Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mekkora területet kell szőlőve...

Mekkora területet kell szőlővel beültetnem, ha évi legalább 500 liter bort szeretnék készíteni (házilag)?

Figyelt kérdés

[[Annak mondjuk nem néztem utána, hogy törvényileg mennyi bort készíthetek maximum én, mint egy természetes személy (ha van limit egyáltalán) azt hiszem, hogy a pálinkánál van, de nem is ez a kérdésem, ettől most tekintsünk el, és példánál maradjunk az 500 liternél; aki ha esetleg tudja, hogy mennyi bort készíthetek max a törvény szerint (ha van egyáltalán limit) az zárójelben megírhatná, de utána fogok nézni!]]


Szóval, a kérdésem.

Tudom, hogy a kérdésemre nem lehet egyszerűen választ adni, mert ez ezer dologtól függ. Leginkább az adott évi időjárástől függ, voltak-e fagyok, vagy nem, milyen a talaj minősége, mikor és mennyi csapadék esett, milyen fajta szőlőből szeretném készíteni a bort, hogyan volt metszve a szőlő, mivel és hogyan és mennyiszer volt permetezve, milyen bort szeretnék készíteni (édes, félédes, félszáraz vagy száraz), miben fogom érlelni, mennyi ideig, milyen pincében, ott mekkora a páratalom, hány fok van, stb. (Mondjuk utóbbi dolgok inkább már a bor minőségét befolyásolják nem a mennyiségét). Még millió kisebb részletet tudnék mondani ami befolyásolja mind a bor minőségét mind a mennyiségét.

Ezek az adatok biztosak:

-A talaj viszonylag sík.

-A termőföld átlagosan jónak mondható, jó vízáteresztő, enyhén agyagos, tápanyagban nem a leggazdagabb, de azért van benne szufla.

-Mindenképpen fehérbort szeretnék készíteni, tehát Irsai Olivér, Furmint, Hárslevelű fajtákat telepítenék, ezekből is édesbort szeretnék készíteni.

Jelenleg még nem igazán értek a szőlészethez/borászathoz, de természetesen szeretnék, (fogok is) tanulni, ha van rá lehetőség, még akár tanfolyamra is elmegyek (ha van ilyen) tehát alaposan ki akarom tanulni a dolgot (gondolom ez se megy rövid idő alatt, szerintem az első termő évtől számítva, 3-4 év, mire "jó" leszek minimum)


Tehát, mondjuk egy átlagosan jónak mondható évben (nem volt fagy, se túl sok, se túl kevés csapadék nem esett, nem nagyon támadta meg semmi a szőlőt) stb. ha mindent alaposan oda figyelve csinálok, akkor úgy kb mekkora területet kell szőlővel (fenti szőlőfajtákkal, fenti körülmények között) telepítenem, ha úgy kb 500 liter bort szeretnék készíteni évente?

Gondolom így sem lehet pontos választ adni, de tippelni remélem tud valaki.

Ha van itt olyan, aki foglalkozik bor készítéssel, (vagy rokona, ismerőse, stb, tehát van tudomása a dologról)

az a saját példáját is elmondhatja, hogy "nekem x nm területen van szőlő, ebből x liter bor jön egy jó évben, egy rossz évben meg y liter". Már az is jó támpontot adna nekem.

Köszi a válaszokat előre is!



2020. júl. 6. 18:56
 1/6 anonim ***** válasza:
63%

Jobb lenne borászati szakkönyvet venned.A gyak. nem arra van,

részletesen kielemezzen neked egy szőlő telepitést.Úgy is mindenki a magáét dicsérné.Már mondom is,a saját bor a legjobb,a többi már mind utána következik.

2020. júl. 6. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Nekünk 1300 m2-en van 350 liter (ritkán 400) vörösbor. (Balaton déli part.

Ennél többet nem tudok, a férjem ügyködi és isszák a haverjaival.

Én a 10 év alatt még egy kortyot nem ittam belőle, pedig akitől vettük, díjnyertes borász volt. Már meghalt.

2020. júl. 6. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 mindentudó99 ***** válasza:
300 négyszögöles kert van. Legalább is nagyapám régen ezt mondta. 450-500 liter össze jön évente ha nincs probléma. Vegyes minden féle fehér szőlő . Lugasok vannak. Ez a mennyiség meg dzokott lenni. Egyszer emlészem 350 literre de mar nem tudom miert volt ilyen kevés. Felesleges tamfolyamra menni. Én nagyapám régi könybeiből tanultam mindent a metszést szaporítási fajtàkat.
2020. júl. 6. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Nálunk kb 800 m2-en van szőlő, lugas, és tőke vegyesen. Ebből jön össze évente kb 250-400 l vörös, 100-250 l fehér-muskotályos, és 30-50kg csemege. Persze nagyban függ az időjárástól is a min-max értéket adtam meg. Idén egyelőre rogyásig van minden tőke, csemege is szépen lesz, aztán majd kiderül majd hogy lesz-e jég, peronoszpóra, szürke-rothadás, darázs, seregély. Alapból hogy mennyi borod lesz, és milyen minőségű, az a választott fajtáktól függ, a fajtákat mi is vagy harminc évig próbálgattuk,mire iható lett a lőre, mert a klíma, talajviszonyok nagyon elvihetik a bort rossz irányba. No meg a borászkodáshoz is érteni kell valamelyest, és foglalkozni is kell a szőlővel, ami idő pénz, fáradság.
2020. júl. 6. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ha most ültetnék ,csak Zala gyöngye lenne .Azt mondják gyenge bora van.Ennek a kárositója csak a jég lehet.Eszméletlen mennyi van rajt .Még csemegének is elmegy .
2020. júl. 6. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 mindentudó99 ***** válasza:
Azért ez így nem igaz hogy csak a jég károsítja. A kertemben egy harmad részben Zala gyöngye van. Lehet hogy ellenàllób mint a többi. Mivel sok féle van vegyesen így nem tudom szektàlni az ellenállóbb fajtákat. Egyszerre permetezek mindent. Ha sok eső van bizony rohad a Zalagyöngye is. A peronosz és a lisztharmat is elkapja . Hogy gyenge bora lenne ? Volt hogy 22 es cukorfoka volt. De 18-20 ra beérik. A gyenge az 16 -os pl Szlanka.
2020. júl. 7. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!