Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Mik a nagyon fontos dolgok...

Mik a nagyon fontos dolgok amiket lakás vásárlás előtt mindenképp tudakoljak meg?

Figyelt kérdés

Kinéztem "álmaim" lakását, de hétköznapi ember vagyok nem értek az ingatlanokhoz. A lakás új építésű szóval valószínű semmi felújítandó nincs benne, de miknek kell utána néznem, miket kérdezzek meg feltétlen a tulajtól?


Jó a rezsi az alap azt megkérdezem.



2017. okt. 22. 15:18
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

Most kötöttem az LTP-t szóval leghamrabb 4 éven belül férek hozzá a pénzhez.

A jövedelmem szar, adós társal együtt lenne 170 000ft. Így 20 évre lenne a hitel.

2017. okt. 23. 12:25
 12/18 anonim ***** válasza:
Hát az sajnos tényleg nem túl rózsás igazolt jövedelem két főre, de elvileg menni fog. Ha mégis elakadnál, írj rám privátban.
2017. okt. 23. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
Még egy észrevétel. Az FHB-ban akkor lesz jó a kamat, ha arra a számlára, ahonnan a törlesztőt fizetitek megérkezik a legalább 150E Ft-os havi jóváírás.
2017. okt. 23. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

Sétálj a környéken különböző napszakokban, és nézz körül alaposan. Bármi lehet, egy szemétlerakattól kezdve, egy kocsmáig, amiről rájöhetsz később, hogy utálod, de lehet, hogy tökéletes a környék, és semmi sem lesz. A házat is nézd meg kívülről, a többi részét, hátha látsz élőben szomszédokat. Beszélj a közös képviselővel, nálunk pl. ki van téve a földszinten az elérhetősége a lépcsőházban. Kérdezz rá, anyagilag rendben van-e minden, jól fizetnek-e a lakók, minden rendezett-e, milyen fejlesztéseket, karbantartásokat végeznek/végeztek/terveznek. Milyen a közlekedés, mivel fogsz közlekedni személy szerint? Közel van-e minden, elérhető-e kényelmesen (bolt, intézmény), ami nektek kell? Van-e zárt udvar, ha van, hogy néz ki? Hogy néz ki, milyen állapotban van kívülről a ház, az esetleges udvar/kerítés, a tető?

Lakás állapota: fűtési rendszer állapota, nyílászárók, ajtók, ablakok, szaniterek, kell-e cserélni valamit. Volt-e valami felújítás, csere, kérdezz rá a hibákra a tulajtól, van olyan, amit kötelező elmondani. Falak állapota, nem nedves, nem penészes-e (anyuéknál van egy lakó, akinek penészes és büdös a lakása, mert nem szellőztet, és a felette levőhöz felmennek a szagok, meg a penész a fürdőszobai szellőzőn keresztül). Működik-e minden (melegvízcsap megnyitása spontán, engedélykérés nélkül, villany felkapcsolása szintén, hogy nincs-e lekapcsolva - ma minden lehet már). Burkolatok állapota. Bármit kell-e neked felújítani, cserélni, mert tudsz akkor kalkulálni a költségekkel. Hogy néz ki a lépcsőház? Tiszta, rendezett? Van garázs? Eladó, bérelhető, kötelező megvenni, hogyan lehet hozzájutni? A lakásban van-e valami frissen festve (szemeddel látod), mert ha eladásra kifestettek, esetleg előfordulhat, hogy el akartak valamit takarni.

Nagyon fontos, ezt kellett volna írnom először: TEHERMENTES-e a lakás?! Tulajdoni lapba betekinthetsz ingyen. Hány tulajdonos van? Mind el akarja-e adni? Az árulja-e, akinek tulajdoni lap szerint a nevén van?

Ha új ház, gondolom cirkós, azzal el lehet lenni költségeket tekintve. A közös költségből tesznek-e félre valamilyen megtakarítási formában (a mi házunknak van LTP-je).

