Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan kezdjek neki a növényte...

Hogyan kezdjek neki a növénytermesztésnek?

Figyelt kérdés

Életemben először kezdenék bele veteményesbe -haszonövény termesztésbe, saját célra-, kifejezetten bio, permakultúrás, mulcsos gazdálkodást szeretnék, elméletéről már tájékozódtam bevezeő szinten. Bár szalmám van egy kevés, műtrágyát nem akarok, állatot meg nem tartok, szóval a kert földjével próbálkozom.


MIKOR MIT ÉRDEMES VETNI? Ez a fő kérdésem.


Tehát nem fóliasátras, nem palántaültetéses (inkább mindent magról, vagy tőről), nem vegyszeres, nem üvegházas, nem kapálgatós, nem szántásos, nem ásással történő, nem ágyásos stb, hanem permakultúrás-mélymulcsos, amit tervezek.


Szerintem bárki tud nekem ebben segíteni, akármelyik módszerrel is kertészkedik, amennyiben a közös pontokról írtok nekem, pl mit mikor kell vetni, hogyan.


Most elsősorban az érdekelne, mit és mikor ültessek? Nem mindent szeretnék, csak amit felhasználok majd. (Nem eladásra, hanem saját célra termesztenék hasznonnövényeket.)


Néztem vetésnaptárakat, és bár fóliasátor esetén azt írják, januárban is már lehet vetni/ültetni (elnézést, ha nem a megfelelő kifejezést használom), de mivel szabadföldre lesz nekem, így leghamarabb most állhatok neki vetni.


Csakhogy vitákról olvasok a tekintetben, hogy pontosan mikor és mit érdemes ültetni, pl amiatt, hogy az utóbbi években nincs árilisi fagy, sokan már februárban is ültetnek.


Mit javasoltok, kezdjek neki most feb.közepén a vetésnek, vagy várjak evvel márciusig?


Annyira kezdő vagyok, hogy sok esetben fogalmam sincs, mit lehet magról vetni, mit nem, és ha nem, akkor hogyan?


Pl a tormát asszem dugványozzák, vagy ilyesmi. De a sárgarépa magról vethető, ugye?


Az igaz, hogy multikban nem érdemes vetőmagot venni? Sokan panaszkodnak rá. Gazdaboltban, vagy hol vegyek vetőmagokat?


Vetésnaptárakban azt olvasom, hogy s.répa, fokhagyma, v.hagyma és borsó korán ültethető (talán feb-ban is).


Előre is köszi az infókat.


LÉGYSZI ABSZOLUT KEZDŐ SZINTEN ÉS APRÁNKÉNT toljátok az infókat!

Máskép nem fogom tudni feldolgozni. Nem fontos sok variáció, hanem a legesélyesebben működő érdekel, és főleg, hogy MIKOR MIT ültessek/vessek? Mit feb-ban, mit márc-ban?


Köszi. :) Egyelőre feb-márc infó elegendő.



2021. febr. 3. 18:10
 1/10 anonim ***** válasza:
79%
Komolyan gondolod, hogy ezen az oldalon szívod majd magadba a mezőgazdasági, kertészeti növénytermesztés ismeretanyagát ?? Vegyél szakkönyveket (tele van velük minden antikvárium) és tanulmányozd őket.
2021. febr. 3. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Írtam, hogy belekezdtem az elméletbe.
2021. febr. 3. 18:29
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Első lépés: eldöntened, hogy mit akarsz termeszteni;

második: mezgazd szakboltban beszerezni a szaporító anyagot;

harmadik: A szaporító anyag tasakján elolvasni, mikor, milyen módon kell elvetni.

2021. febr. 3. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszi! Tehát a tasak leírása nekem mint kezdőnek egyelőre elegendő. Rendben. :)
2021. febr. 3. 19:06
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Azért elég meredek dolgokat írsz itt.

Nem akarsz ásni nem akarsz kapalni nem veszel palántát irreális elkepzelesesid vannak.

Ha soha nem ültettél meg a kertbe akkor ősszel kellet volna jó mélyen felasoznod, hogy szetfagyjanak a rögek. Tavaszi ásás a föld állagatól függően nem igazán alkalmas. De te még ásni sem akarsz.

A permakulturas videókban látott humusz réteg hosszú évek alatt alakul ki es nem is alkalmas minden növény számára.

Na most ha megvagy az ásással es jó puha földed van akkor sem uszod meg a kapalast mert nem lehet mindent az elején amíg kicsi mulcsozni. Sárgarépát petrezselymet pl ha kikelt kikell gyomlalni meg kell ritkítani utána ha már nagy bemulcsozhatod a környezetét.

De szinte minden minden növényt az elején kapálni kell borsót is babot is hagymát is + még földet is szokták húzni a tövéhez.


