Kezdőoldal » Otthon » Kert » A szőlő fás-oltását/szemzését...

A szőlő fás-oltását/szemzését a tavasz mely szakaszában kell elvégezni?

Figyelt kérdés
E-témában találtam nagyon remekül szerkesztett videót, minden mozzanatot aprólékosan, részletesen bemutat és kommentál! Egy apró hiányosság van a videóban: hogy az oltás/szemzés időpontja április közepe. Ezt a megfogalmazást nem tartom pontosnak, mert egyik évben korábban, máskor később tavaszodik. Pontosabb lenne, ha a szerző inkább a nedvkeringéshez viszonyított volna az időpontot! Tehát a nedvkeringés előtt, kezdetén vagy végén kell a műveletet elvégezni?

jan. 2. 14:54
 1/3 anonim ***** válasza:
Gyümölcsoltó Boldogasszony előtt egy héttel.
jan. 2. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 mindentudó99 ***** válasza:
Az a lényeg hogy a hűtöben nyugalomban legyen a vessző. Akkor olts mikor látod hogy duzzad a szőlő rügye . Tehát beindult a növény.
jan. 2. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha jól tippelem, átoltásról van szó.

Akkor meg látod a videón, hogy milyen fenológiai állapotban van a szőlő. Nem?

A tavaszi oltásoknál amúgy 1-2 hét nem oszt, nem szoroz. Olyan sok különbség nem lehet április közepén. A nedvkeringés már megy ezerrel, időjárástól függetlenül, és annyira folyni fog a leve (szó szerint látni a folyást), hogy azt semmilyen sebkezelővel nem tudod lezárni, nem tapad hozzá. Mint ha a megnyitott csapot akarnád lezárni valami kencével.

Linkelhetnéd azt a videót.

Nekem amúgy a tavaszi átoltással nincsenek jó tapasztaltaim, pont a nedvfolyás miatt. Ha az oltást körültekerem szigszalaggal, hogy vízmentesen zárjon, akkor meg az oltócsapon simán átnyomja az alany a nedvet, és akkor már ott nem tudom lezárni, a vége az, hogy az oltócsap elhal, mert kimosódik belőle minden.

Emiatt én olyankor szoktam átoltani a meglévő tőkéket, mikor a legnagyobb hajtások már 40-60 centi körüliek (az átlag még csak 20-30), mert akkorra már megszűnik a léfolyás. Természetesen február elején szedett, hűtőben tárolt vesszőkkel.

Vagy pedig zöldbe oltok fásat, szintén ékoltással, ennél is elég jó az eredés.

jan. 2. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!