Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogy áll most a régóta fennáll...

Paradoxa kérdése:

Hogy áll most a régóta fennálló kutakra vonatkozóan az engedélyeztetési kötelezettség ügye? Az utolsó információm az volt, hogy 2023. december 31-ig kötelező fennmaradási engedélyt kérni. Ez most is érvényes?

Figyelt kérdés

A 2015-ben vásárolt ingatlanom udvarán van egy régi ásott kút.

Az országban százezrével vannak kutak.

Ahogy elnéztem az engedélykérés macerásnak tűnik és szakvéleményt is kell hozzá csatolni, amelynek akár százezres költsége lehet. Vagy rosszak az információim?

Mennyire lehet reális ezek esetében, hogy tömegével szankcionálják azokat, akik nem kérnek rájuk fennmaradási engedélyt?

Azt is bizonyára kevesen tudják, hogy még a betemetésükre, megszüntetésükre is engedélyt kellene kérni.



#kút #engedélyeztetés #ásott kút #régóta fennálló kút
2023. márc. 21. 19:12
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:
Kedves 10-es válaszoló! A kérdés szintén jogos. Szerintem a hatóságok a Te kutadat is kútnak minősítik az ő értelmezésük szerint, mert víz kivételére alkalmas volt és elvileg a jövőben is az lehet. Úgy emlékszem, hogy még egy rég elfeledett, elhanyagolt "kút" betemetését is engedélykötelesnek tartják.
2023. márc. 22. 00:34
 12/27 anonim ***** válasza:

"Ezután jött a fordulat: a Fidesz-frakció, amelynek tagjai a bizottságban megszavazták a javaslatot, a plenáris ülésen külön szavazást kért a kutakat érintő pontokról, és nagy többséggel elutasította őket."

[link]

2023. márc. 22. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
54%

Azt kell, hogy mondjam, hogy a lassan nem létező hatóságoknak van elég dolga, abszolút életszerűtlennek tartom az egész múltban kotorászást, vagyis a meglévő kutak jelentési kötelezettségét és utólagos drága ügyintézési kényszerét. Hányan fogják ezt bevállalni? És ha nem vállalják mit csinál velük bárki is? Kijönnek ellenőrizni, és? Mit fognak látni? Van kút? Nincs! Erőszakkal bejön és benéz minden vödör alá a hatósági ember, hátha az egy kútszivattyút rejt? Abszolút életszerűtlen az egész!

Amivel tenni tudnának, az az, ha az új kútfúrásokat szabályoznák ilyen formán és a kútfúró ki sem menne, amíg nincs meg minden szükséges papír, engedély. Én magamnak nem fogok itthon kutat fúrni, vagyis azzal tudnak megfogni, ha nincs olyan szaki, aki megcsinálja nekem.

Mellesleg honnan kéne laikusként tudnom az ingatlan és a kút 5. tulajdonosaként, hogy hány méter mély, milyen rétegből szívja a vizet, milyen szűrővel van ellátva és a többi... Beindítom a szivattyút és jön belőle víz, pont. A kútfúrók is csak a mélységből tudnak tippelni, hogy milyen vízre épült a kút. Ki mondja meg tutira, hogy az már az első zárt rétegvíz?

A régi kutak tulajdonosait már békén kellene hagyni. Max egy bejelentési kötelezettséget előírni, ami annyira terjed ki, hogy van/nincs. De a nyakamat tenném rá, hogy ezután a következő lépcső a kútadó bevezetése lenne... :D

2023. márc. 22. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 A kérdező kommentje:

[link]

Ketyeg az óra, lejár a kútamnesztia: egymillió forint is lehet a vízgazdálkodási bírság

Sokszínű Vidék 2023. 03. 08.

