Kezdőoldal » Otthon » Kert » A gyümölcs fák törzsét kell...

A gyümölcs fák törzsét kell télen kezelni mésszel?

Figyelt kérdés
2019. nov. 4. 07:48
 1/5 mindentudó99 ***** válasza:
Nem kell de van aki szokta. Inkább a kajszit.
2019. nov. 4. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Sima oltot mésszel?

Vagy mész és viz 1:1 arányú elegye?

2019. nov. 4. 09:15
 3/5 mindentudó99 ***** válasza:
Fogalmam sincs nem csináltam ilyet. Nyilván sűrű legyen hogy szép fehér maradjon
2019. nov. 4. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Nem kell, de segítesz a fának vele. Az elején én is szoktam kezelni, de meguntam mert sok időt elvesz annyit meg nem ér.
2019. nov. 4. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ennek igazából a régi időkben volt némi jelentősége, amikor még nagy hidegek voltak télen, pl. a "80-as években volt még -30 körül is, amikor a szőlőültetvények 3/4 részben tövig fagytak felénk.

A meszelésről szóló netes írások szerzői többnyire semmit nem értenek hozzá, és teljesen fordítva magyarázzák. Azt írják, hogy felmelegszik a törzs, aztán meg éjszaka lehűl, és ez okoz kéregrepedést. Na, hát ez nem okoz, mert körben egyenletesen fog lehűlni, de előtte már délután nekifog hűlni, tehát nem is túl hirtelen következik be.

A valóságban az történhet nagy hidegben, hogy éjjel lehűl a törzs -25 alá, aztán a csikorgóan hideg, tiszta időben reggel a vízszintesen sütő nap felmelegíti a kérget, és a külső rész hőtágulása sokkal gyorsabb lesz, mint a belső, hideg részé, ez okozza a repedést.

Ha fehér a törzs, akkor a napsütéstől nem fog hirtelen felmelegedni, mert a fehér szín visszaveri a Napból érkező infravörös sugarakat.

(Egy másik dolog, ami valóban éjszaka okoz repedést, hogy a nem kellően cukros oldat a háncsban megfagy éjszaka, és ez okoz repedést, de az ilyen jellegű problémát még fokozhatja is a meszelés.)

Ki lehet próbálni, akinek van fekete-fehér tarka macskája, akkor figyelje meg, mikor télen, fagyos időben a napon sütkérezik.

A nap felőli oldalán a fekete folt szó szerint meleg, szinte forró. A fehér folt kissé hideg. A macska árnyékos oldala meg jéghideg. :)

A leírt kéregrepedéshez persze nagy hideg kell, legalább -20-25.

Nekem több, mint 100 gyümölcsfám van jelenleg (több volt), de ilyen fagyrepedést még nem láttam soha a saját kertjeimben. Lehet, hogy ha fagyzugban feküdne a földem, valami völgy alján, akkor jobban előfordulna.

A meszelés másik módozata az, amit tavasszal csinálunk. Ennek meg az a lényege, hogy a kártevő rovarok kitinpáncélját rongálja a mész. De ennek a hatása pár hónap alatt elmúlik, a külső réteg hatástalanodik, azaz, a téli meszelés jövő nyárra már semmit nem ér.

Ha meszelést akarsz csinálni, akkor minél hígabbra kell csinálni, csak épp, hogy befogja a törzset, és száradás után fehér legyen.

2019. nov. 4. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!