Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogy kell csíráztatni a...

Hogy kell csíráztatni a paradicsom/paprika magoncokat?

Figyelt kérdés

Teljesen kezdő vagyok. Ma ültettem először sárga koktélparadicsomot és paprikát magról. Olvastam, hogy hidegebb sötét helyen kell csíráztatni. A házban mindenütt kb ugyanolyan a hőmérséklet 21 fok korül. Ha kiteszem, az túl hideg, nem?

A sötét hely teljesen sötét? Takarjam le egy kartondobozzal vagy csak ne legyen pl ablakban? Ki hogy szokta? Vettem kis palántázó tálcát, tápot, palántaföldet. Szomorú lennék ha kinyiffantanám őket mégis.



2023. márc. 15. 21:19
 1/6 anonim ***** válasza:
95%
Először cselekszel,utána kérdezel.Csirázáskor meleg kell,a föld legyen mindig nedves.Még ki nem bújtak,fóliázni is szokták az edényeket.Így védik a talajt a kiszáradástól.
2023. márc. 15. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Ahogyan első írta(nem tudom miért lett lepontozva). Meleg hely kell nekik és a földet folyamatosan nedvesen kell tartani. Én egy nedves rongyot szoktam a tetejükre rakni, amit persze azonnal el kell távolítani, amikor a palánták kidugják magukat a földből. Utána, ha már kikeltek a magok, már kell nekik napfény.
2023. márc. 16. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Először is, magoncot már nem kell csíráztatni. Magoncnak a már kikelt kis növényt hívjuk.

A paradicsom csírázásához legalább 10, vagy még inkább 15 fok kell, és még így is lassan kel. Ezért szokták 20 fok felett tartani, én pl. a padlóban menő fűtéscső felett tartom a ládákat kelésig.

Kelésig teljesen mindegy, hogy a ruhásszekrényben tartod a sötétben, vagy az ablakban a napon. A föld alatt sötét van.

Viszont a kelés percétől már sok fény kell neki, és ezzel arányban legyen a hőmérséklet. Tehát meleg, fűtött szobában általában még az ablakban is tönkremennek a palánták, megnyúlnak. (Lévén, hogy éjjel is meleg van az ott lévő fűtőtesttől, tehát a magonc fejlődik a sötétben is.)

Ha nincs megfelelő helyed, akkor legalább éjszakára valami hűvös helyre kell vinned, és nappalra a napos ablakba tenni. De meleg szoba esetén még úgy se lesz tökéletes, mert az üveg is sok fényt kiszűr, amit az ember alkalmazkodó szeme nem vesz észre, de a növény az igen.

Mondjuk, várhattál is volna még, hogy kint melegebb legyen.

Most amúgy már lassan itt az ideje a szabadföldi paprika- és paradicsomvetésnek is. De a talaj jól tárolja a hőt, a kis edény meg nem.

Én tegnap veteményeztem ládákba, pár nap alatt kikelnek, utána lesz egy fűtetlen, üveges előterem, ahol szükség esetén tudom tartani őket. (De még ott is meg szoktak nyúlni.) Mikor lehet, akkor meg mennek a szabadba, a ház beugró részére. Előbb csak nappalra, utána folyamatosra. Áprilisban már csak a hideg időszakokra szoktam behozni az előtérbe. (Tavaly mondjuk extrém hűvös volt a tavasz, alig sütött a nap.)

Ha meg tudod oldani az alulról való öntözést, kelés után a föld felszíne már mindig legyen száraz. Mivel a palántadőlés a nedves talajfelszínen támadja meg a magoncokat, száraz felszínnel ezt ki lehet védeni.

[link]

(Ez a cikk annyiban téved, hogy nem szükséges a meleg föld, hideg földben még gyakrabban fellép, ha a felszín nedves.)

2023. márc. 16. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Akkor ha jól értem kibújádig lehetnek pl ablakpárkányon, utána vigyázni kell l, hogy ne legyen éjjel-nappal melegük és sok fény kell. Van egy fűtetlen nyári konyhánk, akkor csírázás után szerintem ott fognak éjszakázni. A kinti hőmérsékletnél kb 5 fokkal melegebb van(ritkán szoktuk picit fűteni, hogy ne nedvesedjenek a falak). Még a fényt kell megoldanom, hogy ne nyúljanak meg. Lehet, hogy beruházok egy ilyen lámpára, láttam, hogy lehet kapni ilyesmit.
2023. márc. 16. 08:32
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a legfontosabb elv a hobbi kertészkedésben, hogy csináld legjobb tudásod szerint, de ne legyenek elvárásaid. :)

Nagyon sok magot vetünk el már évek óta és ezt az elvet követjük. Amiből lesz valami lesz, amiből nem, azt nem síratjuk, ez van, ilyen a természet.

A pincében palántázunk, egy kis ablakos helyiségben. Stabil 15 fok körüli időjárás van és világos van nappal, de nem tűz be értelemszerűen a nap. Imádják a palántáink, annyi a megfigyelt titok, hogy időnként meg kell forgatni őket, mert hajlamosak a fény felé dőlni. A locsolás címszóval fújom őket egy spricnivel 1-2 naponta, hogy mindig nedves legyen a föld felszíne, de véletlenül se álljanak vízben és hát kb. ennyi. Az a néhány éves tapasztalatom, hogy a leggondosabb nevelgetés mentén sem marad meg mind, ez van. Amikor kikerülnek a földbe is, valamelyik bírja a kiképzést, más meg nem. El kell fogadni, hogy a természetet nem lehet megerőszakolni és szerintem éppen ezért szép a kertészkedés. :)

2023. márc. 16. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Hogy miért lett az 1 lepontozva

.Talán ezért mert kb 40 éve csinálja,és meg valamit most is rosszul csinál.

A jó pap is holtig tanul,mégis bután hal meg.Ekkor jön rá,mennyi mindent nem tud még .

2023. márc. 16. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!