Kezdőoldal » Otthon » Kártevők » Hogy legyen jó gyümölcs úgy,...

Hogy legyen jó gyümölcs úgy, hogy a madarak se dögöljenek meg?

Figyelt kérdés
Milyen szert, vagy milyen eljárást használjon szerintetek nagypapám, hogy a gyümölcsfáin jó, nem kukacos, egészséges gyümölcsök teremjenek, de ugyanakkor ez ne legyen kártékony a férgeken kívül semmire, szóval ha a madár megenné a férget, az se pusztuljon el. Számoljatok kérlek a férgek rezisztenciájával is.

2017. febr. 28. 13:37
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm nektek!
2017. márc. 2. 17:12
 12/16 anonim ***** válasza:
74%

Eredeti végzettségem kertészmérnök, s noha szemléleti okoból sohasem dolgoztam ebben a szakmámban, nincs szükségem a "a környezetvédelemből (jól) élő társulatok" félinformációira. 

A biomódszerek valóban meglehtősen bizonytalanok, és rengeteg hozzáértés és munka szükséges hozzá. Viszont ezt jó esetben hobbiként űzi az ember. A hobbiját pedig szívesen tanulja és csinálja az ember. Azért, hogy pl. a teremtési, alkotói lázát kiélje, és nem mellékesen olyan zöldség-gyümölcs kerüljön az asztalára, amit jóízűen, nem gyanakodva tud elfogyasztani.

Az nem igaz, hogy csak ott hatásosak ezek a módszerek, ahol nagy távolságban nincs más ültetvény. A biokertész egyik legütősebb fegyvere a növénytársítás. Ezt helyesen alkalmazva sokkal szívesebben eszi a rovar a szomszéd permetlében úszó zöldségeit a kártevő, mint pl. az én, hagymával vegyesen vetett sárgarépámat.

"15-20 évvel ezelőtt, persze, még korántsem volt ilyen gyászos a helyzet, azóta eszkalálódott a globalizáció, évente jönnek be új kártevők, amik ellen a biomódszerek annyit érnek, mint halottnak a napszemüveg." 

Nos, ez igaz az élet minden területére. A bűnözők mindig egy lépéssel előtte járnak a rendőröknek. De erre nem az a helyes válaszlépés, hogy felszámoljuk a rendőrséget! Nekünk is új módszereket kell kitalálnunk. És minél töben vagyunnk, akik ennek a hobbinak élünk, annál előbb születnek új ötletek, új módszerek.

Való igaz, hogy amit a multiban kapsz, agyon van vegyszerezve. De ha te is permetezel, inged-gatyád rámegy. Nem véletlen, hogy manapság még a legszegényebb falvakban is derékig áll a gaz, és inkább megvárják a dudáló-szirénázó-kürtölő zöldségeskocsit, mintsem hogy termesszenek valamit. És még valami! Minden permetszer csak addig veszélytelen, amíg ki nem derül róla az ellenkezője. A DDT-t sem azért tiltották bel, mert olyan jajdenagyon mérgező volt az őt elfogyasztó emberre. Sőt! Az öreg Jani bácsi vígan eltücskörészett a kertben 80 évesen is, és Juli nénit is megkergette, ha nem volt elég óvatos. Hanem azért, mert évtizedekkel később kiderült, hogy a megszülető fiúk férfiassága erősen kárát látja annak, hogy a szülei a Matadorral szórt krumplit ették.

A bio módszerek egyébként kétségkívül nem alkalmasak nagyüzemi termelésre. Ott már olyan megalkuvásoknak kell születniük, mint az általad is nagyon helyesen említett paraffinolaj, vagy a réz. Olyan ez, mint mikor nekem, a bősz természetb*zinak, két autó állt az udvaromban, mert egyszerűen nem tudtuk másképp megoldani a munkába járást.

"Ha veszélyt akarsz, akkor ott van pl. a klórozott csapvíz, vagy a nagy mennyiségben fogyasztott napraforgóolaj, stb. Amikből bizony egy igen komoly mennyiségű rákkeltő anyag kerül a szervezetünkbe, szó szerint nagyságrendekkel több, mint a permetezett gyümölcsökből."

Egyetértek. Ugyanakkor ezt én más szemszögből látom. Te azt mondod, ne a permetszerrel foglalkozzak, hisz van más is, ami káros, ami mérgez minket. Én azt mondom, úgyis annyi minden van, ami mérgez minket, ne terheljük még tovább a szervezetünket permetszerekkel is!

2017. márc. 3. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
Elnézést a több helyen előforduló helytelen fogalmazásért, vagy szóismétlésért. Ma nem vagyok formában. :-))
2017. márc. 3. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
63%

A növénytársítások ügye megint csak egy "rural legend", vagyis a valóságban nem működik. Az ilyen "riasztó" növények kb. 10 cm-ig riasztanak. A répalégy és a hagymalégy is vizuálisan is megtalálja a tápnövényét, legfeljebb kicsit büdösnek találja a környezetet, de éhenhalni nem fog ezért, az egészen biztos. Meg a szomszédba se fog átmenni, hogy hátha ott lesz riasztónövény nélküli étel. Ha egyszer meglátta a tiédet, akkor már veti is rá magát, és pakolja a tojásait, bármit is ültettél a közelébe.

Ha nincs nálad hagymalégy meg répalégy, akkor pedig garantáltan a szomszédnál sincs, aki pedig nem is hallott a növénytársításról.


Az sem igaz, hogy olyan sokba kerülne a növényvédelem.

Egy közepes méretű fát meg lehet védeni 1, vagy nagyon sok permetezés esetén 2 kg gyümölcs árából. Egy ilyen közepes fa meg terem nekem 30-100 kg gyümölcsöt.

Zöldségféléknél is nagyjából ez az arány, egy mindent termő 1000 m2-es kertbe elég nehéz kiszórni 2-3000 Ft értékű permetszert.

Persze, a lusta kerttulajdonosok könnyen meg tudják győzni egymást, hogy nem éri meg semmit sem termelni, hiszen sokkal hasznosabb a tévé előtt heverészni, meg az okostelefont nyomkodni.

2017. márc. 3. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:

Miquel:

Nagyon köszönöm az írásodat! Nincs vele semmi zavaró probléma, nem vagyok épp nyelvtannáci. Egyet értek azzal, amit írsz, illetve mégegyszer köszönöm a tanácsokat. Nagypapámat sem az zavarja, hogy ő maga megkapná a szervezetébe a cuccot, hanem amit írtam, hogy a madarakra, azoknak a táplálékaira, a bogarakra lenne negatív hatással. Szereket sem érdemes már használnia, mert mindenre kifejlődik a rezisztencia. Mondta, hogy nincsenek már olyan jó szerek, mint régen. Remélem a DDT-re gondolt ő is :D

2017. márc. 3. 18:23
 16/16 A kérdező kommentje:

14:

Nagypapám nem az a fajta, aki a telót fogja nyomogatni. Német munkakedv jellemző rá, szóval inkább szétfújná a kertet az előbb említett DDT-vel, minthogy ne csináljon semmit a kertben.

2017. márc. 3. 18:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!