Kezdőoldal » Otthon » Kert » Van egy csomó őszibarackmagom,...

Van egy csomó őszibarackmagom, mi célra lehetne hasznosítani?

Figyelt kérdés

A ciántartalma magas annak, ami belül van, szóval étkezésre tilos. De mi másra jók? Ültessem el? Mikor, hogyan, hova?

Más, amit lehetne tenni ezekkel?



2020. okt. 16. 16:03
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:

Én 10 cm-re szoktam. "Ültetni." Ilyen mélyről még a borsó is simán kikel, a barack meg főleg olyan nagy mag és olyan erős csírát fejleszt, hogy ennyi nem okoz neki gondot. Előnye viszont van ennek, mert se ki nem szárad, se a fagy nem bántja annyira, aztán a későbbi oldalgyökerek is jobban a művelési mélység alá kerülnek, stb.

Ez a mag valahányszorosa mint mélység, ez nem működik túl jól, mert pl. egy sárgarépamag a méretének 5x-öséről az életben nem fog kikelni állandó öntözés nélkül, mert kiszárad.

Ültetés-vetés téma:

Van a szakmai nyelv, meg van a köznyelv. Pl. az egyetemen azt tanítják, hogy a macska az ellik, mert minden emlős állat ellik a szakzsargon szerint. De azt még soha nem mondta senki, aki nem állatorvos vagy hasonló, hogy a macska ellik, hanem mindenki, aki tapasztalatból ért a kisállatokhoz, azt mondja, hogy a macska az fial. Mivel a magyar nyelvben az a szóhasználat alakult ki az évszázadok (ezredek?) alatt, hogy a "számosállatok", tehát birkától felfelé, amelyek jellemzően csak 1-2 utódot hoznak egyszerre a világra, azok ellenek, amely állatok viszont több kicsi utódot szülnek, azok fialnak, így a macska meg a disznó. Vagyis, nagyapámat, aki egész életében mezőgazdaságból élt, és malacok meg borjak ezreinek születését nézte/segédkezte végig, hozzá nem értőnek lehetne nevezni, mert ő a macskára meg kutyára soha nem mondta volna, hogy ellik, ezt csak a bolond városi állatorvos mondta így, aki még azt se tudta, hogy a macska az fial.

Ugyanez van az ültetéssel. Aki könyvből (netről) tanult kertészkedni, az mindig vetést mond, mert ez a hivatalos szakkifejezés. De az ország nagyobb részén a köznyelv arra a dologra használja a vetés szót, amikor szabálytalanul, nagy mennyiségben szórunk valamit, tehát a vetés a dobás, ill. szórás szinonímája. Vagyis, a fű és a gabona kézi vetése ilyen. Ha fellapozzátok a Magyar Értelmező Kéziszótárt, ott is azt írja, hogy főleg a gabona földbe juttatása a vetés, a magyar nyelv használói szerint. Minden más, ami bármilyen módon szabályozott formában, pl. sorokban kerül a földbe, az ültetés. (Attól függetlenül, hogy az újabb korban már a gabona is szabályozott körülmények között, vetőgéppel kerül földbe, a régi kifejezés megmaradt. Ahogy pl. a metszőolló se metsz, hanem nyír a műszaki végzettségűek szerint, de a késsel végzett metszés alapján átszállt rá a "metsző" kifejezés.)

Úgyhogy nem kell idegeskedni, a legtöbb mezőgazdaságból élő ember, aki a szüleitől, nagyszüleitől tanulta a szakma alapjait, nem iskolában, az ültetést mond, nem vetést. Ha ismertek a környezetetekben olyan 70+ éves embert, aki nem tanult iskolában mezőgazdaságot, de akiről úgy gondoljátok, hogy nagyon vágja a kertészkedést, akkor kérdezzétek meg tőle, hogy ültetett-e idén sárgarépát. És nagy valószínűséggel nem fog fennakadni azon, hogy ültetést mondtatok, hanem igennel vagy nemmel válaszol.

2020. okt. 18. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim ***** válasza:

"Aki könyvből (netről) tanult kertészkedni, az mindig vetést mond"


Meg az is, aki pontosan fogalmaz.


Nálunk a vetés az vetés volt az egész családban.

Nagymamám parasztasszony volt (háztartásbeli kb 4 általánossal), szüleim kertészek voltak (képzettség és munka szerint is), én meg agrármérnök (megélhetés szerint kertész)...



De tőlem gondolhatod, hogy panelkertész vagyok...


És mondhatod a kutya-macska kölyökre is, hogy baba, senki nem fog kijavítani.

(mondjuk a "babázástól" feláll a szőr a hátamon)

2020. okt. 18. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 anonim ***** válasza:

nem értem erre miért volt szükség. oké mondd úgy hogy ülteted. attól a szakma azt még vetésnek hívja. az értelmező kéziszótár meg nem szakmai szótár, tehát irreleváns. vetjük a magot (meg a krumplit) és ültetjük a növényt. szerintem logikus.


(én is kertész családból vagyok amúgy)

2020. okt. 18. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:
Ugye, azt írtam, hogy van a szakmai nyelv, meg van a köznyelv. Ami az ország elég nagy részén elég korlátozottan használja a vetés szót, általában ültetés az ültetés. De ettől függetlenül az még teljesen helyes, mert ez az eredeti, a szakmai nyelv pedig csak egy pár évtizede kialakult dolog, az egységesítés jegyében.
2020. okt. 18. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!