Kezdőoldal » Otthon » Kártevők » Fehér foltok a ruhaanyagon,...

Fehér foltok a ruhaanyagon, mit tegyek, ha molykepkét nem találok "csak" fehér foltokat az anyagon?

Figyelt kérdés

Hozzájutottam egy csomó ruhaanyaghoz, az egyikről azonnal egyértelmű volt, hogy elbántak vele a molyok, jó nagy lyukat rágtak rá.

Sajnos a többi anyag is ebben egy dobozban volt (gondolom molyok számára tökéletes körülmények közt tárolva...), de azokon nem találok lyukat csak fonalszerű fehér foltokat. Utánaolvastam neten, de összezavarodtam, hogy ezek akkor most lárvák, vagy a molynak az ürüléke?

Az anyagok nem lyukasak, csak ezek a fehér akármik vannak rajta. Ilyenkor mit lehet tenni?



2016. jan. 8. 13:27
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
A ruhamoly (lárvája) csak a gyapjúból, azaz állati szőrből készült anyagot rágja és eszi meg. A lárvák (kukacok) a bebábozódásnál fehér szövedékkel burkolják be magukat (szövőszemölcseiken keresztül képzik, mint a selyemlepke hernyója). Amikor a kifejlett lepkék kikelnek a bábból, akkor ezt a szövedéket szakítják szét, ami ott marad a ruhaanyagon. Amit nem rágnak meg a molyok, az nem gyapjúból van, hanem növényi vagy szintetikus szálból.
2016. jan. 8. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Mekkora egy ilyen lárva?

2016. jan. 8. 14:04
 3/11 anonim ***** válasza:
Azonnal dobd ki az egészet! Nem ér semmilyen doboz anyag annyit, hogy megfertőzzék a házad, lakásod. Nekem anyósom jótékonysága miatt jöttek be a házba egy doboz ajándék anyaggal, amit nem dobtam ki voltam olyan hülye, másfél éve küzdök velük, a ruháink felét már kidobtam, de volt, hogy a parketta szegély mögött találtam lárvát stb. Ha azok kiszabadulnak a dobozból és szétszóródnak a lakásban. Ha csak nőnemű lepke megtalálja az utat kifelé az rak 100-150 petét!
2016. jan. 8. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Egyeshez hozzátenném, hogy nem csak az állatiszőrös ruhákat eszi meg! Nálunk semmi ilyen nincs egy gyapjús sál volt, meg egy gombolyag fonál, de még az elején kidobtam. Ráfanyalodik mindenre főleg mivel elegendőek neki a levált hámsejtjeid, hajad, háziállatod szőre meg ilyenek is.
2016. jan. 8. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Én is évekig küzdöttem a molyokkal, dobd ki az egészet, és alaposan takarítsd ki a lakást!
2016. jan. 8. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi hozzászólásokat! Arról tud valaki valamit, hogy egy lárva mennyire észrevehető az anyagon?
2016. jan. 8. 15:49
 7/11 anonim ***** válasza:
A ruhamoly lárvái 2-3 mm-es krémszínű hernyócskák. Nem szeretik a bolygatást, mozgatást, ezért csak olyan helyen maradnak meg, ami nem mozog, nincs bolygatva. Tehát pl. egy nagy szőnyeget is rágicsálhatnak, csak nem ott, ahol járnak rajta, hanem pl. a szőnyegen levő asztal lábai körül körben 1-2 cm-es örvben. Vagy falon levő gyapjúszőnyeg, imaszőnyeg hátoldalán, ezért kell ezeket rendszeresen mozgatni, ütögetni. Szerezz be egy ruhamoly csapdát, amiben bennragadnak a molylepkék és akkor nem a gyapjú textilre mennek.
2016. jan. 8. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Hát eléggé.

Itt videók is vannak, "Megnézem" kezdettel:

[link]

2016. jan. 8. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
7-es a csapda ugyan megfogja a lepkét, de nem a lepke károsít, tehát mire lepke lesz belőle, addigra már megcsinálta a kárt. Az ilyen ragasztós csapda inkább arra jó, hogy ha molyt fog jelezze fertőzöttség van, de nem oldja meg a gondot. Főleg nem ilyen esetben, hogy bevisz egy doboz petét, lárvát meg mindent, szóval egy rakást abból, ami még csak ezután fog elkezdeni károsítani és csak a végén lesz lepke belőle. (Igen, ahogy hajtogatod, meg keresed a lárvákat szórod ám szét a petéket.)
2016. jan. 8. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
Levendula nagyon jó molyűző. A naftalint nem ajánlom, ha nem akarsz olyan szagú lenni, mint akit éppen most balzsamoztak be a ravatalozóban.
2016. jan. 14. 03:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!