Kezdőoldal » Otthon » Kert » Fogtam szőlőmagot tavaly...

Fogtam szőlőmagot tavaly ősszel. Mit lehet vele kezdeni? Mekkora eséllyel fog jó minőségű szőlőt teremni?

Figyelt kérdés

Olvastam egy másik gyakoris kérdésnél ezt,

hasonló esetre, tehát összegyűjtött magból házilag szaporítani:


"...a termés minőségére nincs biztosíték. Mondjuk, 80-90 %, hogy rosszabb minőséget fogsz kapni, mint amiből a magot szedted. A szőlőnemesítők talán 1000 magoncból találnak egyet, amit érdemes új fajtaként bejegyeztetni."


Konkrétabban az érdekel engem, hogy 100-200 fogott magot még ősszel érdemes elvetni, amikor megeszi frissen a szőlőt az ember, és ha igen: mikor, hogyan?


Vagy pedig inkább későbbi hónapokban, akár most, tavasszal jobb elvetni a magtartott magvakat?


Elsősorban vegyszermentes szőlő kapcsán érdekel, mert olyan magjaim vannak.


100-200 fogott szőlőmagból legalább egy kevés szőlő inda ki fog serkenni? Tényleg elég rossz minőségű lesz a többsége? Lesz köztük jobb fajta is?



2021. ápr. 1. 16:52
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

Hat azt mar most kell.

Ameddig alszik ha mar pattanak a rügyek a vesszőn akkor mar késő.

A szőlő vesszőn vannak rügyek.

Metszéskor is visszametszed 2 rügyre az a rövidcsak van a szalvesszős metszés amikor egy egész vesszőt hagysz meg sok rüggyel stb

Szoval látod rajtad hol a rügy,

Egy 4-5 rügyes vesszőt beszursz a földbe az utolsó rügy lehet a felszín közelében.

De ezzel a módszerrel direkt termőket szoktak szaporítani, delawar, concord,

Izabella, otello, noa stb

Nemes szőlők jó része ki sem hajt ilyen módszerrel.

Ha olyan fajtát ültetsz ami kihajt akkor is kevés fog megmaradni 10 ből olyan 3-4 marad életképes. Sokszor kihajt aztán elszarad.

Ráadásul 2-4 évvel később fog teremni mintha vennel egy oltvanyt.

2021. ápr. 1. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:
Értem, legalábbis úgy tűnik, értem. :) Köszi!
2021. ápr. 1. 22:13
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

Youtuben keress rá Rebrik szőlészetre.

Ő ugyan nemes csemege szőlőkkel foglalkozik, (meg méhészettel).

Ne az legyen az etalon, de alap infókat tudsz tanulni a videóiból a szaporításról, meg ugy általában, hogyan lesz jó termés.

2021. ápr. 1. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:
Lehet h megnézem majd, csak az a bibi, hogy még inkább alapvető kertészeti infókkal se vagyok tisztában, így ránézésre meg se tudom különböztetni egymástól a nemes szőlőt, illetőleg a nem nemes szőlőt. Vagy mi is a kategória neve... :)
2021. ápr. 1. 22:52
 15/21 anonim ***** válasza:
Akkor ültess babot v borsót... 😂😂
2021. ápr. 1. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:
Hát ez az, zöldséggel fogom kezdeni. :) Csak azért írtam ki a kérdést, mert van szőlőmagom, meg őszim. :) Hátha jó lesz valamire, gondoltam én... :) De hát nem jött be. Hacsak nem az őszibarackkal...
2021. ápr. 1. 23:06
 17/21 mindentudó99 ***** válasza:
Ki hajt a szőlővessző is bármelyik csak kissebb eséllyel marad meg mint a vásárolt gyökeres vessző. Lényeg hogy locsolgasd ia hogy nee száradjon ki . A barackmagot mikor megeszed már ültetheted is a magot. Rakhatod iskolába is aztán ha kikelnek szétülteted. Nekem nönek a fák alatt a lepottyant gyümölcs magjai.
2021. ápr. 2. 04:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
Ha homokfölded van, akkor kísérletképpen csinálhatod. De dugványozni szintén nem érdemes, ha nem homok van a kertedben. Azért szokták főképpen oltani, mert az eurázsiai szőlő gyökerén megél a filoxéra nevű állatka, és tönkreteszi az egészet. De ha amerikai szőlő alanyra oltod, annak a gyökerén nem él meg a filoxéra. Ha tudsz szerezni alanyvesszőt, akkor nem nagy kunszt oltani, egy amatőrnek is sikerülhet a fele, ha ésszel csinálja. Némelyik direkttermő is jó lehet alanynak, de nem mind. Az ilyen direkttermőket egyébként lehet dugványozni, mert ezek is pont azért direkttermők, mert oltás nélkül is teremnek.
2021. ápr. 2. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
Kérdező, nulla kertészeti tapasztalattal rögtön szőlővel kezdeni az kb. olyan, mint friss jogosítvánnyal Forma1-es autóba ülni.... :)
2021. ápr. 2. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Ha magról akarsz valamit akkor talán a legszívósabb a szilva és a meggy, (persze a falusi régifajták). Apróbb lesz ugyan a termés, de nem kell annyit foglalkozni vele elvannak (legfeljebb kukacos lesz a gyümölcs, de ez azt is jelenti, hogy ehető és nem mérgezett vegyszerrel).


A barack is kikel és lesz gyümölcse, de kb 5 év mire kiderül, hogy milyen. S a barack félék elég kényesek betegségekre.

2021. ápr. 2. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!