Kezdőoldal » Otthon » Kert » Magról kelt almafácskát mikor...

Magról kelt almafácskát mikor kellene átültetni? Bolti alma magja volt, úgyhogy valahogyan be is kellene oltani, hogy később teremjen? Ezt mikor és hogyan kell elvégezni?

Figyelt kérdés

Tavaly tavasszal a magaságyás sarkába raktam el néhány alma magot. Kettő kinőtt belőle, szép erősek lettek. Kb ceruza vastagságú lett a szára őszre, sok szép levéllel. Most már a tetején kb fél-1 cm-es levélkék is látszódnak. Át szeretném ültetni nagy cserépbe külön. Most még nincs meg a helye a kertben, ezért cserépben gondoltam, hogy még növekedhetne és ősszel kerülne végleges helyére.

Az oltásnak még nem olvastam utána, de mindenképpen fogok.



febr. 29. 06:14
 1/1 anonim ***** válasza:
75%

Mostanában kellene, még mielőtt kihajt teljesen.

Cserépbe nem jó ötlet. Ha ceruza vastagságú, akkor már kinőtte ezt a lehetőséget, idén már nagyra kellene nőnie. Ha cserépbe kerül, akkor utána kiültetve nem nagyon akar majd fejlődni egy pár évig. Valószínűleg jobban jársz, ha ezt kihajítod, és ősszel új magokat ültetsz el végleges helyre. Abból előbb lesz termő fád.

De még jobban jársz, ha veszel oltványt.

Ezt nem feltétlenül kell beoltani, valamilyen almát teremni fog. És ne hidd el, ha azt írja valaki, hogy vadalma lesz rajta... A növények is legnagyobb eséllyel a közelebbi ősiekre ütnek. De azt nem tudhatod, hogy a szüleik és nagyszüleik tulajdonságai közül melyek jönnek át hozzád. Lehet, hogy szép és hasznos fák lesznek átoltatlanul, de az is lehet, hogy apró, savanyú almák fognak teremni olyan fán, amit nem tudsz eleget permetezni ahhoz, hogy a varasodás meg a lisztharmat ne tegye tönkre.

Az erősen valószínű, hogy magról kel almafa óriásira nő. A faiskolai oltványok manapság már nagyjából kivétel nélkül olyan alanyra vannak oltva, amiken a fák kisebbek, kezelhetőbbek lesznek. Nekem van egy kb. 15 éve magról kelt és átoltott fám. Kétszer akkora, mint az a 25 éves fa, amiről oltottam. Idén is 3 óra volt megmetszeni, nagylétráról meg felmászva, akrobatamutatványok segítségével. Igaz, hogy sok mázsát tud, de ennyire egy fajtából nem mindenkinek van szüksége. Valamint, az almák nem önporzósak, kettő kell legalább, némelyikből három. (Természetesen, annak sincs akadálya, hogy egy fára legyen két fajta oltva. Nekem is vannak ilyen fáim.)

febr. 29. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!