Kezdőoldal » Otthon » Kert » Milyen növényvédő szerrel...

Milyen növényvédő szerrel védjem a szilvafáimat és a szőlőimet?

Figyelt kérdés

Nemrég lettem egy kisebb telek tulajdonosa, amin rengeteg szilvafa és szőlő is van. Úgy tudom tavasz előtt, rügyfakadáskor kell egy lemosó permetezés?

Ez miből is áll pontosan? És mikor kell pontosan alkalmazni, február, március? Utána melyik hónapban jön a követlező permetezés?


2023. febr. 27. 20:13
 1/4 mindentudó99 ***** válasza:

Először is meg kell metszeni mindent. Ha kész lemosózod pl Bordói lével. Gazdaboltban megveszed. Aztán éven át permetezed . Gyümölcsfát ha sokat esik monília ellen mindenképp plusz rovarölővel. Felszívódó szerekkel. Nedves időben két hetente. Egyébként ritkábban és igény szerint. Szőlőt virágzasig kontakt szerekkel virágzás után felszívódóval. Ha tíz centis a hajtás kezdheted is

Száraz meleg időben a lisztharmat karosít. Nedves időben a peronoszpóra leginkább de szürkerothadás is. Kontakt szerekkel 7-10 felszívódóval 10-14 naponta.

2023. febr. 27. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom a szomszédnak is vannak gyümölcs fái.Tőle sokat tanulhatsz,elleshetsz.
2023. febr. 27. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Milyen szilvafajta, mert vannak olyan extenzív fajták amiket a kutya se permetez mégis terem (itt fel kell készülni rá, hogy egyik évben törik a fa annyi lesz rajta, a másikban meg csak pár szem). Ha valami jobb oltott akkor érdemes permetezésben gondolkozni.

Megint ha hatalmas nagy fákról beszélünk akkor a metszést el lehet felejteni, max a vízhajtásokat, száraz ágakat vágod le.


De ha ennyire párhuzamos vagy a témával akkor kérj valakitől segítséget élőben.


Lemosó permetezést késő ősszel(levélhullás után) és kora tavasszal(mielőtt a rügyek mozogni kezdenének, elve egy kicsit visszafogja a rügyfakadást, szóval ha olyan az idő már bőven lehet csinálni és még ezzel esetleg kicsit véded a fagykárok ellen is) szoktak, amikor van legalább 10 fok és van ideje rászáradni a permetnek (2 óra).

Valamilyen rézkészítménnyel. Ugyanakkor 2 hétre rá olajos lemosást is lehet csinálni, ami pont az élősködőket, rovarokat fogja kicsit meg. Van olyan is ami együtt tudja a kettőt (pl. Vegasol).


Szőlőt mindenképp kell metszeni. Ugyanakkor hacsak nem valami nagyon kényes fajtád van ezt a 2 hetente permetezést nem ajánlom, hacsak nem valaki mással akarod megetetni a szőlőt.

Lisztharmat ellen kén alapú szerekkel, peronoszpórára meg rézzel lehet menni.

2023. febr. 27. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Hát, erre a kérdésre mindenki mást mond...

Én pl. a lemosózást 25 év után feladtam, nem láttam értelmét. Viszont én tudom, mi ellen kell mindenképpen megelőző módon permetezni, és felismerem a problémák első jeleit. Hozzá nem értőnek a lemosózás is segítség. De azt tudni kell, hogy a lemosó az égvilágon semmi ellen nem véd meg, mivel csak a kór- és károkozók egy részét pusztítja el. Így lassítja induláskor a terjedést, több időd lesz reagálni. Ősszel érdemes rézzel lemosózni, a lombhullás vége felé, tavasszal meg kombinált szerrel. (Olajos rézkén a legjobb, mert van benne réz és kén a gombák ellen, meg olaj az atkák ellen.) Ha csak egyszer lemosózol tavasszal, akkor ezt minél később tedd, mert annál hatásosabb. Mélynyugalmi állapotban még többet kibírnak a gombaspórák, peték, meg nem is férsz hozzájuk annyira a szerrel.

A szilvák nem annyira érzékenyek a virágmoníliára, de azért 1-2 felszívódó permet nem árt nekik virágzásban. (Pl. Chorus.) Én egyszer a nyílás kezdetén, egyszer fővirágzásban szoktam. A felszívódó szerek annyival jobbak, hogy nem csak az egyik oldalról védik a virágokat, leveleket.

Nálam volt már poloskaszagú szilvadarázs, ami letakarította a fákról az 1 cm-es szilvákat, ellenük a virágzás vége felé méhkímélő Spilannal szoktam védekezni.

A szilvákat minden évben megtámadja 2-3 alkalommal a levéltetű. Ellenük olyan szert érdemes használni, ami a szilvamolyokat is rendezi, így nem lesznek nagyon kukacosak a szilvák. Ha mégis, akkor jövőre többször kell még külön is védekezni.

Alapvetően az érés kezdetekor rovarölővel kell a gombabetegség ellen permetezni, mert kizárólag a sérült héjon tud behatolni a monília, a sérülést meg szívogató rovarok okozzák. Ha éréskor nagyon sok lesz moníliás, a permetezés ellenére, akkor érdemes ezeket a fákat lecserélni.

Általában ennyi elég. Léteznek még más betegségek (pl. lisztharmat), más kártevők (pl. atka), de azok ellen csak akkor szoktam permetezni, ha konkrétan látom őket.

A szőlőn nálam néha szokott lenni atka, ami már a hajtásnövekedés kezdetén erősen károsít. Ha ennek látom jelét, akkor Flumite v. más beszívódó atkaölőt használok. Ha előző évben volt lisztharmat, akkor virágzás után Topas-t szórok. Ha a direkttermők levelén megjelenik a filoxéra, akkor az ellen is kell valami.

A peronoszpóra nálam nem nagyon jellemző, így júniustól kb. 3x permetezek felszívódó szerrel (pl. Mister), mikor meleg és nedves az időjárás. 1-2 alkalommal lisztharmat elleni szert is keverek hozzá, és ennyi az éves szőlővédelmem, ami még az érzékeny fajtákat is megvédi. Aki rézzel permetez, azok nagyjából 10 naponta szokták szórni, plusz eső esetén ismételnek. (Ismerek ilyen profi szőlészeket is.)

Azt nagyon tudom ajánlani, hogy írj be a keresőbe ilyesmiket, hogy "szilva betegségei", "szilva kártevői", ugyanez szőlővel, és tanuld meg felismerni a problémákat.

2023. febr. 28. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!