Kezdőoldal » Otthon » Kert » Miért sárgul a paradicsom...

Miért sárgul a paradicsom levele és miért kókad a virága?

Figyelt kérdés

Vettem egy hete 20 palántát, mindegyiken már több virág is van. Hazavittem, elültettem, jól beöntöztem, és esténként öntözöm.

De nem tűnnek olyan üdének, mint mikor vettem. Igaz nem kókadtak a levelek. Csak kezdenek sárgulni. És inkább csak a virágok lógók.

Nem tudom, úgy érzem elég nedves a gyökere körül a talaj. Igaz a felszín napközben száraznak látszik, de bentebb nedves.

Úgy is gondolom, hogy talán sok vizet is öntök rá esténként.


Valóban sok lenne a víz, vagy épp az, hogy még több kéne?

Vagy természetes, hogy kicsit sárgulnak a levelei ültetés után?



2017. máj. 19. 20:32
 1/9 anonim ***** válasza:

Sajnos te sem tudod,hogy ilyen nagy,és virágzó növényeket nem szabad megvenni .Ezek a növények fóliában nevelkedtek.

és most ki lettek szedve eredeti helyükről.A hajszál szívó gyökerek mind elszakadtak,és első dolog az,hogy új gyökereket fejlesszenek ki.Mivel nem tud szívni nedvességet a növény ,vissza esik . Mire újból beindul,más a kisebb palánta is beéri a növekedésben .Nem a víz a probléma ,abból kell is sok neki most .

2017. máj. 19. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Túl sokat öntözöd.

Ha nem homokon van, akkor még ilyen meleg időben is elég 3-5 naponta öntözni. (Gondolom, nálatok is volt elég eső az elmúlt időszakban.)

2017. máj. 19. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Talán 1 hete pont erről beszélt a rádió hajnaltájt műsorában,1 egyetemi docens.Szinte szó szerint írtam le,1 válaszolóként. Döntsd el,most kinek hiszel .
2017. máj. 19. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Nem azt írtam, hogy mind hülyeség, amit írtál, hanem csak hogy a túlöntözés is lehet probléma kötött talajon, mert gyökérpusztulást, felszívódási gondokat okozhat.


Egyáltalán: szabadgyökerű, vagy poharas palánták?

2017. máj. 20. 05:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Nincs annál kötöttebb talaj az országban,mint amilyen nálunk van . Még 1 x em sikerült túl öntözni .A paradicsomot amilyen mélyre le lehet ültetni,le kell.Az szár oldalán fejlődnek ki az új gyökerek .
2017. máj. 20. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Közben kütyün olvastam a válaszaitokat, csak nem tudtam onnan írni. Köszi!!!

Szóval hát igen, lehet korábban kellett volna ültetnem, vagy olyat vennem, ami nem itt tart a fejlődésben. Kezdő vagyok... :) Viszont talán ahogy figyelem a növényeket, a levelek sárgulása ellenére, talán mégsem halnak ki, bár azért sárgulnak több helyütt. A virágok viszont nem tűnnek olyan kókadtnak, sőt már sokuk apró paradicsommá alakult pár nap alatt. Érdekes.


Poharas palánták voltak amúgy. És lehetséges, hogy a poharakból kiszedve elkövettem egy hibát??? Ujjaimmal kissé meglazítottam, széthúztam a gyökereket, nyilván sok el is szakadt. (Ezt azért csináltam, mert virágpalánták ültetésekor sose csináltam, és mikor a virágok kiszedésére vagy kiszáradása miatti kényszerkiszedésre került a sor, akkor mindig azt tapasztaltam, hogy kb úgyanúgy cserépnyi, cserépformájú maradt a gyökérzete, mintha ki se szedtem volna a cserépből. És tv-ben mondták árvácska palánta kiültetéséhez, hogy miután kiszedjük a cserépből, meg kell lazítani a gyökereket, hogy tudjanak fejlődni és szerteágazni a talajban. Ilyen megfontolásból most ezeket a paradicsompalántákat kissé megbolygattam. Talán ennél mégsem szabadott volna???)

És leültettem ami mélyre csak tudtam, de az alsó levél nyelét már nem akartam, hogy nagyon a földben legyen, annál megálltam. De azért még így is több szárrész került föld alá, mint ahogy a pohárkákban volt.


