Kezdőoldal » Otthon » Kert » Walipini építésekor, ha...

Walipini építésekor, ha leások talajvízig és feltöltöm humusszal akkor a talajvíz mocsarassá teszi?

Figyelt kérdés

Ez egy talajba süllyesztett üvegház (walipini)


Az egész 1.5méteren mélyen lenne, és 3m mélyen van a talajvíz, de mivel a föld agyagos kb 1 méter alatt, a terv az lenne, hogy kicserélném az agyagos földet humusszal/jó vízáteresztő földel

( Mivel ide lesznek beültetve a növények és azok nem bírják az agyagos földet )


A gond az, hogy nem ismerem a talajvíz ezen tulajdonságát, ha leások akkor az elkezd szépen lassan feljönni, feljebb jönni mint amilyen mélyen azelőtt volt, vagy megáll ahogy rátemetek 1.5m-nyi földet?


2021. okt. 3. 09:49
 1/4 anonim ***** válasza:
Szerintem addig jó amíg nem bojgatod meg a talajvíz feletti agyagot. Eleve ha olyan magas a talajvíz akkor csapadékosabb időben elöntheti az egész földbe süllyesztett dolgot a víz. Mivel alacsonyabban lesz mint a terület többi része. Olyan ez mint egy pince, pincékben pedig gyakrab feljön a talajvíz. Nálunk 5 méteren van a talajvíz olyan 4-6 évente feljön a pincébe is. Szóval gondolod át jó ötlet-e egyáltalán olyan helyre süllyesztett üvegházat építeni ahol eleve magas a talajvíz. Ha megbontod a vízzáróretegeket akkor szerintem garantált, hogy gyakran lesz víz alatt az üvegházad.
2021. okt. 3. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Koszi a valaszt
2021. okt. 4. 12:31
 3/4 anonim ***** válasza:

Igen, ez a lényeg, a talajvíz szintje nagyon ingadozó. Ha most, ilyen aszályos nyár után 3 m-en van, akkor erősen csapadékos évben közvetlenül a talajszint körül lehet. Nekem a kertemben olyankor elég leszúrni az ásót, és a lyuk telefut vízzel. (Észak-Alföld.) De már arra is volt példa, hogy a talajvíz belvízzé vált, azaz annyira megemelkedett, hogy a mélyebb részeken feljött a talajfelszín fölé.

A talajvíz szintjét egyáltalán nem befolyásolja semmi. Az adott területen vízszintesen helyezkedik el a víz teteje, mint talaj nélkül. Csak minél tömörebb föld van alatta, annál jobban felissza a vizet. Laza talajban kevésbé. De ez olyan sokat nem számít. Zárt részben nem tudom, de szabadban kb. olyan 30-50 cm mélyen lévő talajvíz esetén tud teljesen száraz lenni a felszín. De alatta azért még olyankor is laza, saras, csak maga a felszín száraz.

2021. okt. 4. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Hmmmm....

Ezek szerint Debrecenben ne is álmodjak walipini készítéséről?

Sejtettem, mert olykor a fúrott kút aknájának alján is bokáig érő víz van.

Kár ... :(

2022. jan. 20. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!