Kezdőoldal » Otthon » Kert » Van egy kis epresem, de az...

Van egy kis epresem, de az évek alatt eltűntek a sorok, össze-vissza van és ki is száradt jónéhány. A hétvége folyamán lenne rá időm sorba ültetni. Túl fogja- e élni? Vagy inkább majd tavasszal?

Figyelt kérdés
Tudom, kicsit elkéstem vele, de hátha :)

2019. nov. 1. 17:13
 1/10 anonim ***** válasza:
67%

Épp ma ültetgettük mi is,még vagy két hétig jó időket mond.

Nyugodtan ültetheted,be is locsolhatod!

2019. nov. 1. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
59%
Ennek augusztus végén van az ideje .Tavasszal sem lennél rosszabb helyzetbe .
2019. nov. 1. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Hiába locsolod ,ha leállt a gyökerek fejlődése már .
2019. nov. 1. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Inkább tavasszal ültesd át, már hideg a föld hozzá.
2019. nov. 1. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ásd fel. Trágyázd bőségesen. Töltsd fel az szamócának szükséges tápanyagokkal.

Tavasszal telepíts új állományt.

Jön a tél, keresheted a legjobb fajtákat a neten.

2019. nov. 1. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


A 2. hozzászólónak üzenem, hogy klímaváltozás van, augusztus végén még 40 fok van. Így is kiszáradt, leégett jónéhány tövem. Szerintem az ültetési időszak kitolódott már, de persze nem értek hozzá, és azzal is tisztában vagyok, hogy nem annyival, hogy novemberben ültessem át őket, csak sosem értem rá.

2019. nov. 2. 00:28
 7/10 anonim ***** válasza:

A klímaváltozással ne törődj, az nem ilyen módon jelentkezik. A kiszáradás nálad nem az aszály meg nem a meleg miatt volt, az eper ilyesmi miatt nem pusztul ki. Valami talajlakó kártevő lehetett az oka, pl. fonálféreg vagy pajor.

Azért kell mielőbb átültetni, hogy minél jobban megerősödjön, így jövőre már teljes termést lehet várni. Az augusztus vége már 30 éve is bizonytalan volt, rengeteg öntözés igényelt, de a szeptember az jó, még van ideje utána.

Az eper jól bírja a teleket, nem valami kifagyós növény. Amit a kutya kikapar, de 1 gyökérszála a földben marad, az így a föld tetején fekve is át szokott telelni. Tehát nyugodtan ültetheted, garantáltan nem fog kifagyni. (A probléma az, hogy most bejön egy csapadékos hét, legalább.) A talaj még legalább egy hónapig nem fog átfagyni, lesz idő begyökeresedni, az eper ehhez nem igényel meleget.

Ha úgyis sok van, akkor minél nagyobb, legalább 10 cm-es vagy nagyobb földdel ültesd át, még akkor is, ha így a kiválasztott tő mellettieket elvágod. Ilyen módon jövőre már nagyon szép termésed lesz. (Márciusban is lehet, de akkor se lesz jobb, és ki tudja, akkor hogy lesz időd a többi kerti munka között.)

A jelenlegi területet se számold fel átültetés után, csak ritkítsd ki. Minden 2 tő között legyen 20 cm vagy több. Aztán ha letermett, akkor szüntesd meg, mert az új telepítés 2021-re már szépen be fog állni.

A profi epresek 3 év után áttelepítik.

2019. nov. 2. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Semmivel nem vagy elkésve.

Az augusztus egy baromság, akkor még túl meleg van neki. Vagy öntözheted minden nap, mint a hülye.

Eleve októberre tenném.

Amikor először volt saját eprem, egy nénike már nyáron mondta, hogy tud majd adni, ha érdekel. Engem meg érdekelt, és hetente kérdezgettem, hogy mikor. Mindig mondta, hogy ráér még, ne siessük el. Októbert mondott, nem is bántam meg, azóta sem csinálnám másképp.

Két héttel ezelőtt telepítettem át másik helyre.

És most is teljesen jó időket jeleznek előre, tizenpár fokok lesznek nappal, éjjel sem lesz fagyközeli, csak ez a hét volt.

De ez az epernek nem árt.

szóval egészen nyugodtan fogj hozzá, és nem igaz, hogy ugyanott vagy, mintha tavasszal csinálnád.

A tavaszi telepítéskor a növény nem a virágzásra meg a termésérlelésre fogja fordítani az energiáit. Jó, ha pár szem lesz, ha tavaszra hagyod a munkát.

Ugye csak akkor tudnál hozzákezdeni, ha a talaj felengedett, azt meg nem tudod, mikor lesz. Az eper viszont kora tavasszal már virágzik. Ha megbolygatod, nem fog tudni virágozni.

Ha most megcsinálod, akkor viszont azt se tudod majd jövőre, mihez kezdj a sok eperrel. Most bőven van ideje begyökeresedni és magához térni, még nincs nyugalmi állapotban. Egész novemberre nem is írnak nagy hideget, ha megnézitek.


De az sem igaz, hogy az aszályt jól viseli. Mikor én már nagyon-nagyon untam pár éve, hogy minden egyes nap több nagy tálat szedtem tele, és ez órákig tartott, akkor elegem lett. Miután letermett, én egyálalán nem locsoltam. Az egy száraz nyár volt. Ki is száradt az egész. Nem féreg ette meg, egyértelműen a locsolás hiánya volt a gond. Vízigényes növény, a termés 95%-a víz.

2019. nov. 2. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Tavaly a Ruzsai vásárban vettem a palántát,és másnap raktam ki(okt.) 28,29.

Igen szép termés lett azon a 30 tövön,most a kaccsakból még 2sort(20tő) csináltam.Ez is jó lesz.

Még mindig azt mondom,csináld!

Az első voltam,-Szegedről.

2019. nov. 2. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

# 8

Homokon lehet, hogy kiszárad. Meg ha esőztető öntözést kapott, ami odavágott a talajszerkezetnek.

Nálam extraszáraz kötött vályogtalaj van abban a 2 kertben, ahol eprem van, az ország egyik legkevesebb csapadékú településén (rokon méri), részben fa alatt, és 0 öntözéssel nem szokott kiszáradni. Igaz, nem is öntözöm soha esőztetve. Amelyik telken egyáltalán tudom öntözni, ott csepegtetőszalag van, de letermés után még soha életemben nem öntöztem. Hát nyári aszályban nem is néznek ki túl jól, de életben maradnak, aztán az őszi esők feljavítják a töveket. 4 fajtám van. Rendszeresen adok el sarjakat, emellett ki is hajigálok párszázat, ami kisebb, vagy nem jön ki nagy földdel.

Az utolsó bekezdés kivételével a többivel egyetértek.

2019. nov. 3. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!