Kezdőoldal » Otthon » Kert » Muslincak a komposztaloban?

Muslincak a komposztaloban?

Figyelt kérdés

Sziasztok nemreg kezdtem el komposztalni a kertben vettem egy muanyag komposztalot ami fel napot arnyekban van. Viszont ha felnyitom tele van muslincaval. Ez

Problemat jelent?


2022. máj. 26. 06:13
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem a muslica a gond, hanem hogy a muslica azt jelzi, hogy sok olyan dolgokat tettél a komposztálóba, amiket nem feltétlenül kellett volna. Azaz, olyasmit, ami be tud rothadni.

A műanyag komposztálók fele alkalmatlan, nem enged be elég levegőt, és ez önmagában rothadást idéz elő.

2022. máj. 26. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Figyeltem es csak olyat tettem bele amit szabad. Az utobbi heten inkabb zoldseget meg gyumolcshejat / gyumolcs maradvanyt az igaz mert meg nem kellett fuvet vagni. Ra kellene szornom valamit? Egyebkent nem budos. Van egy kislanyom es 2-3 naponta pucolok almat banant stb . Az alapozast fanyesedekekkel kezdtem.
2022. máj. 26. 06:24
 3/8 A kérdező kommentje:
Tobb kertszakerto oldalat atneztem es mindenhol ajanljak a muanyag komposztalot. Szerintem en rontottam el valamit
2022. máj. 26. 06:27
 4/8 anonim ***** válasza:
68%

Nem az a baj, hogy műanyag, hanem a kivitelezése lehet rossz. Némelyik teljesen zárt, nem szellőzik.

A zöldség és a gyümölcshéj az tipikusan berothadós, és tipikusan olyan cucc, amire mennek a muslicák. Ilyet csak félszáraz (vagy teljesen száraz) fűvel keverve szabad rátenni, úgy nem annyira rothad össze.

A fanyesedék hiba volt, alulról tudna nedvességet kapni a párától, amitől komposztálódna az anyag. Szárazon csak száraz szemét lesz belőle. Bár ha alulról is teljesen zárt, akkor ilyen szempontból is alkalmatlan az edény. (Nálunk az önkormányzat adott ingyen ilyen vacak komposztálókat, én telefurkáltam az alját 30-as körüli lyukakkal.)

Ha még nem sokminden van a komposztálóban, akkor érdemes lenne teljes árnyékba állítani, és a fanyesedéket eltávolítani.

A füvet se szabad úgy frissen beleszórni nagy mennyiségben, mert az is bepenészedik, berothad műanyagban. (Lécből készült komposztáló tetejére vékonyan lehetne frissen is.) Kiterítve kell félig megszárítani, és utána komposztálható. (Ha utánanéztél, tudnod kell, hogy a komposztálódást oxigént igénylő gombák és más mikroorganizmusok végzik. Ha nem kap a komposzt elég oxigént, akkor oxigént nem igénylő (anaerob) baktériumok rothasztják be az anyagot. Így is lesz komposzt, de kevés és rosszabb minőségű. Nem mellékesen, bűzleni fog. Helyes komposztálás esetén nem büdös, hanem gombaszagú.)

2022. máj. 26. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Nincs alja a komposztalonak. A fanyesedeket irjak mindenutt hogy kell ala gondolom a szellozes miatt. Ertem az aggalyokat de ha mar megtortent a baj valahogy orvosolni kene. Homokozoba valo homokot tudnek most raszorni. Azt lehet?
2022. máj. 26. 07:29
 6/8 anonim ***** válasza:
Az én komposztomban is nyuzsognek a muslicák a beledobott gyumolcs hulladek miatt, de én nem aggodom mert szép fekete és kellemes föld illata van. Szerintem a bogarak jelenlete önmagában nem jelent problémát, a talaj is tele van velük.
2022. máj. 26. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Homokot szerintem felesleges. Pár marék füvet, gyomot szedhetsz esetleg rá.

A muslica önmagában nem baj, segít lebontani az anyagokat, mielőtt megrothadnának.

2022. máj. 26. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Kepzeljetek ma jol atforgattam es sokkal kevesebb a muslica homokot nem dobtam ra inkabb mert olvastam hogy fold kell. Nemsokara kerul ra meg kis fu is. Nem budos nalam se szerencsere :)


Koszonom a hozzaszolasokat!

2022. máj. 26. 20:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!