Kezdőoldal » Otthon » Kert » A LED-ek fénye mennyire...

A LED-ek fénye mennyire hasznosítható a növények számára?

Figyelt kérdés

Most, hogy kevesebb a természetes fény, lehetséges pótolni LEDek fényével?

Már nem annyira szűk a fényük spektruma, ha jól tudom, de még mindig nyilván nem érnek a napfény nyomába sem.

A növényeknek mennyire hasznosítható ez?

Tudtok esetleg erre vonatkozó kutatásokat? (just for fun)

Köszönöm!



dec. 17. 17:17
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Semennyire .
dec. 17. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Már réóta használják a megfelelőket hozzá.

[link]

dec. 17. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem mindegyik hasznosul, megfelelö szinképüre van szükség
dec. 17. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%

Elég sok tanulmány készült az utóbbi kb 10 évben arról, hogy melyik növénynek az életszakasza egyes részeiben pontosan milyen hullámhosszú fényre van szükség a megfelelő fejlődéséhez. Ezek általában a tömegtermelésű növőnyekre vonatkoznak (pl saláta, paprika, különböző virágok, de még vadkender is). Többnyire azt találták, hogy a különböző életszakaszban (földből kikelés, növekedés, érelelés...) más hullámhosszok másképp hatnak: pl más hullámhossz szükséges a hosszabb terméshez mint a nagyobb terjedelemhez egy saláta esetében.

Ezek a tanulmányok azért születnek, mert ugyan lehetne "fehér" fénnyel világítani mindent, de az gyakorlatilag energiapazarlás, mert sokszorosa teljesítményű LED szükséges ugyanazon eredmény eléréséhez. Az sem mindegy, hogy milyen távolságban helyezet el a LED-eket, mert a híresztelésekkel ellentétben a LED is melegszik, miközben világít, az pedig csak egy bizonyos pontig tesz jót a növényeknek.

Ezek a tanulmányok szerintem nem nagyon vannak magyarul.

[link]

dec. 17. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Tökéletesen alkalmas a LED fény a növények számára, csupán a megfelelő hullámhosszt kell kiválasztani. Nyilván a bolti LED lámpa nem növénytermésztésre van kitalálva.

Még annyi, hogy a hullámhossz önmagában nem elég, a fényintenzitást (lux) is biztosítani kell különben a növény lassan nő, a termés kicsi és ízetlen lesz.

dec. 17. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nagyon jó hatást lehet elérni a COB LED CHIP - ekkel.

Megkülönböztetünk 12 Voltal, illetve hálózati 220 V feszültséggel működőt, az elsőhöz trafó szükséges a hálózatról működtetve, amíg a második érintésvédelméről, földeléséről illik gondoskodni.

Ezek a chippek több fajta teljesítményben készülnek. 10 , 20 , 30 , 50 és magasabb wattszámban, megjegyzendő, hogy a hagyományos izzóhoz százszoros kb a teljesítmény növekedés, vagyis egy 50 wattos megfelel 5000 watt körüli normál égőnek, bár típusonként gyártótól függően lehet kicsit kevesebb, de akkor is irtózatosan erős fénye van.

A citromsárga normális fényt ad ki, de a narancsszínűek grow-light, vagyis lila fényű növénynevelő led-lámpák.

Amiket előzőleg írtak, azok vagy semmit nem érnek, vagy rettenetesen drágák.

Ekkora teljesítmény nem megy hőtermelés nélkül, de többnyire elég a sima hűtőbordás léghűtés.

Az áruk kereskedőtől függően változó, érdemes kintről behozatni, másfél, két dollár között nem rossz vétel.

Itthoni ár, bár jelenleg úgy látom elfogyott

[link]

ebből azért még lámpát kell csinálni.

Ebben a videóban szájbarágósan el is magyarázzák lépésről-lépésre, bár még az árrobbanás előtt készítették, így minden többe kerül manapság, de még mindig nem túl nagy költség, érdemes megcsinálni palánta, vagy növény neveléshez.

Én nem csináltam búrát neki, hanem egy alu szögprofilra szereltem, így az is elvezeti a hőt, csak elölről van leárnyékolva, hátra nem, de bánja a franc, csak a szemembe ne süssön, hátra világíthat, engem nem zavar.

https://www.youtube.com/watch?v=vkQ0Umt79F0

dec. 18. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!