Kezdőoldal » Otthon » Kert » 1000 literes IBS tartály...

1000 literes IBS tartály szétfagy télen, ha félig víz van benne?

Figyelt kérdés
Sajnos egyre kevesebb eső van tavasszal, viszont ősszel jelentős csapadék szokott lenni. Arra gondoltam, hogy ezt kéne összegyűjteni. Már évek óta van 2db 60 literes műanyag hordóm kint, ezekbe télen belefagy a víz, de nem lesz semmi bajuk. ( nyilván ez anyagfüggő: ezek a hordók az a zsíros tapintású, nem ragasztható anyagú műanyagból vannak, a pontos nevét nem ismerem, de szerintem az IBS tatályok is ebből vannak). Nemrég beszéltem valakivel, aki a múlt télen az IBS tartályát se engedte le teljesen, annak sem lett baja. Leginkább azok válaszát várom, akik már rendelkeznek tapasztalattal erről a dologról. Sajnos pincém nincs, és elásni sem akarom a tatályt). Köszönettel veszek minden hozzászólást, Jó egészséget mindenkinek!

2022. nov. 27. 16:20
 1/10 A kérdező kommentje:
Bocsánat, elírtam: természetesen IBC tartályról van szó!
2022. nov. 27. 16:25
 2/10 anonim ***** válasza:
33%
nem, a betont, térkövet, téglát szétnyomja de tudvalevő, hogy az IBC ezeknél keményebb.
2022. nov. 27. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Rugalmasabb.

Az alját nyomja meg, de nem használ neki.

2022. nov. 27. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
90%
Én nem kockáztatnám meg. 2 is üressé tettem ,de még a műanyag hordókat is.
2022. nov. 27. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Annyit tudok mondani, hogy a közvetlen szomszédomban a háza 4 sarkán van levezetve a csatornavíz és mindegyik alatt van egy 1m3-es tartály.

Télen-nyáron ott vannak.

2022. nov. 27. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
90%
Vagy igen, vagy nem. Ha hetekig kemény fagyok vannak és csonttá fagy az egész, akkor szétnyomhatja. Ilyen tél az utóbbi években nem volt, de ez a jövőre vonatkozóan nem zár ki semmit.
2022. nov. 27. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Igen, attól függ, hogy mekkora a fagy, azaz mekkora hőtágulást kell elszenvedni a tartálynak. A jég 0-ról -10-re való hűlésekor kicsivel több, mint 5 cm-t tágul méterenként. Ha ezt véletlenül túl is éli egy PE tartály, az tartós deformációval jár.

A tartály nem kerek, ami ellenállóbb lenne, hanem sarkosabb, és a kis ívek vannak leginkább veszélyben, mert ott kis felületen koncentrálódik az erő. (A nagy sima oldalak legfeljebb kidudorodnak, és kész.) A kifolyóról nem is szólva, ami főleg veszélyeztetett.

1 m3 víz persze sok hőt tárol, tehát hosszú, folyamatos lehűlés kell már ahhoz is, hogy teljesen befagyjon a tartály közepén is a víz, a teljes -10 meg már igazán extrém dolog, amihez olyan hideg kellene, ami már legalább 6 éve nem volt. Ha félig van a tartály, akkor könnyebben átfagy (a kevesebb tárolt hő miatt), a vízszintes tágulás szempontjából meg nincs jelentősége, hogy meddig van vízzel.

Én ilyen drága tartályt nem kockáztatok, de 220 l-es műanyaghordóba már fagyott bele víz. Az alját kinyomta, elrepedt. (Mondjuk, meg tudtam csinálni. Egy járdalappal visszaütöttem a kitüremkedett részt, és benzinlámpával, valamint egy laposvassal szépen befoltoztam a lyukat. A hiba helye látható, de az esővíz megmarad benne.)

Én azt szoktam csinálni, hogy ha február közepe felé már úgy néz ki, nem lesz komoly fagy, akkor beüzemelem az IBC-t, így a télvégi esők, kisebb havak vizét már megfogom. Ha vannak, ugye...

2022. nov. 28. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Egy olyen tartály 40 ezer forint.

Nem kockáztatok, tegnap mind a hármat beraktuk a pajtába.

2022. nov. 28. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Sok érdekes és hasznos információt kaptam, köszönöm mindenkinek a tanácsokat!
2022. dec. 10. 11:51
 10/10 anonim ***** válasza:
Én kint szoktam tárolni, a helyén, csak víz nélkül. Holnap leengedem még a mai esőt is belőle, aztán elvan ott tavaszig. Februárban már be szoktam üzemelni, ha úgy néz ki, hogy nem lesz már komolyabb fagy. (Ha mégis, akkor megint leengedem, de erre még tán egyszer volt példa.)
2022. dec. 10. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!