az idézett szöveg alapján lehet, hogy tulajdonostársad kezdeményezte. A rendeletre hivatkozva mostmár akár egyetlen tulajdonostárs is kezdeményezheti az "önállósodást".

2016. szept. 9. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Ez tényleg segítség, csak még sosem hallottam erről a lehetőségről. Az illetékes földhivatalban kell ezt kérelmezni? Ha nem automatikusan, akkor valószínűleg én is meglépem.
2016. szept. 9. 14:16
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Már vagy 10 éve kihirdették az ingyenes kimérést, mi az elsők között igényeltük, azóta is mérik...
2016. szept. 9. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

:)

Mentségemre szóljon, hogy egy éve örököltem.


De most megnéztem, ezek annyira pici területek,hogy nem is érdemes foglalkozni vele szinte. Értsd 6 ha 34224/646416-od része.

Ha elintézem se fogok tudni vele mit kezdeni.

2016. szept. 9. 14:42
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

De, el tudod adni, mert addig csak a csatornázás /belvíz-elvezető/, meg mezőőr adót lehet utána fizetni...

Meg amit a polgármester kitalál sarcnak...

2016. szept. 9. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Szerinted lenne olyan aki ilyen kicsi területet megvenne?

Nem fizetek utána semmit amúgy, ki van adva az egész művelésre a helyi tsznek. Kapok érte kb évi húszezret. Három ilyen kicsi tulajdonhányadért összesen.

Én örülnék, ha valaki megvenné.

2016. szept. 9. 15:39
 9/13 anonim ***** válasza:
Ki tudja, lehet, hogy az egyik tulajdonostársadat érdekelné és megvenné.
2016. szept. 9. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
54%

6 * 34224/646416 = 0,317665 hektár; egy rész.

3 ilyen rész az 3 * 0,317665 = 0,952955 hektár = 9529,55 m².


Az eladás szerencse dolga. Ma már nagyon megnehezített szabályai vannak: csak hivatásos földművelő vásárolhat termőföldet; adott időtartamra ki kell hirdetni, hogy adódik-e más ajánlat; földbizottságnak kell jóváhagynia; ügyvédi, közjegyzői közreműködés kell stb. Sem a költségei, sem a hercehurca – általában – nem éri meg kis területnél.


De lehet olyan dolog, ami miatt kapós lesz. Nálunk sem gondolt rá senki. Néhány éve a falunk határában több mint 60 zártkertet (ma már külterület) vásárolt fel egy illető. 500-550 m²-es telkek voltak, 120-ezer Ft körüli összeget ajánlott és fizetett egyért-egyért. Mivel többnyire örökölt nyűg, vagy akár életkor miatt is nyűg, és emellett csak kiadás volt, mindenki eladta. Még egyszerűen ment. A vásárló akácost telepített a területre.

Utólag derült ki, hogy ő már tudta, hogy jön a nehezített eladás, időben lépett. És azt is tudta, hogy balhé lesz az akáccal (az EU tiltja a telepítését, agresszív fajtának minősítette), gyorsan még beültette. Az akácfa sokféleképpen hasznosítható, és ő nyeregben van, neki van, lesz.

Ahogy a terepjáróját elnézem, nem bukta el az üzletet.

Sose tudni. Valaki megtud valamit, ami miatt felvásárol. Biztosan nem nagy áron, de aki szabadulni akar a földtől, belemegy.

2016. szept. 9. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!