Kezdőoldal » Otthon » Kert » Az normális, hogy a szobanövén...

Az normális, hogy a szobanövénynek vett virágföld tele van apró botokkal, kis fadarabokkal? Jó minőségű az ilyen föld?

Figyelt kérdés
Kavicsok is vannak benne.

2023. okt. 1. 02:04
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
84%

A virágföld sima föld és egyéb dolgok keveréke. Kevernek bele komposztot, mert olcsó. A komposzt növényekből készül. A fás részek lassabban komposztálódnak, mint a lágy részek. A rostálás során a kisebb darabok átesnek a rostán.

Az tény, hogy az adott virágföldben olyan komposzt van, ami még nem volt kellően beérve. De ez önmagában nem minősíti a virágföldet, a nagyon drágák kivételével ilyen mindegyikben elő szokott fordulni. Azért van az a mennyiség, ami már problémás. Viszont találkoztam már olyan extrabóvli földdel is, ami nem tartalmazott gallydarabokat, mégse használtam fel, mert tömény agyag volt az egész.

A kavics vagy a felhasznált földből származik, vagy az állagjavításra hozzákevert sóderből. Ez se minősíti az adott virágföldet.

2023. okt. 1. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
75%

Komposztot NEM azért kevernek bele, mert olcsó, hanem mert abból keletkezik tápanyag a növénynek. Másrészt a darabos növényi részek meg kavicsok megakadályozzák, hogy a föld betömörödjön és a gyükerek megfulladjanak.

Akik komolyan foglalkoznak növénytartással, direkt kevernek bele ilyen összetevöket, hogy a növények jobban, szebben tudjanak fejlödni!

2023. okt. 1. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Most ültettem át a kígyónövényemet, sima, általános virágföldet (amiben voltak a botok) kevertem el kaktuszoknak való virágfölddel, mert úgy tudom a szárazabb földet szereti, de nem 100% kaktuszosba raktam mert az szerintem túl homokos volt. De a végén nem tapadt össze a föld, talán a botok meg a kavicsok miatt is, úgyhogy ültetés után megöntöztem hogy mindenhol átjárja a víz és úgy még vizesen benyomkodtam a felszínét, össztömörítve a földet, hogy rendesen ott maradjon a cserépben. A cserép az igazából ilyen kenderből készült anyag, szóval rugalmas, meg alul átereszti a vizet, viszont a rugalmassága miatt ha megfogtam, összenyomódott az oldala, és ott be lehetett látni a földes rész mellé. Oda is betömködtem még földet, szóval most jó masszív és tömör az egész, de akkor lehet, hogy ezzel megfojtom a gyökereket? :(


Nem szeretném megölni ezt a növényt, olyan jól érezte magát eddig az eggyel kisebb cserépben.

2023. okt. 1. 11:34
 4/12 anonim ***** válasza:

A kaktuszföldben normál dolog a sóder. Mivel így kevesebb vizet tárol a föld, mert a nagy szemcsék belsejébe nem jut be. A jó kaktuszföldben nincs homok (mind szerkezete, mind kémhatása rossz lehet), csak folyami sóder.

A Sansevieria a kaktuszokhoz hasonlóan jobban szereti az aránylag kicsi cserepet. (Ha ezt érted kígyónövényen.)

Az a kenderből készült förmedvény nagyon rossz dolog, mivel a gyökerek a földlabda külsején mennek, és ennél meg pont ott egyből kiszárad a környezet. Mondjuk, a Sansevieria még viszonylag jól tűri, tehát inkább csak azért kellene lecserélni normál műanyag cserépre, hogy ne sérüljenek a gyökerek mindig, ha megfogod a cserepet.

Ha teszel fel fotót, megmondom, jó-e a méret.


2

De bizony, azért használják a komposztot nagy mennyiségben, mert olcsó. A legtöbb cég a települési zöldhulladékból keletkező ilyen-olyan szemetes komposztot vásárolja fel, ezért is annyira változó a virágföldek kémhatása. (Ami rá van nyomtatva a csomagolásra, a megadottól +/- 0,5 is lehet az eltérés, és ez elég durva különbség, hogy a pH 6 vagy 7.) És érett komposztban nem lehet semmilyen felismerhető növényi maradvány, mert az rosszat tesz a növénynek. Lévén, hogy a cserépben tovább folyik a komposztálódás, és ez a folyamat időlegesen megköt minden elérhető nitrogént. (Ami végül felszabadul, persze, de egy időre lassítja a növény fejlődését.)

A drágább virágföldekben kevesebb a komposzt (és az se tartalmaz gallydarabokat), helyette a szerkezetet a vizet tároló, és sokkal tovább megmaradó tőzeggel vagy egyébbel javítják, a tápanyagtartalmat pedig istállótrágyával és lassú lebomlású műtrágyával biztosítják.

A tápanyagot később meg te biztosítod a tápoldatozással. A virágföldben lévő műtrágya és egyéb anyag kb. fél évre elég csak.

A kavicstól nem lesz levegősebb a föld, mivel maga a kavics teljesen víz- és párazáró. Csak egyszerűen kevesebb olyan anyag fér a cserépbe tőle, ami vizet tud felvenni, így hamarabb fog kiszáradni a cserép földje, nem lesz mocsaras. Pozsgás növények esetében ez hasznos, ha a gazdi ész nélkül öntöz.

(Kb. 25 éve termesztek cserepes növényeket eladásra, előtte meg 11 éves korom óta nagy mennyiségben saját részre meg ismerősöknek, úgyhogy van némi fogalmam a növényültetésről.)

2023. okt. 1. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Ezek szerint a tápoldatozást nem lehet elkerülni? Eddig azért nem csináltam, mert az oldatokat higítani kell, de ilyen kis növényhez nem tudom mivel mérjem ki, nincs itthon pipettám.


