Kezdőoldal » Otthon » Kert » Miért fekete a dió?

ERDÉLYI LAJOS kérdése:

Miért fekete a dió?

Figyelt kérdés
Mikor és mivel lehet a diófát meg permetezni vagy valamit csinálni vele hogy ne legyen fekete a dió járt e valaki így?
2019. okt. 9. 11:43
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk is fekete már második éve, ez most országos probléma a diófákkal, én rákerestem a neten, baktérium vagy gombafertőzés okozza, hogy korán elszáradnak a levelei, a termése pedig elfeketedik és idő előtt lehullik.

Bár a neten találtam infókat a permetezésről, úgy döntöttem, fogok egy beteg levelet és termést róla, elviszem az itteni kertészetbe, és kérek rá az ottani szakemberektől permetezőszert és infókat.

Amúgy azt olvastam, tavasszal, virágzás után kell permetezni majd lemosó permetezéssel, gondolom, többször is. Nekünk is egy nagy lombú, magas diófánk van, ezért nem lesz egyszerű megszórni, magas nyomású permetező kell, vagy létráról szórni, de muszáj, mert különben kiszáradhat a diófa. Sok alsó ága már el is száradt. A lehullott, beteg leveleket és termést pedig jól el kell távolítani, mert visszafertőzhetik a fát.

2019. okt. 9. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi szépen szép napot!
2019. okt. 9. 12:47
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A feketedés nem csak gomba és baktérium miatt lehet.

Nálam (meg az egész településen) megjelent a dióburok-fúrólégy, ez okozta a problémát. A nyüveket meg lehet találni a burkokban, erről lehet felismerni a bajt. De arról is meg lehet különböztetni a baktériumtól, hogy ennél a most lehulló fekete diókban a legtöbb későn károsított magbél nem fekete, mint baktérium esetén, hanem legfeljebb kicsit sötétebb a szokásosnál, de attól még használható.

A légynek csak egy nemzedéke van, de a rajzás nagyon elhúzódik, júniustól októberig. Neki kifejlesztett lappal tudod nyomon követni, hogy mikor érdemes permetezni ellene, mikor van a nagyon erős rajzás. Vagy pedig gyakran permetezel, motoros géppel, részeredményt így is lehet elérni.

Biológia módszer a net szerint: a fa alját leteríted fóliával, és a termésből kiugráló, magukat a földbe fúrni akaró példányokat összeszeded.

Ez csak azért nem működik, mert a kukacok egy óra alatt lemásznak a fóliáról.

Annak lehet értelme, ha a használhatatlan diókat és a kissé fekete burkokat, amiket a dióról leszedsz, ezt mindet nejlonzsákba gyűjtöd, és benne hagyod egy évig, hogy a kikelő legyek elpusztuljanak, vagy eltüzeled, de a nedvesség miatt nagy füst lesz tőle.


Van még az almamoly, amitől kukacos lesz a dióbél, viszont a későn rajzó (2-3. nemzedék) már nem tud befúrni, ez is csak a burkot rágcsálja.

2019. okt. 10. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi a választ!
2019. okt. 10. 11:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!