Kezdőoldal » Otthon » Kert » Orchidea levele kókad?

Orchidea levele kókad?

Figyelt kérdés

Állandó hőmérsékletű panelban lakom, mindig fényes kilencedik emeleten.

Próbáltam mindent: átültettem nagy szemű kéregbe de bármit csináltam vele rohadt a gyökere, most átraktam agyaggolyóba ami után talán egy picit merevebbek lettek a levelek, de még mindig lógnak. 5 lepke orchideám közül négynek ez a gondja, de kb bármikor volt orchideám ez volt a baja. Volt hogy virágzott is de a levelek kókadtak maradtak.

Félve öntözöm gyakrabban, néha szoktam permetezni, tápot is kapnak 2-3 hetente egyszer, növénylámpa alatt vannak télen.

Azt olvastam egy alapos áztatás segít ezen, így egy-másfél órára berakram egyet-egyet próbaképp vízbe de nem változtak semmit. Biztos hogy nem öntözöm túl mert inkább száradnak el a gyökerek, egyedül egyszer rohadt amikor a kéregből kivettem, akkor levágtam mindent ami rossz és a jót hagytam meg.

Gondolom hogy az öntözéssel lesz valami, vagy még a száraz meleg panelra gondoltam hogy túl hamar kiszáradnak (3 nap telt el az utolsó öntözés óta de az agyaggolyók tapintásra csontszárazak).

Igyekeztem mindent leírni, normális válaszokat várok csak, én nagyon szeretem őket de úgy tűnik ők engem annyira nem :)



2021. febr. 14. 22:28
 1/3 anonim válasza:
Lehet, hogy átültetési sokk. Néha az orchideák nem jól reagálnak a friss közegre, főleg ha másfajta közeget használsz. Nekem is elhalt pár orchideám gyökérzete, mert nem voltam elég óvatos átültetésnél, kiegyenesítettem a gyökereket, így megtörtek, nem áztattam be átültetés előtt. Meg ugyanakkora cserépbe kerültek vissza, ami már nyílván túl kicsi volt nekik, szóval a súlytól tovább töredezhettek. Néhány orchidea esetében olyan földet használtam, ami megfolytotta a gyökerek nagy részét.(Finom növényi tőzeg volt benne és rátapadt a gyökerekre, eltömítette a cserép lyukait.) :/ Én nem használok agyaggolyót, de azt hallottam, hogy ültetés előtt érdemes beáztatni, mert ha száraz, akkor az orchideától szívja a vizet. Készíthetnél egy önöntöző setupot. Nagyon egyszerű és nem kell hozzá sokminden. Egy cserép, egy kaspó, ami nem átlátszó (algásodás megelőzése miatt+ legyen mélyebb a cserépnél), és egy mikroszálas textilcsík (pl. (Legegyszerűbb venni egy felmosófejet, amiről levágsz egy csíkot.) A cserép alján befűzöd a textilt, úgy, hogy lefele lógjanak a végei. A kaspóba aljába vizet kell önteni, ne érje el a cserép alját, csak a mikroszál lógjon bele. Ez fölvezeti a vizet és egyenletesen nedvesen tartja a ccserép tartalmát. Bocsánat, egy kicsit összevissza, de remélem segít valamennyit. :D
2021. febr. 15. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Lehetséges, hogy nagyon száraz a levegő, de az is lényeges (panel esetén), hogy milyen a levegő áramlás útja, nem az erősen áramló levegő szárítja-e ki a növényt ? Ismerve a panel lakások "szerkezetét", az ablakok alatt vannak a radiátorok és általában itt, a legvilágosabb helyen szokták elhelyezni a növényeket, márpedig itt a legintenzívebb a légáramlás, tehát nagy a kiszáradás esélye. Nálam a lepke orchideák egy északra néző bukóablaknál vannak (NEM PANEL), ott a hőmérséklet most 17-18° és az egyik éppen virágszárat fejleszt. Rendszeresen csak permetezem az ültetőközeget vízzel hetente egyszer.
2021. febr. 15. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Igazából azóta kókadnak hogy decemberben megvettem őket, eleinte azt hittem a cserépben lévő kosárka miatt ami szétrohasztotta a gyökerek jelentős részét. Az önöntöző setup tök jó ötlet, kipróbálom :)

A radiátor le van kapcsolva, egyedül az ott futó cső melegít ami tényleg a virágoktól 40cm-re van.

2021. febr. 15. 09:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!