Kezdőoldal » Otthon » Kert » Telekhatáron (de éppen a...

Telekhatáron (de éppen a szomszédban) van 4 nagy öreg diófa, ami leárnyékol összesen 30-40 métert a kertemből. Mit tehetek?

Figyelt kérdés

2 éve költöztem ide, mindig azon vagyok, hogy jó szomszéd legyek. Eszembe sem jutott hozzányúlni ezekhez a fákhoz, először örültem is neki.


Azóta viszont szembesültem a valósággal: Sajnos mindegyik diófa beteg, fekete, ehetetlen diója van. Rengeteget szemetel, most épp a virágokkal teriti be az egész kertemet. A szomszéd nem metszi, nem csinál vele semmit, szerintem már vagy 10 éve nem gondozza őket, a kertjében hagyja gyűlni a zöldhulladékot. Van ott bőven más is, de semmi közöm hozzá, engem csak ez érint.


Próbáltam neki örülni, de semmi nem nő ki alatta, sehova nem tudok tenni a gyereknek medencét, mindenhol sötét, árnyék van, meg foltos fű. :(


Sosem gondoltam, hogy én leszek ez a görény, de kérhetem valahogy a fa kivágását? Mégegyszer mondom, annyira telekhatáron van a fa, hogy a törzséhez a drótkerítés is hozzáér, és nem egy, hanem 4 nagy diófa, sorban. Óriási fák, a házaknál is magasabbak.


2023. máj. 11. 09:59
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
70%
Jegyzőt birtokháborítás miatt felkeresed. Aztán ő eldönti, lehet-e valamit tenni, vagy sem.
2023. máj. 11. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Nyilván előbb beszélek vele egy kávé mellett, athivom hogy lássa pontosan mi is az én gondom, de szeretném tudni hogy ha békésen nem tudjuk megoldani, akkor mi marad :/
2023. máj. 11. 10:20
 3/18 mindentudó99 ***** válasza:
55%
Vannak drasztikusabb megoldások is de ha beszélsz vele akkor mar nem alkalmazhatod. Mert ràjón hogy te voltál.
2023. máj. 11. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező jól gondolod, először beszélj vele. Ha nagyon nem csinál semmit, birtokvedelmet kerj a jegyzőtől. ( Az átlógó ágakat levághatod)
2023. máj. 11. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
59%

Fával fűtötök? te is meg a szomszéd is?


Ha igen, akkor felajánlanám neki hogy saját költségre kivágatnám és feldolgoztatnám a fákat, a keletkezett tűzifa meg fele-fele.


Persze felezésnél úgy intézném hogy az ő része jól láthatóan több legyen, nehogy később kombináljon hogy te kaptad a több fát.


Magyarul neki semmi dolga nem lenne vele és pénzébe se kerülne, csak a beleegyezése kellene.


Mindezt egy kávé mellett felvázolva.

2023. máj. 11. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Abban bízom, hogy mivel nem törődik vele egyáltalán, lehet már benne is érik a gondolat és csak ennyi hiányzik, hogy hozzálásson.


Egyébként igazi falusi ember, vannak szerszámai, traktor, láncfűrész, minden adott ahhoz hogy megcsinálja.

2023. máj. 11. 11:12
 7/18 anonim ***** válasza:
65%

Mondjuk azért te is megéred a pénzedet.

2 éve költöztél oda, azok a fák meg évtizedek óta ott vannak. Láttad őket a ház és a kert megtekintésekor, sőt ekkorának láttad, nem kicsinek. Akkor elfogadtad, sőt örültél is neki.

Most meg kivágatnád őket.

Függetlenül attól, hogy ilyen közel a telekhatárhoz valóban nem szabályos fát ültetni, tehát a jog 100%-ig melletted fog állni, azért én nagyon inkorrektnek érzem a viselkedésedet.

2023. máj. 11. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

" Az átlógó ágakat levághatod"


Nem, nem vághatja le.


"Ha nagyon nem csinál semmit, birtokvedelmet kerj a jegyzőtől"

A jegyző nem fog vele foglalkozni, mert csak 1 éven belül kialakult zavarással foglalkozik a jogszabály szerint. Mivel a fa már több éve/évtizede ott áll, nem jegyzői hatáskör. Bíróságon kérheti a kérdező, hogy kötelezzék a fa tulajdonosát a kivágásra. (ekkora fa felét nem lehet lemetszeni) A bíróság nyilván figyelembe fogja venni azt is, hogy kérdező úgy vásárolta meg az ingatlant, hogy tudatában volt a fáknak.

2023. máj. 11. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Télen vettem a telket, azt nem tudtam hogy semmi nem nő ki alatta. Nem tudom mit tehetnék, azért vettem kertes házat, hogy lehessenek virágágyások, kis veteményes, fű, és nem pedig betondzsungel, mert jelenleg csupasz föld van alatta, néhány pitypang érzi jól magát.


Lehet mondani, hogy inkorrekt a viselkedésem, tavaly beruháztam árnyéktűrő fűmagokra, kértem szakértői tanácsokat, hozattam friss földet is, hogy javuljon a talaj minősége, már ez önmagában hatalmas beruházás volt, aztán a várt csoda elmaradt. Majd jött a nyakamba a rengeteg lehulló rothadt dió, ami mérgező a kutyáimra, a folyamatos takarítás, és cserébe semmit nem kapok "vissza", mert használhatatlan, sötét, kopár a kertem. Az a kevés fű is kipusztult, ami nagy nehezen kinőtt.


Állítólag a hortenzia megmarad alatta, nekem az is kipusztult, pedig mindenre odafigyeltem.


Most a csupasz földnél még a térkő is jobb lenne, de mivel tavaly fél milliót költöttem a jó minőségű talajra, nem szeretnék dzsungelt a dió alá.


Mégegyszer mondom, ha karbantartott, jó termést hozó, értékes diófák lennének, eszembe sem jutna hozzányúlni, megérne annyi extra munkát, de ez a dió fekete, korhadt, rothadt, válik le a törzse is levelesen. Tényleg erre áldozzam be a telkemet? Az lenne a korrekt?


Szerintem az az inkorrekt, hogy hagyom elburjánzani és tönkremenni a szabálytalanul épített fáimat, és letojom, hogy a széljárás miatt és a lokáció miatt az összes szemetem a szomszédban köt ki.


A drótkerítés túloldalán 40 centis avar rohad, tele patkányokkal, az én oldalam tiszta, de szélmalom harcot vívok.

2023. máj. 11. 11:21
 10/18 anonim ***** válasza:
82%

8-ra:

Ha ez így van, akkor a jog ésszerűbb, mint gondoltam. :-)


Egyébként, ha a kérdező el is éri, hogy a fát kivágják, az garantált, hogy jószomszédi viszony többé SOHA nem lesz. Márpedig azzal indított a kérdező, hogy mindig arra törekszik, hogy ő jó szomszéd legyen (vagyis ne utálja a szomszédja).

2023. máj. 11. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!