Kezdőoldal » Otthon » Kert » Miért moníliás a szilva?

Miért moníliás a szilva?

Figyelt kérdés

Most érik a bluefre fajtájú szilvafa. 3. éve terem, első évben kevés volt rajta, tavaly kb. annyi, mint most. 100-150 szem. Gyönyörű, legtöbb esetben tyúktojásnál nagyobb termést hoz.


5-8 alkalommal legalább volt permetezve rovar és gomba ellen, de mégis mielőtt le lehetne szedni, moníliás lesz. Tavaly is ez történt, legalább a termés fele kárba vész.


Mi lehet az oka ennek?


S ilyenkor elgondolkodom azokon, akik nem permeteznek. Nevetséges.



2020. aug. 24. 11:55
 1/6 mindentudó99 ***** válasza:
Lehet permetszert kellene váltan9d mert hozzászokott. Ugyan ez a fajta van nekem is egyik fa már nagyobb sok van rajta. Legutoljara is alaposan megszórtam monília ellen meg rovarölővel. Mégis rohad még kukacos is némelyik. Nem értem én se
2020. aug. 24. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Semmit érő fajta. Eladásra jó, de saját használatra nem. Ízetlen, és moníliára rendkívül érzékeny. A helyedben átoltanám, ha ilyen fiatal fa. Szüret után törzsig visszacsonkolni, tavasszal oltani a most előtörő hajtásokat.

Ha van otthon permeted, és még belefér, akkor fújd le monília ellen és rovarok ellen valami 3 napos szerrel. Általában a levéltetvek és egyéb szívogatók szúrásánál kezd moníliásodni. De ez olyan érzékeny, hogy egy eső miatt is tönkremegy a héja, és már rothad is. Nekem egy 20 éves fám van ebből, eladásra termelem, csak azért nem vágom ki...

2020. aug. 24. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nem egyféle permetszert használtam rá, váltogatva volt.


Szerintem nagyon finom ez a fajta, átoltani nem is tudom, nem is szeretném.


Milyen 3 napos szert ajánlasz?

2020. aug. 24. 20:36
 4/6 anonim ***** válasza:

Nekem tizenvalahány fajtám van, szerintem ez az egyik leggyengébb ízű. Egyetlen pozitív tulajdonsága van, hogy a sharka nem teszi tönkre.

3 naposban gombaölő nekem most Teldor van, rovarölő meg Full és Decis. De vannak még mások is.

2020. aug. 25. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Sharka az milyen betegség? Mert csak külföldi találatokat hoz rá a google.


Melyik fajtát ajánlod? Nekem az számít, hogy szép nagy legyen. Mostanában felkapott lett a nemtudom.


Amúgy a mirabolán a legjobb betegségeket tekintve. Erre az alanyra oltják a többi szilvát. Tavaly két fáról 6 mázsányit szedtem össze. Semmi nincs vele csinálva.

2020. aug. 25. 20:55
 6/6 anonim ***** válasza:

Ja, ha te nézni szereted, nem enni... :)

Ilyen nagy szemű nincs, ami nagyon finom lenne. Kisebb, de a legjobb szerintem a Stanley. Bár nekem ebből is van egy olyan klón (kb. 15 éves fa), ami ugyanolyan moníliaérzékeny, mint a Bluefre, talán azért szaporították, mert rendkívül bőtermő. Kinézetre is más, mint a többi Stanley-m, hosszúkásabb, és nem olyan jó. De az alap Stanley az ellenálló, mutatós, és nagyon finom. A Bluefre egyik szülőfajtája is ez, de sajnos az ízt nem nagyon sikerült átvinni.

Ha van bőven helyed, ki lehet próbálni a Cacanska Rana szerb fajtát, a legkorábbi érésű szilva, amit ismerek, és másfélszer akkora, mint a Bluefre. Ez se különleges ízű, de moníliát nem nagyon láttam még rajta.

A Nemtudom az apró szemű, a betegségekre való ellenállósága miatt futtatják. Az íze se olyan különleges nyers fogyasztásra, inkább lekvárnak meg pálinkának való.

A mirabolán az egy vadszilva, ilyennél egyértelmű, hogy nem viszi el a betegség, akkor már kipusztult volna a természetben.

A sharka egy vírusbetegség, ami az ország legalább 90 %-án megtalálható csonthéjasoknál, jó eséllyel nálad is. A legtöbb szilvafajtánál levélfoltokat okoz, sok fajtánál behorpadó részeket a gyümölcsön, a régi Beszterceinél meg teljes gyümölcshullást. Igazi Besztercei nem is nagyon van már, csak egy ízetlen, apró szemű, de ellenálló klónt szaporítanak a faiskolák vagy 20 éve.

Úgy keress a guglival, hogy sharka vírus, hosszú í-vel.

2020. aug. 26. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!