Kezdőoldal » Otthon » Kert » Öreg szőlőtőkét át lehet...

Öreg szőlőtőkét át lehet sikeresen ültetni?

Figyelt kérdés

Elköltözünk, másik településre. Az új ház kertjében nincs semmi ültetve. Viszont amit itt hagyunk, hiányozni fog sok növény!

A kisebbeket át tudjuk telepíteni. A fákat nyilván nem... Viszont a szőlő miatt nagyon fáj a szívem! Igazi csemegeszőlő is van közte!


Tudom, hogy mélyre megy a szőlő gyökere, és az egészet kiásni nem lehet. De ha csak rövidebben beások és elvágom, akkor másik helyre beültetve életre tud kelni és ereszt új gyökereket?

HOgyan csinálhatnám?



2022. jan. 26. 08:17
 1/7 anonim ***** válasza:
89%

Szerintem nem lehet áttelepíteni, viszont vesszőről lehet sikeresen újat nevelni. De azt ősszel kell letenni.


" A sima dugvány egy szőlővessződarab, amit levágunk a tőről, és elültetjük. Ha jól csináltuk, akkor valószínűleg meggyökeresedik, és 2-3 hónapon belül növekedésnek indul.


A szőlő futónövény, de jól formálható. A talajban való szaporításkor 4-5 szemes vesszőt dugjunk a jól előkészített, azaz mélyen fellazított talajba. Ügyeljünk rá, hogy egyenesen álljon, és csak a felső két rügy legyen a talaj felett. Ezután húzzunk földet, bakhátat a talaj felett maradt két rügyre is, ezzel óvjuk a fagytól. Ahogy kitavaszodik a gyökeresedés után megjelenik a hajtás is, a bakháton előtörve; ekkor a föld-feltöltést lebonthatjuk."

[link]

2022. jan. 26. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Esélytelen.
2022. jan. 26. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Az egyes nagyon részletesen leírta. Ha van bőven vessző,akkor 2 szálat is letehetsz,a biztonság kedvéért . A veszőket lehetőleg ültetés előtt vágjad le .Én mindig így pótolom a hiányokat.

Nagyon is esélyes az ilyen telpités . Ha kevés acsapadék ,öntözni kell.

2022. jan. 26. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
62%
Én próbáltam, nem ment.
2022. jan. 26. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Én telepítettem át felnőtt tőkéket, miután ipari parkot alakítottak ki egy addig mezőgazdasági területen, és a nép mentette, amit lehetett. (Utána eldózerolták a maradékot.)

Megmaradt szinte mind, de sok értelme nem volt, mert borszőlők lettek, ill. Othello is volt, amiből úgyis volt nekem egy csomó.

Minél több (legalább több 20 cm-es) gyökérrel kiásod, a föld fölött meg a legalsó vesszőből hagysz 1-2 rügyet, minden egyebet levágsz. És ezt legkésőbb február közepéig tedd meg, mert utána már erősen folyni fog a leve.

De lehet venni tetszőleges csemegeoltványokat, szóval nem éri meg a munkát. Pl.: [link] meg sok egyéb hely.

Akinek eladtátok a házat, az sokkal többet veszít, mint amit ti nyertek az áttelepítéssel.

Dugványozni nem érdemes, hacsak nem homokföld van a kertetekben. Kötött talajon szinte mindenhol el van terjedve a filoxéra, ami kipusztítja a saját gyökerű európai szőlőt. Egy üres kertben persze nincs ott, de lehet, hogy mire már épp teremni kezdenének az új tőkéid, akkor jön át a tizedik szomszédból, és akkor fognak kipusztulni miatta a szőlőid. Vagy jobb esetben, ha eleget permetezel, csak nem fejlődnek sehová, és évi pár fürt lesz a maximum.

Úgyhogy, szerintem, legjobban jársz, ha veszel pár csemegeoltványt. (Ameddig még van.)

2022. jan. 26. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 mindentudó99 ***** válasza:
Jól körbeásod. Azért valamennyi hajszálgyökér legyen rajta. Meghagysz egy hosszú vesszőt. Ezt rátekered az öreg tőkére és felállsz a vesszővel az új helyen. Úgy hogy a régi tőke egy nagy gödörbe a föld alá kerüljön beiszapolva. Csak a vessző álljon ki két rügyre. Lényeg hogy a vesszőt tekerd körbe a tőkén így az ke tud gyökeresedni így a tőke is megújul. Sokszor csináltam mind megeredt
2022. jan. 26. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ha oltvány (és valószínűleg azok a csemegék), akkor így nem lesz jó. Annál a nemes rész nem kerülhet földbe.
2022. jan. 26. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!