Idén év végén lejár a kútamnesztia a korábban engedély nélkül létesített, az első vízzáró réteget el nem érő mezőgazdasági öntözési célú kutakra. Ezek bejelentése a Nemzeti Földügyi Központhoz 2023. december 31-ig szankciómentes, azaz bírság nélkül meg lehet tenni, írja a Délmagyar.

A lap cikkében emlékeztet, Magyarországon több százezer ingatlantulajdonost érint az engedély nélkül, de ettől még nem feltétlenül jogszerűtlenül létesített és működő fúrt vagy ásott kutak utólagos engedélyeztetése. 1992 előtt ugyanis nem kellett engedély, illetve bejelentés kútfúráshoz. Maga az engedélyezési eljárás illetékmentes, a megadásához azonban kell a kút összes lényeges paraméterét rögzítő szakvélemény képesített és hivatalosan regisztrált vízmérnöktől vagy kútfúrótól. Ennek ára helyszíntől és vállalkozótól függően 50 ezertől akár 150 ezer forintig terjedhet.

A becslések szerint az Alföldön 50 és 100 ezer közé tehető az engedély nélküli kutak száma, a legtöbb a Homokhátságon található. Ezért is volt nagy a gazdák felzúdulása Bordányban, ahol a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei szervezete rendezett fórumot. Ezen téma volt a kutak engedélyeztetése is. A település jól ismert gazdája, Bordány legnagyobb őszibarack-termesztője, Bálint László is ott volt. Azt mondta, nagy felháborodás volt, de a szakértők ilyenkor mindig azt mondják, ez van, ez a törvény.


2025-től műholdak segítségével ellenőrzik majd, hogy valakinek van-e kútja, és öntöz-e. Ötnaponta végigfényképezik a földeket – mondta a vállalkozó, aki finoman úgy fogalmazott, hogy bután van kitalálva az egész.


Nincs az az apparátus, ami ezt feldolgozza. Az én becslésem szerint Bordányban van 250 gazdának közel 1000 kútja, a Homokhátságon van 15 település. Ez több ezer kút papírozását jelenti. Nincs ember, aki ezt megcsinálja. Tíz év se lenne elég rá – mondta.


Az ásott és fúrt kutak ügyintézését folyamatosan hosszabbította a kormány. Az engedély nélkül létesített kutak vízjogi fennmaradási engedélyezésére 2023. december 31-ig van lehetőség. Az engedély nélkül, vagy attól eltérő módon létesített ásott vagy fúrt kút engedélykérelmét a jegyzőhöz kell benyújtani. Ezek utólagos engedélyezésének, valamint megszüntetésének hatásköre megoszlik a jegyző, illetve megyei katasztrófavédelmi igazgatóság között.


Aki a határidőig nem kér fennmaradási engedélyt az engedély nélkül vagy attól eltérően létesült kútra, annak 2024. január 1-től vízgazdálkodási bírságot kell fizetni.


Az engedély nélküli vízhasználat esetén 1 millió forintig terjedhet.

2023. márc. 31. 08:44
 15/27 A kérdező kommentje:

[link]

Bejelentés: hamarosan lép a kormány a fúrt kutak ügyében

Infostart / InfoRádió - Herczeg Zsolt 2023. március 27. 22:17


Csökkenteni fogják azoknak a korábban szabálytalanul létesített kutaknak az engedélyezési költségét, amelyeket nem öntözésre, hanem háztartási célra használnak - hangzott el az Országgyűlés plenáris ülésén. A moratórium, tehát az engedély megszerzésének határideje december 31-én jár le.


Sok százezer ember aggódik amiatt, hogy 2023 végén lejár az engedély nélkül fúrt kutak moratóriuma - hívta fel a figyelmet napirend előtti felszólalásában Toroczkai László, a Mi Hazánk parlamenti frakcióvezetője.


