Kezdőoldal » Otthon » Kert » Egy nagyobb házi kerti gyümölc...

Egy nagyobb házi kerti gyümölcsös telepítése előtt állok. Az alábbi listában szereplő fák közül melyikkel kinek milyen tapasztalata van?

Figyelt kérdés

Igyekeztem gyenge vagy középerős növekedésű fajtákat összeválogatni, mivel 4méter lesz a tőtávolság, így ez volt a fő szempont a fajták kiválasztásánál.


Viszont semmi tapasztalatom nincs ezekkel a fajtákkal. Ezért ha valakinek van valamelyikkel tapasztalata, az leírhatná. Akár pozitív akár negatív.



ŐSZIBARACK:

1 Early Redhaven

2 Vörösbelű őszibarack


KAJSZI:

2 Budapest

3 Pannónia


MANDULA:

2 Tétényi kedvenc

1 Tétényi bőtermő



KÖRTE:

2 Nijisseiki

1 Császárkörte


ALMA:

2 Kathy

1 Redspur delicious

1 Apistar


MEGGY:

1 Feketicsi Meggy

2 Maliga emléke


CSERESZNYE:

2 Carmen

1 Van

1 Aida


SZILVA:

1 Stanley

1 Jojo

2 Topend Plus


NASPOLYA:

2 Szentesi rózsa


DATOLYASZILVA:

2 Tipo

2 Rojo/Rosso Brillante


2022. nov. 21. 18:11
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem szakembert (kertészt) kérdezz, itt max. kis konyhakertes emberek fordulhatnak elő...
2022. nov. 21. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha jók a porzópárok nem látok kivetni valót benne. Fontos hogy milyen alany, pl. Ha m9es alanyod van akkor jó a 4 méter,
2022. nov. 21. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
2as választ folytatom, de ha mm9es az alanyod akkor kevés a 4m,főleg az extenzív fajtáknál.
2022. nov. 21. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Nekem csak általános tapasztalatom van. A nagy gyümölcsű fajták csábítók, de a gyakorlatban derül ki, hogy mennyi hullik le a legkisebb szélmozgásra. Sok esetben nem a fajta a lényeg, hanem a betegségekkel szembeni ellenálló képesség. Ne csak fát szerezz be, hanem permetezőt és permetszert, mert ha nem optimális fekvésű és széljárású a terület, akkor a monilia elviszi a meggyet, cseresznyét, a tafrina az őszibarackot stb. Tanuld meg a metszést, mert pl. az őszibarack fák gyorsan felkopaszodhatnak és akkor nekik annyi.
2022. nov. 21. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Mennyit akarsz ültetni?
2022. nov. 22. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Kb 35-öt, a már pár éve elültetett 15db mellé.
2022. nov. 22. 09:30
 7/9 anonim ***** válasza:

Őszi:

Az Early redhaven egy közepes ízminőségű barack, viszonylag érzékeny a moníliára, és ízben messze elmarad a Redhaventől.

Vörösbelű mint hivatalos fajta nem tudom, létezik-e, ami nekem volt ilyen lilás belű, az totál ízetlen volt, plusz jó évben a tizedét tudtam megmenteni a moníliától.

Ha különlegesen finomat szeretnél, akkor a Nektár H az, amit ízben nem lehet felülmúlni. Hátránya, hogy viszonylag elfagyós, tehát csak védett fekvésbe jó, és ez se valami vastag héjú, tehát ha éréskor esős az idő, akkor moníliára hajlamos.

Meggyből nem tudom, gondolkodsz-e Korai meteoron. Közepes szemű, finom, és ami a lényeg: általában korábban megérik, mint hogy a cseresznyelégy nekimegy a meggyeknek és cseresznyéknek.

A mandulák jók, de kell neked ennyi? Ha nem üzleti céllal gondolod, akkor érdemesebb lenne keresni egy önporzós fajtát, az is teremne annyit, ami elég, és nem fenyegetne a probléma, hogy egy kipusztulás után nem lesz porzófajtád.

Japán körtét ne ültess. Egyet se, nem hogy kettőt. Nekem van, semmi íze, most adtam oda a szomszéd birkáinak 4 vödörrel. Egy előnye, hogy sokáig eláll. De arra a Serres Olivér körte is alkalmas, és bár nem a létező legjobb körte, de legalább normális ízű.

Szilvából a Stanley az, ami minden célra kiváló, és üzembiztosan terem.

Naspolyából se értem, minek 2 fa. Nekem 1 van, idén is lett rajta vagy 30 kiló, pedig még nincs 10 éves fa. 10 kilónál többet nem eszik meg egy család, mielőtt tönkremenne.

A Szentesi rózsa amúgy a legjobb választás. A Holland óriás nevének ne dőlj be, hatalmas, de nem jó. Az egyik telkemen volt, de átoltottam Szentesire.

Datolyaszilvából ezek jók, de csak kimondott védett helyre jók. -16-nál már kezdenek elfagyni, tudomásom szerint. Kisebb termésű, de valamivel fagyállóbb a Hana Fuyu. Vagy még jobbak azok, amik virgíniai szilvával vannak keresztezve, azok még kisebbek ugyan, de úgy -20-ig bírják. Nálam a Nikita's gift ezek közül a legjobb. De ebből is elég egy családnak 1 fa, az eladás meg problémás. Jelenleg is árulok termést, a kutyának se kell, 80 Ft/db áron.

Meg még egy plusz vélemény: 4x4 m-re nem lett volna szabad fákat tenni. 5x5 még elmegy, ha nem erős növekedésű fajták. Ha még kicsi fák, akkor ásd ki őket, és ültesd széjjelebb. Még nem láttam olyat, hogy 4x4-ben normális módon tudtak volna fákat tartani. 6-8 évig oké, de ha megnőnek, egymásba nőnek. Ha erősen metszed, akkor meg hoznak 2 m-es hajtásokat, virágrügyet meg nem annyira. Őszinek jó a 4 m, de másnak nem.

2022. nov. 22. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

#7 Köszönöm a nagyon részletes leírást és tanácsokat!


Valóban, azt hogy mi a tervem velük azt nem írtam le.



Naspolyából lekvárt is szeretnék készíteni, azért szeretnék belőle kettőt.


A mandulát is eltevésre szánom, hogy egész évben legyen (ha mást nem lefagyasztva)


Almából, körtéből friss gyümölcslevet vagy ivóléként eltéve


A többi gyümölcsből pedig ami nem fogy el frissen, szintén lekvárt vagy aszalt gyümölcsöt.



Japán körtéből akkor csak egyet ültetek kettő helyett, ha már kinéztem enne a fene hogy vajon milyen lett volna. (gyümölcslének talán jó lesz)

a másik helyére pedig teszek egy Nektát H vagy Redhaven őszibarackot.


A meteor meggyről azt írják hogy erős növekedési erélyű, ezért azt nem merném megkockáztatni. Az elültetett fák már kb 4 évesek így azokat már nem hinném hogy átlehet ültetni, így most már marad a 4 méter.

2022. nov. 23. 13:01
 9/9 anonim ***** válasza:
Körtéből a Vilmos, cseresznyéből meg a Germersdorfi a legjobb szerintem.
2022. nov. 23. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!