Kezdőoldal » Otthon » Kert » Virághagymán miért kell...

Virághagymán miért kell szárat/levelet hagyni, hogy elraktározza a tápanyagot, mikor azt a kis gyökerein keresztül veszi fel a földből?

Figyelt kérdés

Felszedős virághagymákra gondolok, pl. kardvirág.

A levelekből visszafelé hogy áramlik a tápanyag?


Igaz egyáltalán, hogy ha tőből levágom a virágot, akkor az a hagyma jövőre nem fog virágozni?

Vagy ez csak legenda?

A gyökerek még attól ott vannak, ha a földben marad még őszig, akkor miért ne tudna tápanyagot raktározni?



2019. aug. 6. 20:23
 1/5 anonim ***** válasza:

Jól értesültél: ősszel a levelekből, szárakból VISSZAHÚZÓDNAK a tápanyagok a hagymába. Hagyd leszáradni őket, hogy visszahúzódhassanak!

Ugyanarról a helyről már nem fog a jövőben virágot hajtani, de más helyről - megfelelő gondozás mellett - minden bizonnyal hajt még.

2019. aug. 7. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
59%

Általánosban nem volt a kedvenced a biológia, ugye? :)

A hagyma anyagát részben víz alkotja, amit a gyökerek vesznek fel, részben szárazanyag. A szárazanyag kb. 1 %-át tápanyagok alkotják, amiket - alapesetben - a gyökerek vesznek fel a földből, de az összes többi 99 % szárazanyagot olyan szénvegyületek teszik ki, amiket a levelek állítanak elő. Talán hallottál már a fotoszintézisről. Keress rá a Wikipédián, ha érdekel.

A kardvirág, tulipán, stb. hagymája nem ugyanaz évről évre. Tavasszal van egy hagyma, ami virágot fejleszt a tavaly elraktározott tápanyagaiból, aztán a maradék tápanyag és a levelek által gyártott új szerves anyag segítségével létrejön egy (vagy több) új hagyma.

Nézd meg ezt a képet, alul látod a régi kardvirághagyma maradékát, fölötte meg az újonnan fejlesztett hagymákat (vagy hogy pontos legyek, ezek nem hagymák, hanem hagymagumók, de a tulipánhagymák is majdnem így csinálják):

[link]

Na mármost, ha levágod a leveleket, mielőtt legyárthatták volna az új hagymák felépítéséhez szükséges anyagokat, akkor a hagyma életben marad éppen, de gyenge lesz, és vagy fog virágozni, vagy nem. Attól függően, hol tartott éppen az új anyagok előállítása a levelek által, mennyit sikerült addig eltárolni az új hagymának. Minél tovább vannak levelek, annál fejlettebb lesz az új hagyma, annál több és nagyobb virág várható a következő évben.

Ezért nem szabad virágszedéskor tőben vágni a hagymás virágokat, hanem mindig hagyni kell leveleket, amik biztosítják, hogy jövőre is legyen virág. Tulipánnál elég a legalsó levelet meghagyni, kardvirágnál érdemes 4-5-öt is hagyni, de 1-et minimum.

2019. aug. 7. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ahogyan én sem, úgy a 2-es válaszoló sem adott kimerítő választ. Mindketten csak féligazságokat írtunk.

Én nem tettem említést (kellett volna) azokról a hagymás, gumós, rhizómás növényekről, amelyek hagymája új hagymákat növeszt, a 2-es válaszoló pedig csak ezekről ír és nem említi, hogy igenis vannak olyan hagymások, amelyek hagymája a nyugalmi időszak után ismét leveleket és bimbót, virágot hajt. A tökéletesség igénye nélkül megemlítem, hogy ilyen az amarillisz és a klívia.

2019. aug. 7. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Hagytam rajta levelet, nem tőből vágtam le, DE:


kifejezetten jó tanuló voltam, és rosszul esett a szurkálódás, mert hogy ilyesmit általánosban SEM tanítanak, az hótziher.

De később sem, ha csak nem biológusnak vagy kertésznek tanulsz.

Sőt, rákerestem tegnap direkt, mielőtt kiírtam a kérdést, de az első néhány találatban semmi nem volt a miértjéről, csak annyi, hogy hagyni kell rajta elszáradni.

Én nem a tényt, hanem annak az okát kerestem, megnéztem vagy 6 oldalt, de sehol semmi.

2019. aug. 7. 18:50
 5/5 anonim ***** válasza:

Hát nem is arra gondoltam, hogy ilyen részletesen tanították a hagymákat (bár az teljesen biztos, hogy a működésükről beszéltek, amikor én jártam iskolába, akkor az 5. osztályban). De a fotoszintézis az egész biztosan szerepel még manapság is az általános iskolák tananyagában. Annak pedig az a lényege, hogy napenergia felhasználásával kiszedi a növény a szén-dioxidot a levegőből, és a gyökerek által felvett anyagokat is felhasználva, szénvegyületeket állít elő, ebből építi fel magát a növény. Ezt az alapismeretet aztán lehet alkalmazni a hagymákra.

Én se kertésznek tanultam, csak általánosban volt 4 év biológia, meg (műszaki) középiskolában egy fél év.

De amúgy nem a b.gatásod volt a fő célom, hanem hogy elmagyarázzam, miért szükséges meghagyni a leveleket.

2019. aug. 8. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!