Kezdőoldal » Otthon » Kert » 800nm telken meg lehet termeln...

800nm telken meg lehet termelni 2-4 ember egy évre elegendő zöldség/gyümölcsét?

Figyelt kérdés

És megéri?

Fúrt kút van


2023. márc. 1. 09:43
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
69%

Annak nem éri meg, aki nem ért hozzá, és ebből kifolyólag

- nem lesz neki jó termése

- rengeteg felesleges munkát és költséget öl bele, miközben a szükséges munkákat nem végzi el.

Pl. van ismerősöm, aki 20 cm sortávolságra ülteti a répát meg zöldséget, így nem tud kapálni, hanem négykézláb kell kigyomlálni az egészet. Egész délelőttös munka egy kicsi terület, ami kapával 15 perc lenne, meg a sorok gyomlálása megint 15 perc. És a 20 cm azért is indokolatlan, mert az említett növények nálam a 60 cm-es sorközben termelve is összeérnek a szomszédos sorokban. Vagyis, 40 cm a legkisebb sorköz, ami még értelmes. Csak az emberek nem tudják elképzelni, hogy az adott növény egyszer majd megnő, nem marad apró... Ugyanez megvan a fáknál is, képesek 4x4-es kötésben facsemetéket ültetni, miközben nálam helyenként az egymástól 6 m-re lévő fák is összeérnek...

Tavaly egy hasonló kérdésnél egy szintén hozzá nem értő hőbörgött itt, hogy tavaly minden nap öntözött, mekkora munka az... Tavaly mondjuk én is elég sokszor ráindítottam a csepegtetőszalagot, de átlagos években kb. 5 alkalommal szoktam. És akkor is csak beindítom, megy 2-3 órát, néha ránézek, közben meg csinálok egyebet.

A megérés: szinte minden zöldséget és gyümölcsöt megtermelek a családnak 15-30 Ft közti kilónkénti áron, növényvédelemmel együtt. Beleértve a petrezselymet, ami 1000 Ft körül van, meg a sárgabarackot, ami 500 körül szokott lenni. Aki szerint ez nem éri meg, hát az tényleg egy érdekes ember lehet... Ehhez, persze, alapvetően szükséges a szakismeret és gyakorlat.

800 m2 2 embernek elég, de 4 embernek nem tudsz mindent megtermelni. Sok dolgot igen, de nem mindent. De ha a nagy területet igénylő tömegterményeket nem termeled, akkor a fontosabb dolgok meglesznek, még ha nem is mindig egész évre.

400 m2-en 12 gyümölcsfa, 100-on bogyósok, 300-on zöldségfélék. Az első években még a fák közt is tudsz zöldségeket termelni, 5 évig legalább, (legalábbis, ha adott esetben takargatod őket a fák permetezésekor), de még utána is vagy 3 évig legalább két sor hagyma meg sütőtök lehet a fák közt. Ha megnőnek a fák, már csak tavaszi virágoknak jó a hely, ha nem öntözöl éjjel-nappal. De az öntözéssel meg az a baj, hogy a vezetékes víz drága, a kútvíz meg az ország nagyobb részén lúgos, és a túl sok öntözés tönkreteszi a talajt.

Technikailag azért se tudsz minden gyümölcsöt megtermelni, mert kevés fa esetén nem lesz folyamatos az ellátás. Még ha mennyiségileg túltermelés lesz is, egy idő után.

Ja, és a termények téli tárolásához fontos, hogy legyen minél hidegebb, de fagymentes tárolóhelyed. Akár krumpliról van szó, akár almáról.

Gyökérzöldségeknek a nedvesség is fontos, hogy ne fonnyadjanak. Nálam ez befőzőautomatás tartósítással van helyettesítve.

2023. márc. 1. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:
46%

Egy ismerősömnek ugyanilyen gondolatai voltakmm kicsit kisebb terület állt rendelkezésére... 2 felnőtt meg úgy ahogy 2 gyerek ellátását szerette volna megoldani...

Na hát ebből egy hobbikert alakult ki. Teljesen oké pár gyümölcsfa, paradicsom paprika, egy kis eper 1-2 málnabokor.... de ennyi. Neki is ezek maradtak.


De gondolkozzál.

Igazából 3-4-5 normálisan termő gyümölcsfa rendben van... mit kell vele tenni? Metszeni, kártevők ellen védeni, permetezni, LOCSOLNI...

Málna, egres stb bokrok, eper... kb ez a gyümölcs rész. Mit kell velük tenni? Kapálni, gyomot irtani, kártevők ellen védekezni, locsolni.

Zöldség ugyi fakultatív hogy miből és mennyit de ezekre is a fenti dolgok vonatkoznak...


Ez nem olcsó mulatság... nem számolok csepegtetőrendszert meg földjavítást meg hasonlókat.... vakondháló ha komolyan gondolod... mondjuk üvegház v fóliasátor ugye...iszonyatos meló... hiába van sok időd.