2017. okt. 23. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. A lépcsőház sokat elmond a lakókról is (a tisztasága is). Ha felmégy, a lépcsőn menj! Körül is nézel és hallgatózzál is egy kicsit, hogy mit hallasz a többi lakó életéből (magyarul ordítozik-e valaki artikulálatlanul élete párjával vagy a gyerekével, stb.). Mindig nappal kell menni lakást nézni, sokkal jobban látszik, mint villanyfénynél, (húzasd fel a redőnyt a tulajjal, ha le van engedve), és a benapozottsága is jobban látszik. Ja, tényleg, milyen fekvésű?
2017. okt. 23. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

Én is a közös terekre hagyatkoznék, illetve hagyatkoztam is. Szintén újszerű lakást vásároltunk nem rég. Megmondom én mit láttam:

- Sok madárkaki rögtön a bejárat előtt, ami annyira nem szimpi, de béna a tető megoldása, én is ott lapulnék, ha madár lennék. Egye fene, elviselhető, illetve tulajdonos elmondása szerint heti kétszer van lépcsőház takarítás és a takarító cég erre kifejezetten figyel miután jelezték a közös képviselő felé eme zavaró tényt. Oké, nem nyílik oda ablakom, a parkoló miatt amúgy is hátulról járunk be, nem érdekel.

- Földszint. Két babakocsi, gyerekbiciklik, lábbal hajtós motorok, tiszta, szép, rendezett postaládák. Feltételezem nem gyakran tűnnek el dolgok, ha minden zegzugban tárolnak valamit lezáratlanul. A postaládákról igényes lakóközösséget feltételezek... laktam panelban, meg lehet nézni ott a postaládákat.

-Falak, padló, burkolat, korlát. Jó állapotban vannak, tiszták, a falak kicsit mocskosak, de még a földön elkaptam a hirdető táblán egy hirdetményt, hogy hó végén festés lesz. Asszociáció: A lakók adnak a tiszta környezetre és hajlandók erre költeni.

Első emelet. Zegzugogban szintén egy-két műanyag motor és sok-sok virág. Csend, rend, tisztaság.

Beleszerettem.

Nem volt igaz ez a társasház környezetére, iszonyat forgalmas helyen van, de amint belépek a házba és főleg a lakásba, elkap a nyugalom érzése, a béke szigete, zöld kilátással és meggyőzött, hogy nekünk ez KELL!!!


Esetleg a szomszédos falakat érdemes megkopogtatni miből van. Tégla, avagy gipszkarton. Az kellemetlen lehet, ha szomszédok elválasztására is gipszkartont használhattak. Ezt leszámítva szerintem újszerűekben nagyon más probléma nem lehet, ha nem tetőtéri és nem földszinti.

Papírilag is legyen társasház, legyen rendben a tulajdoni lap, tisztázzátok van-e rajta teher.

Érdemes mindenből egy-egy havi számlát elkérni, mi mennyibe kerül, milyen szolgáltatók vannak.

Milyenek a szomszédok, fiatalok? Idősek főleg?

Van-e portaszolgálat, kamerarendszer?

Mennyi a közös költség? Mit tartalmaz?

Van-e a társasháznak biztosítása? Mit tartalmaz?

Belenézhetsz-e a társasházi szabályzatba? A miénk pl. tartalmazza, hogy maximum egy kisállat tartható lakásban, a közös terekbe nem engedhető ki. Ez pl. fontos kitétel volt, mivel egy jól megtermett szobacicával költözünk. Ciki lett volna, ha van még egy és utólag derül ki, hogy súlyos szabályszegők is lettünk a költözés pillanatában... :)

Van-e rendes víznyomás, hány fázis megy be a lakásba, milyen a fűtési rendszer, mi alapján kell a szolgáltatók felé elszámolni? Milyen fekvésű, merre kel fel a nap, merre süt be jobban délután?

Hol van a közelben orvos, posta, bolt, buszmegálló, óvóda, iskola, nemtudom... amik nektek fontosak.

2017. okt. 23. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, igen ezeknek a nagy részét megtettem, én nagyon pepecselős ember vagyok. Képes voltam hamarabb felkelni, hogy elbuszozzak a leendő lakásig, majd onnan indultam munkába BKV-val, hogy megnézzem milyenek az emberek ott, milyen a BKV. Illetve 2x is körbejártam a környéket, még fotóztam is sokat. Szomszédokat megtudakoltam már, a lakás nem tűnt penészesnek, bár mindig nyitva az ablak, lehet okkal szellőztetnek, de ez az szuper szigetelt ablakok rákfenéje, hogy nem engedik ki a gőzt.
2017. okt. 24. 11:23
 18/18 anonim ***** válasza:

15 vagyok

Na, az jó. Az a penész csak egy példa volt, mert gondolkodtam, hogy újépítésűben meg ráadásul lakásban műszakilag mit tartok fontosnak. Az újszerűn még nyilván nem jön ki úgy hiba, esetleg a bentlakónak.

2017. okt. 24. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!