Feltettem pár képet:


[link]



A régi kis műanyagcserepe is ott van, abból ültettem át. Nagyon ritkán locsoltam, mindig csak akkor amikor már csontszáraz volt, ennek ellenére eddig jól érezte magát, de már túl sok györeke volt a kicsiben. Nem akarom hogy elrohadjon az újban. Pont attól tartok, hogy míg az előző műanyagcserépből alul a lyukakon egyből kifolyt a fölösleg víz, ebből a fonott cuccből nem folyik ki, csak lassabban. Már gondoltam rá, hogy átszúrom alul pár ponton.


Köszönöm, hogy időt szánsz rá!

2023. okt. 1. 17:34
 6/12 anonim ***** válasza:

Hát, én ezt a virágföldet kapásból kihajítanám.

Az új cserép mérete kb. jó, nem veszélyesen nagy. De legalább egy fél évig óvatos legyél az öntözéssel, ameddig az új, külső rétegben nincs gyökér, ami elhasználná onnan a vizet. Az anyagát továbbra is problémásnak tartom. De mivel nem folyik át rajta a víz, felmerült bennem, hogy nincs-e impregnálva, vagy valami betét beledolgozva.

A szobanövényeket jobb alulról öntözni, hogy ne lúgozd ki a talajt, és ne is tömörítsd a rázúdított vízzel. Veszel egy virágalátétet, vagy bármi tányért, belerakod a műanyag cserepet, öntesz alá vizet, és amit nem szívott fel fél-egy óra alatt, azt leöntöd. Néhány próba után már fogod tudni, hogy mennyit kell önteni, hogy ne kelljen a leöntéssel szórakozni.

A tápoldat kimérése se bonyolult. Gyógyszertárban veszel egy 5 ml-es fecskendőt 20-25 Ft-ért, az kb. elég lesz, azzal pontosan tudsz mérni. (Vagy számold ki a kiválasztott tápoldattal, hogy mennyit kell kimérni ebből a fajtából.) Vehetsz még esetleg egy injekciós tűt is a dolgok egyszerűsítéséhez, a legvastagabbat kérd.

Ebből van kis kiszerelésű is, 1 dl-es:

[link]

Van nekik kaktuszos tápoldatuk is, de szerintem az ennél nem indokolt. Ennél nem gond, mint a kaktuszoknál, ha túl gyorsan nő az aránylag sok nitrogéntől. De mivel lassú növekedésű, és aránylag sok tápoldat megy rá a sok föld miatt, én legfeljebb csak fele tápot használnék, mint ami meg van adva.

2023. okt. 1. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

De milyen földet vegyek? Ebből vettem a legkisebb kiszerelés 5 kilós volt, szóval van egy csomó földem, ami hasonló állagú, mint a képen. (Inkább fadarabos, mint köves, a köves részek a kaktuszföldből kerültek bele)


Az egyik a kaktuszos, amiben a kis kavicsok vannak, a másik a "sima" virágföld, amiben a botocskák vannak. Errefelé a boltokban többnyire csak ilyen van. Honnan tudom hogy melyik a jó? Átlátszatlan zacskóban árulják sajnos.


Ha már átültettem, most szerzek másik földet, ültessem át még egyszer?


Ebben a "cserépben" már tönkrement egy pozsgás kis növényem, azt ebben vettem. De az azért ment tönkre, mert utólag jöttem rá, hogy belülről volt benne egy fólia (egy zacskó volt beletűzve belülről)... Úgyhogy abban szépen meg is állt a víz, és elrohadt. Utána kipucoltam, kivágtam belőle a zacskót, és mivel annál a mini ikeás cserépnél "eggyel nagyobb" műanyagcserép nem volt a boltban, ezért gondoltam felhasználom ezt.


Egyébként én is jobb szerettem amikor a műanyagcserépben volt. Sokkal jobban kifolyt belőle alul a fölösleges víz.


Az alulról öntözést gyakoroltam ennél a növénynél, prímán működött. De így ebben a textilcserépben nem fogom tudni, ezért gondoltam, hogy lyukat vágok az aljára.


Bocs a sok kérdésért, csak nem tudtam, hogy ilyen szenvedés lesz átültetni ezt a kis növényt. De akkor jól érzem, hogy tényleg pocsék minőségű a föld?

2023. okt. 1. 18:24
 8/12 anonim ***** válasza:

Ez tényleg pocsék.

A földet csak akkor látod, ha megvetted. Úgyhogy én általában csak Florimot és Florascat veszek (zsákosat), és keverem. Az egyik túl laza, a másik túl agyagos, a kettő együtt nagyjából használható. De ha tudsz venni Florimot, az elég laza egy ilyen növényhez.

A nejlon nem véletlenül volt ebben az edényben. Mivel szerves anyag, szerintem fél éven belül (de legkésőbb egy éven belül) szét fog rohadni, ha nejlon nélkül használod. Komposztálódik az anyaga. Te döntesz, hogy hagyod addig, vagy most átülteted.

2023. okt. 2. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

:(

De hol tudok ilyen kis méretű cserepet találni? Külföldön élek.

Obiban meg egy másik áruházban voltam, de nem volt. Online rendeljek??

2023. okt. 2. 10:27
 10/12 anonim ***** válasza:

Online nagyon drága.

Legolcsóbb körbekérdezni a szomszédokat, ismerősöket, hátha pont most akarnak kihajítani egy ilyent... Nekem legalábbis sokan adnak ajándékba.

Itthon kertészetekben, műanyagos boltokban lehet kapni. Valami csak van ott is.

2023. okt. 2. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!