Kezdőoldal » Otthon » Kert » Télen kell a gyümölcs fát...

Télen kell a gyümölcs fát /alma körte barack/metszeni?

Figyelt kérdés
2019. szept. 14. 11:15
 1/10 anonim ***** válasza:
33%
Nem, tavasszal.
2019. szept. 14. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
57%

Almát,körtét télen is lehet,ha kedvező az időjárás hozzá.

Barackot tavasszal,mikor piros bimbós állapotban van .

2019. szept. 14. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 mindentudó99 ***** válasza:
55%
Ha nagyon fagyos idő van nem szabad.
2019. szept. 14. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Nincs kertem, nincsenek fáim, de annak idején úgy tanultam, hogy a csonthéjasokat (kajszi, őszibarack stb) ősszel, a húsosakat (alma, körte, szilva stb) tavasszal kell metszeni. Azóta változott volna a tudomány állása...?
2019. szept. 14. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
67%

Hát annyit változott, hogy azóta már a szilva nem almatermésű, hanem csonthéjas.

Almatermésűeket elvileg egész télen és tavasszal szabad, mert nincsenek téli (hideg időben terjedő) vesszőbetegségeik. Viszont a nedvkeringésük nem tud helyreállni télen, és ha egy nagyobb ág levágása után jön egy komolyabb lehűlés, akkor a csonk környékén fagysérülés keletkezhet. Ezért ahol van lehetőség, nem valami nagy ültetvény van, ott február elején-közepén (időjárástól függően) kezdik a csonthéjasok (alma, körte, birs, naspolya) metszését.

A csonthéjasoknak van baktériumos téli vesszőbetegsége, ezért nem szabad télen metszeni. Még kora tavasszal is csak úgy, hogy egyből lemosózás követi a metszést. A sárgabarack a legveszélyeztetettebb, azt csak pirosbimbós állapotban szabad, és még akkor is egyből lemosózni kell.

A csonthéjasokat szokás ősszel is metszeni, mert azoknak meg meleg időben nincsenek betegségeik. Csak az őszi metszéssel meg az a probléma lehet, hogy a túl korán végzett erős metszést követően még kihajtanak a fák a metszés miatt, de a friss hajtások már nem tudnak beérni, fagykár lesz a vége. A túl késői őszi metszés esetén meg már jöhetnek ismét a baktériumok, a keringés lassú helyreállása miatt.

Ha sárgabarackról van szó, azt letermés után, nyáron szokták metszeni. De ez csak felnőtt, termő fánál kivitelezhető, aminél koronaalakításra már nincs szükség, mert azt csak tavasszal lehet.

2019. szept. 15. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
67%

Na, erre én is elírtam. (36 órát voltam a munkahelyen, ma reggelig...)

Szóval:

... ott február elején-közepén (időjárástól függően) kezdik az ALMATERMÉSŰEK (alma, körte, birs, naspolya) metszését...

(Remélem, mást nem írtam el.)

2019. szept. 15. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Tisztelt 5-ös válaszoló!

Igazad van, hogy a szilva csonttermésű. Ilyen nagyot régen tévedtem. Mindenkitől elnézést kérek! Egyébként nagyon helyesen fejtetted ki a metszések idejét. Teljesen egyetértek Veled.

2019. szept. 15. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
85%
Oké, ilyet nyilván csak véletlenül ír le az ember, figyelmetlenségből.
2019. szept. 16. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
58%
A metszés történhet a fák nyugalmi időszakában, lombtalan állapotban, vagy a vegetációs időszakban, nyáron.
2019. szept. 18. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
A 9-es válasza csak féligazság, mert nem mindegy, hogy milyen fát melyik évszakban metszik meg. Fentebb már volt erre utalás többünk részéről is.
2019. szept. 19. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!