Nem akarsz vegyszereket használni... Persze ez elméletileg működik szép es jó dolog de gyakorlatilag semmi hatásuk nincs.

Ha krumplit ültetsz és nem akarsz permetezni akkor szamolj vele, hogy minden nap 2x kikell menned leszedni a bogarat es a lárvákat de így lesz majd ami kikel és egy jó részét lezabalja a krumplidnak.


És mi ez a hülyeség, hogy nincsenek tavaszi fagyok nem tudom hol élsz de nálunk tavaj áprilisban -5 fok is volt de még májusban es elfagyot a krumpli egy része.


Paradicsomot paprikát karalábét káposztát palantazni kell a szobában is kinevelheted de csak májusban lehet kirakni a fagyok után.

Uborkát kukoricát babot tököt április vége felé kell vetni.

Áprilisban mehet krumplit a zöldség, cékla, zeller, saláta, retek, hagyma.

Márciusban szoktuk ültetni a borsót.

Februárban ha nagyon meleg van es alkalmas a föld elszoktak vetni a mákot esetleg a salátát is lehet de hidegen nem nől.


Nem erdemes korábban vetemenyezni a hideg földben nehezen fejlődik minden várd meg az április közepét legalább.


Ne ültess semmit februárban nem érdemes.


Ha a kerted nincs felasva akkor azzonal kezd el meg áprilisig sokat lazul a szerkezete.

Kemény ülepedett földbe SEMMIT nem fogsz tudni vetni.

2021. febr. 3. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Azért az áldás nélküli kertet is meg kell alapozni. Kora ősszel kellett volna, de ha április májusban ültetsz most is elkezdheted. Először ásd föl a tervezett veteményes helyét, jó alaposan forgasd át a földet, szedd ki a nagyobb gyökereket. Aztán vess bele mustárt, az lazítja a földet, majd a haszon növény vetése előtt lekaszálod. Így trágyázol és mulcsozol is vele.
2021. febr. 3. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

* ásás.


Illetve a Rédei vagy a budapesti kertimag kínálatát tudom ajánlani, én azt használom és teljesen bevált, és a legtöbb áruházban kapható.


6os voltam

2021. febr. 3. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem mindennel értek egyet az 5-össel, de abban a legmesszebb menőkig, hogy a termés betakarításával nem kell majd sokat fáradoznod, mert nem lesz mit, ilyen elképzelésekkel.

Ezek alapvetően is működésképtelen elméletek, de hogy mégis teremjen valami, legalább az első pár évben, amíg nem ölöd meg teljesen a földedet, ahhoz nagyon profi kertésznek kellene lenned. Akkor a magadra erőszakolt nehezítések hátrányának egy részét részben ki tudnád védeni.

Ha kertészkedni akarsz, a normál módszerrel kezdd, aztán ha belejöttél, kisebb területeken ki lehet próbálni dolgokat.

A vetőmagok nem tudják, hogy őket multiban vagy vetőmagszaküzletben árulják-e. Ne vegyél meg régit, csak előző évben minősítettet, erről ennyit kell tudni. A multikban kapható olcsó magok nem attól olcsók, hogy rosszak, hanem hogy csak ötöde magot tartalmaz a csomag.

2021. febr. 4. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként én sem értem miért akar minden kezdő kertész hirtelen permakulturát meg biogazdasagot.

En aki már pár eve csinálom sem tudnék olyan humusz réteget kialakítani es a permeteket sem elhagyni ami szükséges ehez. Ráadásul ásó kapa nélkül a betonon kemény földbe... xDD

2021. febr. 4. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Mattias ***** válasza:
100%
Az úgy nem megy, ha nem viszel be tápanyagot a talajba (pl. szerves trágya, komposzt), de az jó út, ha pl. emelt/magas ágyásban gondolkodsz, és ott lokálisan jó földdel feltöltöd (virágföld, termőföld, komposzt, érett trágya). Alá érdemes vakondhálót tenni, hogy ne túrják fel neked. Amikor a növényeid már elég nagyok, lehet pl. szalmával mulcsozni, illetve akár kartonpapírral is, csak az nem túl esztétikus. Lehet geotextillel is, csak az meg nem környezetbarát (műanyag ált.). Paradicsom, eper, rukkola, hagyma, borsó, tökök stb. ezek elég jól bírják kezdőként is. Gomba ellen lehet tejes permetet használni, bogarakat összeszedni, illetve a Neem olajos permetezés nekem bevált, de azt is rendszeresen csinálni kell. Paradicsom, ha van elég tápanyag, permetezés nélkül is elvan, csak kevesebbet terem, betegesebb lesz, de elég jól bírja.
2021. febr. 4. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!