Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mekkora konyhakertet tud...

Mekkora konyhakertet tud megművelni egy ember munkahely mellett?

Figyelt kérdés
Tehát hány négyzetméteren tud egy ember termelni, ha mellette 8 órában dolgozik, azaz nem tud egész nap a növényekkel foglalkozni?

2020. márc. 15. 14:04
 1/10 anonim ***** válasza:
39%

Embere válogatja.

Én biztos, hogy semennyit, mert alapban nem látom értelmét. Amellett az a 8 óra nem 8 óra, hanem 8,5 és erre jön még oda-vissza a közlekedés.

A szomszédom viszont nagyjából 600m2-en termelget ceruzavékonyságú répákat, gyöszös paradicsomokat, meg tököt, amit aztán fűnek-fának ajándékoz, mert senki nem eszik ipari mennyiségben tököt. De nem tud mit tenni, a vérében van, genetikusan erre van kódolva.

2020. márc. 15. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
61%

Ez attól függ, mit akar termelni az emberünk. Ha munkaintenzív növényeket termel, akkor keveset (pl. ilyen a fóliasátor alatti termesztés), ha alacsony munkaintenzitásút, (olyasmit, ami szinte magától nő) akkor nagyobb területet.


Ezt visszafelé érdemes számolni:

-mire van szüksége a családnak (nehogy töktúladagolása legyen a családtagoknak, mint ahogy egyes írja),

-mire van elég idő, kapacitás, hozzáértés?


Magánvéleményem szerint érdemes valamekkora kertet fenntartani, főleg beszerezhetetlen növényeket termesztve (zöldfűszer, téli zöldség, egzotikumok), de semmiképp se érdemes a kert rabjává válni.

2020. márc. 15. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 mindentudó99 ***** válasza:
89%
Attól függ. Én 80 gyümölcsfával elbirok. De csak egyszer kell metszeni és kéthetente permetezni. Viszont egy métert se kapálnék. Szóval nekem vetemény nem kell. Igy a gyümölcsös mellett 20 sor szőlő is van. Azt is egyszer kell metszeni klthetente permetezni. Nem nagy dolog.
2020. márc. 15. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Nekünk a kádár~kocka mögött kicsit több,mint 600 m2 van. Annyival el lehet bírni. Van benne 6 kisebb gyümölcsfa,meg kb. 80 m2-n szőlő.

A többi veteményes.

2020. márc. 15. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Konyhakertet szeretnék, tehát amiben a hétköznapi fogyasztásra szánt növények növekednének vegyesen. Gyökérzöldségek, paradicsom, paprika, hagyma, saláták, káposzta, uborka, cukkini és társai, karfiol, sütőtök, zöldbab, borsó, eper, málna, ribizli, esetleg krumpli. Hány négyzetméter lenne reális minimum?
2020. márc. 15. 23:33
 6/10 anonim ***** válasza:

Reális minimum: hány főnek, és ezekből mindből meg akarod termelni a teljes szükséges mennyiséget, tehát pl. amit lehet, eltárolásra is? Vagy csak hogy legyen egy kis friss nyaranta?

És nem mellékesen: értesz hozzá valamennyit? (Bár a kérdés alapján úgy tűnik, nem.) Ez nagyon fontos a válaszhoz, mert aki nem ért hozzá, az elszöszmötöl mindennel rengeteg ideig, miközben a hozzáértő összecsapná tizede idő alatt, jobb minőségben. Esetleg: valami géped van hozzá (tervezel), pl. rotációs kapa? Szerszámok?

2020. márc. 17. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Félreértés, nem a kereslet által akarom meghatározni, hanem a képesség által. Tehát ne a termények lehetséges fogyasztóit vegyük alapul, hanem egy napi 8 órában dolgozó embert, aki reggel és este, illetve hétvégén ér rá a kerttel foglalkozni. Az nem számít, hogy ért-e hozzá valaki vagy nem, mert előbb-utóbb úgyis megszerzi a gyakorlatot, és ne akkor derüljön ki, hogy túl kicsi a földterület. Tehát, minimum hány négyzetméter az, amin az ember elhobbikertészkedhet ilyen feltételek mellett? (Konyhakertről van szó továbbra is, elsősorban manuális megmunkálással, nem kell kombájn.)
2020. márc. 18. 00:42
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Szia, én értem a kérdést. ;) Hasonló cipőben járod, de van gyümölcsösöm is stb...

Tehát ha csak veteményest szeretnél (+ fűnyírás, stb...)

akkor én először egy 3*8=24 m2-rel próbálkoznék, nem többel!

Van vele munka, hidd el!

Először hagymát ültetnék, csemegekukoricát, retket, répát ilyesmit, aminek nem kell feltétlenül permetszer.

Krumpli később, ha rájössz az ízére a dolognak.

A tökfélékkel is kísérletezhetsz, de azt valószínű öntöznöd kell majd (illetve nekem kell, mert különben nem nő meg...)

Szóval 25 m2. Bőven elég lesz ennyit felásni, szépen megkapálni, stb...

