Kezdőoldal » Otthon » Kert » Van egy kertem, amit évekig...

Van egy kertem, amit évekig nem használtam. Most egy kb.100 m2 -es részt szeretnék felhasználni, konyhakertnek. Milyen és mennyi műtrágyát szórjak ki erre a területre?

Figyelt kérdés
2020. febr. 20. 18:29
1 2
 1/16 mindentudó99 ***** válasza:
Van ilyen lassan oldódó vegyes műtrágya. Azt ősszel szokták inkább akár bedolgozva a földbe. Meg vannak ezek a nitrogén műtrágyák. Az meg gyorsan oldódik. Nem suabad jó előre k8szórni mert lemossa az eső a mélyebb rétegekbe. A zsákon rajta az adagolás fejből nem tudom. Ráérsz kiszórni ha mar kikelt a vetemény
2020. febr. 20. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm!!
2020. febr. 20. 19:00
 3/16 anonim ***** válasza:

Olyat komplex műtrágyát használj, amiben mindenféle mikroelemek is vannak. Ezt a legnehezebb elrontani. Mert a tápanyagpótlás olyan dolog, hogy ha valamit eltúlzol, akkor egy másik dolgot nem tud hasznosítani a növény, tehát relatív hiány lép fel. Mint mikor a levesbe háromszoros adag sót teszel, és onnantól a többi alapanyag hiába tökéletes arányú.

Az adagolás meg a zacskókon van. Ilyen kicsi kiszerelés kell neked, szerintem 5 kg jópár évre elég lesz. A kiszámolt mennyiséget csak most használd, utána a további években inkább csak felét.

És nézz utána vásárlás előtt a kiszemeltnek, ha nincs ráírva, hogy tavaszi felhasználásra. Mivel vannak a lassan lebomlók, amik ősszel bedolgozva lesznek tavaszra felvehetőek. Ilyen van kevesebb, de nehogy véletlenül pont belefuss.

2020. febr. 21. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!!
2020. febr. 21. 12:16
 5/16 anonim ***** válasza:
Semmit!!! Evekig parlagon volt, akkor a növények már szépen elláttak azt a talajt tápamyagokkal, ne rondíts bele műtrágyákkal.
2020. febr. 21. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
Tamogatni kell az életet nem elfolytani.
2020. febr. 21. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm, meggondolás tárgyává teszem
2020. febr. 21. 16:28
 8/16 anonim ***** válasza:

Nem kell műtrágya. Ha sok zöld növény volt a parlagon hagyott földben, az azt jelenti, hogy van benne tápanyag. A természet gondoskodik a körforgásról. Ami ott helyben elszárad, abból mikroelemek lesznek..

Csak meg kell tisztítani a területet, felásni, és mehet bele, amit szeretnél.

Később majd biztosan figyelgeted, és ha látsz valamilyen hiánybetegséget, akkor lehet lépni.

De más-más növények mást igényelnek, szóval előre egy általános mű vackot kiszórni felesleges.

A komplex műtrágyától pedig jól felfújódnak majd a növényeid, csak épp ízük, zamatuk nem lesz. Dísznövénynek jó az ilyesmi, de amit megeszünk, annál inkább hanyagoljuk.

(Nem mondom, hogy én sosem juttattam ki műtrágyát, de nem előre, mikor még azt sem tudom, mit akarok ültetni, meg hogy annak a növénynek mire lesz szüksége.)

2020. febr. 21. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Rosszul közelíted meg, előző. Láthatóan nem sokat értesz a témához.

Ha egy talajban nem volt egy adott mikroelem, mondjuk vas vagy bór, akkor miért kerülne bele a növényzetből?? Az a növény csak azt tudta felvenni, ami már eddig is ott volt. De lehet, hogy a kérdező még ezt is lekaszálja és eltávolítja. A talaj pihentetésétől az égvilágon semmilyen elem nem került a talajba, ami addig nem volt ott. (Kivéve a nitrogént, ha pillangósok is voltak a gyom közt.)

Nem mondom, előfordul, hogy egy kérdező hülye, de azért nem ebből kell mindig kiindulni. Tételezzük fel, hogy most a kérdezőnknek oka van azt gondolni, hogy tápanyaghiányos a kertje. Talán mert sok éven át művelve volt, trágyázva meg nem, és már korábban se volt szép a termés. Mindig csak kiszedték a tápanyagokat a földből, és soha nem pótolták.

A műtrágya az nem valami olyasmi elemekből áll, amik a természetben nem fordulnak elő. A műtrágya olyasmi anyag (plusz vivőanyag), ami normál körülmények közt a talajban is előfordul, csak más kötésben, más forrásból. A növény nem fogja tudni, hogy az a bór ott van-e a világ kezdete óta, vagy most került oda a műtrágyából, hanem csak örül neki.

Felfújt, ízetlen akkor lesz egy növény, ha csak egyirányú a táplálás. Nyilván a legjobb az, amikor pont azt és pont azt adjuk a növénynek, amit és amikor szükséges. De ha valaki nem végeztet több tízezerért talajvizsgálatot, akkor a legjobb megoldás a komplex műtrágya, amikor mindent arányosan adunk. Illetve, hát, az istállótrágya még jobb lenne ősszel, de erről már lekésett a kérdező, és nem is biztos, hogy a lakókörnyezetében beszerezhető.

2020. febr. 21. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Parlagon hagyott területek úgy működnek, hogy megjelennek első években pl a parlagfű (mint a neve is mutatja) csalán, stb magas mély gyökerű növények... ezek a mélyből felhozzák a tápanyagokat, majd 1-2 ciklus utan átadják a helyüket más növényeknek, au élet pedig évről évre egyre csak tobzódik a földben... erre épít a no-til rendszer, az usa mezőgazdaságának mára már magyobb része no-til... ők már belátták, hogy sehová nem vezet, ha megölöd a földwt.
2020. febr. 21. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!