Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mit tudok tenni a gyapjastetve...

Mit tudok tenni a gyapjastetvek ellen?

Figyelt kérdés
Kaptam kb 15 db gyapjastetves orchideát, h kezdjek velük valamit. Rettegek, h az én szépségeim is megfertőződnek. Sos lenne!!! Köszönöm!

2020. márc. 28. 17:57
 1/10 anonim ***** válasza:
56%

Elöször is teljesen külön tartsd a többitöl, mert tényleg átmennek rá.

Másodszor ki kell szedni a földböl, lemosni a gyökereket is meg a leveleket is (meg a levelek hónaljánál is alaposn be kell áztatni, mert ott sok apró el tud bújni) enyhén mosogatószeres vízzel ( a sima víz nem árt a gyapjastetünek), utána ültesd friss földbe és kezeld direkt erre alkalmas szisztematikus szerrel - a "bió", meg "csak növényi" szerek nem érnek semmit.

Továbbra is tartsd elkülönítve, mert peték megbújhatnak valahol és újra fertözödik a növény, pár hónapos ismételt kezelés után van esély arra, hogy rendbejön.

De ha nem igazán értékes számodra a kapott orchidea, nem biztos, hogy érdemes ennyit veszödni vele.

2020. márc. 28. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
39%
Ha mechanikailag mindet eltávolítottad, amit bírtál, akkor szerintem nyugodtan fújd be bármilyen rovarirtó sprayvel (chemotox és társai).
2020. márc. 28. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm. Sajnálom kidobni őket, de már kicsit bánom, h elfogadtam. Kint tárolom őket egy kis szobában, teljesen külön van kialakítva a háztól. Ma egész délután tisztogattam őket, de nem volt annyi táptalajom, h mind átültessem. Makroszkóposan egy tetvet se látni rajtuk. Mikor végeztem, lezuhanyoztam, hajat mostam, átöltöztem, de rettegek ennek ellenére, h a meglévő orcideáim is elkaphatják.

Nézegettem a rovarírtókat, de fogalmam sincs, h ilyenkor mi van nyitva és mi nincs :/ Online, pedig nem tudok rendelni, mert megszűnt a kiszállítás, ahol találtam, ezért is vagyok bajban :(

Nagyon könnyen terjed ez a vacak tetű?

2020. márc. 28. 20:25
 4/10 anonim ***** válasza:
39%
Talán akkor telepedtek meg a tetvek, amikor virág volt a növényeken, mert a tetű valószínűleg a nektárt szívogatta. Ha Phalaenopsis orchideáról van szó, akkor ültetőközegnek bármilyen száraz növényi részt fel lehet használni (összetört kéreg), én kiszáradt fenyőtobozhoz könnyen hozzájutok, lemorzsolom a pikkelyeket. De kiszáradt vékonyabb ágakat apróbbra darabolva is megteszi, lényeg, hogy könnyen átfollyon rajta a víz. Ha már szétmállva tömöttebb lesz, akkor kell lazítani rajta.
2020. márc. 28. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Igen, phalaneopsis orchideáról van szó
2020. márc. 28. 21:23
 6/10 anonim ***** válasza:
81%

A legegyszerűbb, ha nem bántod se az orchideákat, se a tetveket (amik természetesen nem a virágra mennek, hanem a növény nedvét szívogatják), hanem veszel a boltban felszívódó rovarölőt, és ezzel permetezel, a maradékkal meg duplájára hígítva elvégzel egy normál öntözést.

Pl.:

[link]

Egy ilyen tasak 10 l vízhez elég (vagyis, elég pl. a negyedét bekeverni, ha elég lesz ennyi), a permetezéshez használt részhez keverj tapadásfokozót (egy kávéskanálnyi mosogató is megteszi), és a leveleket minden oldalról fújd le.

Ez a szer önmagában, minden egyéb nélkül lerendezi a gyapjastetveket.

Nálam kaktuszoknál voltak már az évek során többször is, ahol ugye a tisztogatás kilátástalan a tövisek miatt, és azoknál is jó volt, pedig ott a felvevő felület nagyon kicsi.

Így most már kínosabb a dolog, hogy a gyökerekről leszedtél mindent, de talán jó lesz, a permetezés miatt. Ha a nyár végéig nem jönnek vissza, akkor végleg eltűntek, meg lehet szüntetni a karantént.

2020. márc. 29. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Csak azokat ültettem át, amelyikeket nagyon muszáj volt, pl leszóródott róla szállításkor a föld vagy tele volt tetűvel a felszíne. Ritka elhanyagolt növényeket kaptam, de most öröm rájuk nézni, olyan egészségesnek tűnnek. Jövő hét elején veszem a permetet. Remélem, h sikerül néhányat megmentenem belőlük. Köszönöm a válaszokat, mindenkinek megy a zöld kéz :)
2020. márc. 29. 09:36
 8/10 anonim ***** válasza:

[link]

Ilyet vegyél, nekem bevált. Obiba és a Praktikerbe is lehet kapni.

2020. márc. 29. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Ez is jó lehet, csak kontakt hatóanyagú, nem felszívódó. Vagyis, ami jól el van bújva, az esetleg túléli.
2020. márc. 29. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Nagyon bánom, h elfogadtam azokat a virágokat. Valamit elcseszhettem a permetnél, mert szép lassan elkezdtek kiszáradni a virágok.

Az én saját virágaim között, az egyiken ma találtam egy icipici gyapjastetvet a bimbóhoz bebújve, rögtön eltávolítottam. Átvizsgáltam a többit is, de nem találtam többet. Holnap átszappanozom őket, de magyon sajnálom, h a bentiekre is átterjedt :(

2020. ápr. 13. 22:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!