2020. márc. 18. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"Az nem számít, hogy ért-e hozzá valaki vagy nem, mert előbb-utóbb úgyis megszerzi a gyakorlatot"

Ebben ne legyél olyan biztos. Ha nekiugrasz nagy kedvvel, de egyáltalán nem értesz hozzá, és semmi nem jön össze, akkor pár év kínlódás után befüvesíted az egészet, nem kínlódsz a kerttel. És aztán azt fogod hirdetni, hogy mindenki hülye, aki kertészkedik, mert sokkal olcsóbb megvenni. (Ami egyrészt nem igaz, másrészt nem csak a pénz miatt kertészkedhet valaki.)

És egy rendes konyhakerthez se árt a rotációs kapa: talajelőkészítés, gyommentesítés. Kézi szerszámmal ezek aránytalanul nagy munkák. Meg lehet csinálni, de az "egyéb" munkáktól veszed el az időt. Ha gyümölcsfák is lesznek a konyhakerten kívül, akkor még legalább egy 30 E-s kínai motoros permetező sem árt.

Azt nem értem, hogy miért minimumról kérdezel. A minimum m2 az 1, nem? Téged a maximum érdekelne valójában, szerintem, amit még meg lehet csinálni. A maximum minimuma, hát ezt is lehet éppen értelmezni, de ehhez meg aztán kell tudni, hogy mi az, amit már tényleg nem akarnál megtermelni, és mi az, amit igen, meg hogy mennyi kedved lesz hozzá 10 év múlva.

Na de, hogy mégis írjak valamit: ha van egy rotációs kapád, és értesz hozzá, és hajlandó vagy heti 2 délutánon 4-4 órát, valamint egyik hétvégi napon 8 órát ezzel foglalkozni, akkor meg tudsz művelni 1000 m2-t. Ami már magában foglalja a téli tárolású krumpli és hagyma megtermelését is, meg mindent, ami csak kellhet egy családnak.

Ha tárolásra nem akarsz különösebben termelni, de nyári fogyasztásra minden ilyesmit, amit írtál, még a helyigényes sütőtököt is, akkor mondjuk 400 m2-t mondanék. Ennek a munkaerőigénye bőven a lehetőségeken belül van, itt nem az a kérdés, hogy mennyit tudsz megművelni, hanem hogy mennyit akarsz termelni, mennyit akarsz vele foglalkozni.

A rászánt időt nem akkor kell rászánni, amikor épp unatkozol, hanem amikor épp valami munkát el kell végezni. Ha nem kapálsz, amikor 1-5 cm közt vannak a gyomok, akkor esetleg bejön egy esős idő, meg még valami egyéb elfoglaltság, és 10 nap múlva a veteményedet nem találod meg a fű közt. Egy 3 órás laza kapálgatás helyett lesz egy 15 órás kínlódás, amikor erővel kell verni a földet. De akkor is neked kell megcsinálni...

Nekem majdnem fél hektár föld van 4 darabban. Ebből a bő harmada a konyhakerti jellegű, van még némi fenyő és egyéb apróság, bogyós gyümölcsök, a többi gyümölcsfa, köztük tavaszi virágok (eladásra).

Na, ezen a területen kb. a munka felét végzem én magam. Hetente talán 25 órát töltök ezzel, de az nem szuszmákolás, hanem tényleg munka. Van hozzá rotációs kapám (sorközművelésre is egy 35 éves kis gép), motoros permetezőm, motoros kaszám. A gépek az összes munkának talán ötödét végzik a konyhakertben (nyilván ez is az én időmből megy). Tehát nem csökkentik le a végtelenségig a munkaóraigényt.

Ezzel szemben, ismerek olyat, aki 20 m2-rel képes egy teljes napot eltölteni. Borzasztó sűrűre ültet mindent, emiatt egyrészt semmi nem lesz rendes, mert elnyomják egymást a növények, másrészt meg még rendes kapával se fér be a sorközökbe, tehát négykézláb, egyenként kell a gyomokat eltávolítani. A betegségeket, kártevőket nem ismeri fel akkor, amikor még lehetne védekezni, csak mikor már vége mindennek. Na, egy ilyen személy soha az életben nem tanulna bele a rendes kertművelésbe. Ha kapna egy kisebb, 500 m2-es kertet, vége lenne, mert az okszerű művelés hiánya miatt hiába kínlódna rengeteget, haszna nem lenne, és feladná. "Nem éri meg".

Olyan extraprofit nincs is a kertészkedésben. De mindenképpen az jön ki, hogy ha a munkaerődet nem számolod (mert ez olyan hobbi, mint másnak a filmnézés meg a s€ggvakarás, aminek a munkaerőigényét szintén nem szokás számolni), akkor a befektetett költség tízszerese a bevétel. (De ehhez is kell azért a reális és költséghatékonyságban jártas gondolkodás, mint ahogy 20 gyümölcsfa ápolásához nem vesz az értelmes ember drága Stihl fűrészt, de 2000-hez már megveszi.)

2020. márc. 18. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Ignis Subdialis ***** válasza:
Erről a cikkről ez a kérdés jutott eszembe... [link]
2020. jún. 1. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!