Kezdőoldal » Otthon » Kert » Determinált paradicsomot is...

Determinált paradicsomot is szokták/érdemes kacsolni?

Figyelt kérdés

Nekem eddig mindig folytonnövő paradicsomaim voltak, idén lesz először bokros. Nézelődtem, hogy hogyan szokták ezt nevelni, kell-e valamit tudni róla, és összezavarodtam, mert van ahol azt írják, hogy ugyanúgy kacsolják, van aki azt írja, hogy ezeket nem kell, sőt nem is szabad.

Most ebből mi az igazság? :)


2021. ápr. 16. 00:17
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A determinált azt jelenti, hogy a növény növekedése megáll egy fajtajellemző méret után, ez viszont nem egyforma.

A nagyobbra növő fajtákat érdemes kacsolni, hiszen azok is olyannyira besűrűsödnek, hogy nem hatol át rajtuk rendesen a napfény és termés helyett lombozatot termelnek, de azért egy-egy kacsot meg lehet hagyni, ahogyan alakítja az ember a növény formáját, azokon másodlagos virágzat fejlődik és a letermés után nem feltétlenül kell kidobni a növényt, ha van elég helyed, mert ez is beérhet, esetleg zöld paradicsom formájában felhasználhatod, ha késői fajta.

Az apróbbaknál, mint a most kedveltté vált törpe koktélparadicsomok, viszont felesleges a fattyúhajtásokat leszedni, ott elegendő csak a legalsó leveleket eltávolítani, hogy a felfröccsenő víztől ne gombásodjon, de persze itt sem árthat néhol egy kicsit ritkítani, hogy szellősebb legyen, vagy ha látod, hogy ez is nagyon bokrosodik, de itt többnyire nem szükséges, ez ízlés kérdése, meg az, hogy milyen fajta az a paradicsom. Ezt úgy értsd, hogy mennyire hajlamos a burjánzásra.

A vetőmagon általában feltüntetik, mekkorára nő meg, ez támpont lehet, de a tapasztalat dönt.

A magasabbra növő fajtáknak a fattyúhajtásai is komoly méretet képesek elérni, ezeket majdnem ugyanúgy kell kezelni, mint a folyton növőket, általánosságban minél alacsonyabb fajta, annál kevésbé kell ritkítani a lombozatát, bár bevallom a legalsó kacsokat ezeknek is le szoktam szedni, de csak amikor már elég levele van, így nem bokrosodik annyira, kevésbé kusza a kinézete.

2021. ápr. 16. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Az is fajtajellemző, hogy mennyit köt. Némelyiken több paradicsom lesz, mint levél, és nem tudja rendesen kinevelni, aprók és ízetlenek maradnak. Ezeket is lehet kacsolni, vagy a kicsi paradicsomokból leszedni a felesleget. Ha nem ismered a konkrét fajtát, akkor csak akkor kacsold, ha már látod, hogy túl sok lesz a hajtásból v. termésből.
2021. ápr. 16. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2021. ápr. 16. 11:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!