Jégeső jön elvitte. Esik 1 hétig az eső... lerohad... gombák támadják...


Én ezt tutira nem csinálnám... iszonyatosan bele lehet ebbe poshadni... dolgozol egész évben és elviszi valami...


Ilyen alapvető dolog h krumpli.... rengeteg hely kell neki h 4 embert 1 évig etessen... ráadásul azt is megtámadja ez-az..

2023. márc. 1. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:
65%

22-es, én sokkal kisebb területen: 60 m2-en termelek zöldséget.


Kicsit több, mint 1 sor, azaz 12 bokor krumpliból kijön 4-5 havi ellátás 2 felnőttből + 2 kisgyerekből álló családunknak.

Vöröshagymánk még hetekig elég lesz, tehát majdnem az egész évet lefedjük.

Fokhagyma kitart egész évben.

Sárgarépa 7-8 hónapra elég.

A többi (borsó, spenót, zöldbab, bab) valóban néhány főzésre elegek.

10 palánta zöldpaprikát és 3 palánta paradicsomot is szoktam ültetni. Az május végétől októberig ellátja a családot paprikával, paradicsommal.

Ezek közül csak a krumplit permetezem a krumplibogarak ellen évente 1-2 alkalommal. Esetleg nagyon ritkán lisztharmat ellen a zöldbabot.


Öntözni, kapálni, gazolni kell, de nem kell ezeket úgy lefesteni, mint valami nagy dolgot.


És én nem vagyok szakember, csak lelkes amatőr.

2023. márc. 2. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:
62%

#23

Hát, nem sok krumplit ehettek. :)

Mi 3-an megesszük kb. 80 m2 termését. Viszont mi mindenhez krumplit eszünk, rizst csak ritkán, meg tésztát se gyakran.

A krumpli a legdrágábban termelhető zöldségféle, 40-50 Ft-ba is belekerül kilója. De a nagy mennyiség miatt még így is van rajta haszon bőven.


#22

A fákat én soha nem locsolom. Metszem, hogy csak annyi termés legyen, amit ki tud nevelni, és elég nagy távolságra ültetem őket, hogy legyen elég terület, amiről összeszedik a vizet. Így tudok eladható minőséget termelni, mert ugye, a felesleget eladom. Egy átlagos fa permetezése 500 Ft körül van évente, ráköltök még 300-at egyéb munkákra, és lesz rajta 50 kg gyümölcs. Ennyire nincs szükség a családban, ugye.

Nem értem, hogy milyen nagy költségekről beszélsz. A legpermetezésigényesebb a krumpli meg az alma, de ezek esetén is 20 Ft/kg alatt van a permetezés. Metszésnek mi költsége van? Egy olló meg egy fűrész. Gyümölcsöt nem öntözök, zöldséget is csak ritkán, azokat is ritkábbra ültetem inkább, hogy ne egymást fojtsák el.

Munka meg: egy 1000 m2-es kert, ahol minden van, 2 főnek heti 8 óra, maximum. Csinálom, tudom.

Jég is előfordul, betegségi is előfordul, tavaszi fagy is előfordul, de hogy ne lenne jó termés a növények legalább 80%-án, az nem fordul elő. Gyümölcsöknél a betakarítás a nagy munka, ha nem terem, akkor nincs vele munka.

2023. márc. 2. 05:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:
66%

#23 vagyok.


"A krumpli a legdrágábban termelhető zöldségféle, 40-50 Ft-ba is belekerül kilója."


Sosem számoltam ki, de nem érzem se drágának, se munkaigényesnek.

Először is a vetőmag a tavalyi krumpliból félretett kicsi krumpli, tehát ingyen van. Ellentétben a kicsi vetőmagokkal (pl. sárgarépa) itt a kelési arány 100%. Egy darabig kell kapálgatni, amikor növöget meg is töltöm, aztán amikor már nagyobb, akkor egyszerűen elnyomja maga körül a gazt, úgyhogy kapálnom se kell. A permetezés nem költség és nem idő, mivel a gyümölcsfák rovar elleni permetezésével kötöm össze és a maradék permet megy a krumplira. Öntözni szoktam rendszeresen, ez fúrt kútból ingyen van, ill. a villanymotor költségét kell fizetnem. Persze, mivel nagy a zöldje, nem is szárad ki olyan hamar, még nyári napsütésben sem, mint mondjuk a zöldpaprika.

Szóval szerintem pont egy egyszerűen, kevés munkával, szinte magától megtermő növény (csak az öntözést nem szabad elhanyagolni). Hálás növény, nekem mindig sikerélményt ad. :-)


Egyébként utánanéztem, az elmúlt két évben 30 kg ill. 28 kg termett. Ez talán pontosabb érték, mintha azt írom, hány hónapig hány embernek elég.

2023. márc. 2. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!