"A gazdáknak a jelenlegi, kiszivárgott információk alapján nagyjából kutanként egymillió forintba fog kerülni az engedélyeztetési eljárás, miközben évi négyszázezer köbméter vizet használhatnak fel ingyenesen. A legtöbb gazda egyébként nem is használ el ennyi vizet, tehát úgy tűnik, hogy csak a bürokráciára fognak kutanként egymillió forintot fizetni. Akik háztartásukhoz használják a vizet - tanyán, falvakban, külterületeken élő sok százezer magyarról van szó -, azok nem is tudják máshogy megoldani a vízellátásunkat, csak a fúrt kútból. Ez az esetben kötelezően előírják, hogy akkreditált laborban vizsgáltassák be a vizet, és hogyha az nem megfelelő - márpedig szinte biztos, hogy nem lesz megfelelő a víz minősége -, akkor saját költségükön víztisztító rendszert kell építeniük. Utána pedig még vagy talajterhelési díjat kell majd fizetni, vagy zárt süllyesztett beton vagy műanyag tárolóba kell majd vezetniük a vizet.


Ez alsó hangon nagyjából kétmillió forint


a jelenlegi árak alapján. Megint nem kell szakembernek lenni, hogy megmondjuk: magyarok százezrei nem fogják tudni megfizetni ezt a bürokratikus díjat, amiért az állam nem azt semmit. Csak a bürokráciát kell megfizetni" - sorolta Toroczkai László.


Az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára szerint tízezer és százezer között lehet az engedély nélkül, és adott esetben szakszerűtlenül épült, ezért a vízbázist veszélyeztető kutak száma. Farkas Sándor megerősítette, hogy a háztartási célra létesített kutakra az év végéig bírság nélkül lehet fennmaradási engedélyt kérni a települési jegyzőktől. Meglátása szerint a bejelentési kötelezettségre vonatkozó szabályoknak fenn kell maradniuk, mert azért a vízbázisunk védelmét szolgálja hosszú távon, ugyanakkor a költségek oldalán jönnek változások.


"Egy-egy kút fenntartása, amely egy-egy család, vagy a helyben nevelt állatok fenntartását jelenti, nagy költség lehet, de biztos vagyok benne, hogy ebben a kormányzat rövidesen olyan lépést fog tenni, amivel a terheket csökkenteni tudja és fogja" - közölte Farkas Sándor.


Az öntözés céljára használt, tehát mélyebb rétegekbe lenyúló mezőgazdasági kutak engedélyét a Nemzeti Földügyi Központ adja ki, és ezek esetében nem lesz változás - jelezte Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára.

2023. márc. 31. 09:04
 16/27 anonim ***** válasza:
Az ATV is foglalkozott a dologgal: [link]
2023. márc. 31. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:

A videóban elhangzik hogy néhány jegyző szerint kitolták a határidőd 2028-ig.


Vagyis nem kizárt hogy csak az ijesztegetés meg hogy minél többen bejelentsék, amit 2028-ig minden évben eljátszanak majd hogy 2028-ra tényleg csak pár százan maradjanak akik nem jelentették be, őket meg már közfelháborodás nélkül megtudják büntetni.

2023. márc. 31. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
Láttam a videót Toroczkai kérdéseivel és az arra adott "válaszokkal". Részemről nem lettem előrébb, még mindig nincs döntés. A nagy mezőgazdasági célú kutakat meg nem is értem hogy lehet egy lapon említeni a kis családi felhasználású kutakkal.
2023. márc. 31. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 A kérdező kommentje:
Nyilván jó lenne, ha megtörténne. Ez a "néhány jegyző" vajon orákulum, vagy azt gondolják, hogy amit vélelmeznek az egyenértékű a jelenleg érvényes jogszabályokkal?
2023. márc. 31. 10:39
 20/27 anonim ***** válasza:
10 # A 92 után létesült kutakat kell bejelenteni, azok között sok van ami stikában fúrt stb , ezek minősítése ellenőrzese a fizetős . A tied nem mert bőven 30 évnél régebbi .
2023. ápr. 11. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!