Most tényleg, hogy mennyire öntözzem, még mindig tanácstalan vagyok. :) Bár pár napig tuti nem kell, mert sok eső volt nálunk megint.


Szobanövények sárgulásakor szokták mondani, hogy túl van öntözve, ezért is gyanakodtam arra, hogy a kiültetés sokkja mellett, talán nem-e túlöntöztem és azért nem szépek...


Ja, és a talaj... ha nem is túl kötött, azért nem is a legjobb vízelvezető, szóval a kettő között inkább a kötött fele hajlik...

2017. máj. 23. 09:31
 7/9 A kérdező kommentje:
Ó, és a hajnaltájt... De rég hallottam már... Pedig jó műsor. Lesz időm lehet visszahallgatom, köszi az infót!
2017. máj. 23. 09:33
 8/9 anonim ***** válasza:

Jó választ csak jó kérdésre lehet adni.

Én abból indultam ki, hogy az ilyen nagy palánták poharasak szoktak lenni, tehát a gyökerek nem sérültek. De ezek szerint tettél róla, hogy sérüljenek...

Akkor simán csak a gyökérvesztés miatt történt a sárgulás. Az új levelek már feltehetőleg szép sötétzöldek lesznek. Az öreg levelek egy darabig még ilyen kissé sárga állapotban ott lesznek, aztán ha lesz elég új, akkor leesnek.

Ha már kis paradicsomok vannak ilyen állapotú növényeken, akkor az fog történni, hogy ezeket a paradicsomokat kinevelik, de nem nőnek meg túlságosan, közben a növények alig fejlődnek valamit. Talán jobban járnál, ha a kis paradicsomokat lehajigálnád, így a növények megerősödnének, és több, valamint jobb minőségű termésed lenne, csak egy-két héttel később.


Semmilyen növény gyökerét nem szabad széthúzni, ha szakadással jár.

Kiültetésig egy cserépben volt az összes gyökér, ezek nyilvánvalóan nem fognak elpusztulni kiültetéskor. Aztán ősszel, az elfagyott/elhalt növény kiszedésekor ez a látványos gyökértömeg ott lesz majd egyben.

De természetesen ezek a gyökerek viszonylag kevésbé vesznek részt a növény egész nyári életében, ezek főleg az első hetek növekedését gyorsítják meg nagyon. (Ha nincsenek elszaggatva.)

Ezeken kívül a növény rengeteg gyökeret fejleszt a környező talajba mindenfelé, vizet és tápanyagokat keresve, csak ezek nem tömegben lesznek, mint a cserépben fejlődő lobonc, hanem egyenként állnak mindenfelé, és nem lesznek olyan feltűnőek kiszedéskor, mert ugye könnyen elszakadnak.

2017. máj. 24. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

"Semmilyen növény gyökerét nem szabad széthúzni, ha szakadással jár. "


Hát józan paraszti ésszel magam is így gondoltam eddig, meg majd e paradicsomos kísérlet után ezután is... :) Többet nem csinálok ilyet.

KOmolyan, azt hiszem a Megyeri Szabolcs nevű kertész hangsúlyozta ki egy tv műsorban régen, hogy cserépből ki, gyökerek meglazít, stb. Úgy emlékszem árvácska volt az alany. És mivel én sose csináltam, viszont úgy vettem észre nem igazán fejlesztenek gyökeret, ha nem csinálom, ezért próbáltam most ki. Jó bár ezek inkább ilyen gyorsabban kihaló virágok voltak.


Én nem tudom miért van, de ha veszek egy palántát, akár virág, akár zöldség, a cserépben/pohárkában olyan tömör minden, semmi föld nincs benne, és a gyökerek kívül teljesen körbeveszik az egész cuccot.

Muskátlinál meg mindig olyannal találkozok, hogy valami szövethenger van a gyökerek közt. Jó, gondolom ebbe teszik a dugványt. Csak azt nem értem ha nagyobb pohárkába teszik utána, akkor miért nem veszik le ezt a szövetet... Elbomlani nem nagyon szokott, viszont olyan, mintha megfojtaná a gyökereket. Annyiszor pusztultak már ki muskátlijaim, és a végén az látszott, hogy ott az a szövethenger, és alig van körötte gyökér.

Ezek miatt gondoltam, hogy talán jó ötlet lazítani kiültetés előtt. Kár, hogy pont a parinál kísérleteztem.:)

2017. máj. 26. 08:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!